Jitka, kočka palawanská, nedávný přírůstek.  (Zoo Jihlava)
Jitka, kočka palawanská, nedávný přírůstek. (Zoo Jihlava)
Všechny milovníky zvířat, kteří touží po klidu, harmonické atmosféře a pohodě zve jihlavská zoo ke své návštěvě. Otevřeno bude každý den po celý rok a nejinak tomu bude i na Štědrý den, kdy však bude mírně zkrácena otevírací doba pokladen – od 9,00 do 14,00 hodin. Pavilony však budou uzavřeny až v 17,00 a teprve poté bude uzavírán i zbylý areál zoo.

„V tento den bude také již tradičně sníženo dětské vstupné na pouhou 1,- Kč! Proto rodiče neváhejte, a máte-li s kým, pošlete své děti do zoo a usnadněte tak Ježíškovi vánoční nadílku,” zve návštěvníky ředitel zoo Jan Vašák.

Na co se mohou návštěvníci Zoo Jihlava během Vánoc těšit? Kromě vkusně vyzdobeného a nasvíceného areálu zoo samozřejmě na zvířata.

Odrostlá, ale stále hravá koťata tygrů, irbisů nebo rysů karpatských dovádějící na sněhu a ledu jsou v současnosti jedním z největších taháků zoo.

Stejně tak ostatní šelmy, které ačkoliv často pochází z tropických oblastí, zima v žádném případě nerozhodí. Kdo se bude chtít ohřát, může využít velký tropický pavilon s krokodýly, mnoha druhy plazů, a volně běhajícími drápkatými opicemi – lvíčky zlatými. Bez problémů už je vidět i zcela nový přírůstek v pavilonu – samec aligátora čínského, který přicestoval do Jihlavy až z Japonska.

dvojcata-640x480
Malí přírůstci tygra sumaterského. 

V pavilonu šelem pak mohou návštěvníci spatřit nejen novou samici velice vzácné kočky palawanské, která je jednou z nejmenších kočkovitých šelem světa. V polovině prosince, k samici této kočky jménem Jitka přibyl i nový samec Bagira. Ten je narozený v únoru letošního roku v Tierparku Berlin. Jihlavská zoo ho získala i díky pomoci a spolupráci se Zoo Plzeň.

„Ostrovní druhy živočichů a rostlin jsou nejohroženějšími organismy na Zemi, takže i z tohoto důvodu jsme se rozhodli chovat právě palawanské kočky. Koneckonců i v chovech zoologických zahrad jde o jedny z nejvzácnějších kočkovitých šelem. V celé Evropě je v registrovaných zoo chováno pouze dvanáct jedinců, z toho šest samců a šest samic,“ sdělil pro Jihlavský deník ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.Zajímavosti: Kočka palawanská je vzácným poddruhem jinak široce rozšířené kočky bengálské: nežije nikde jinde, než na filipínském ostrově Palawan. Stejně jako kočka rybářská, která patří k jejím nejbližším příbuzným, má blány mezi prsty a skvěle plave.

(Text je citace z popisku v pražské ZOO)

 

Podle zdroje: TZ Zoo Jihlava.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.