(screenshot video)
(screenshot video)
Praha: Spolek OBRAZ – Obránci zvířat zveřejnil vánoční video proti klecovým chovům slepic. „Spot pracuje s jistou dávkou nadsázky. Chtěli jsme vánoční video uchopit tak, aby nebylo postaveno jen na hrůzných reálných záběrech, těch ostatně lidé za poslední měsíce viděli hodně,“ říká mluvčí spolku Pavel Buršík.

Video zachycuje kontrast mezi mírumilovností Vánoc a krutostí odehrávající se v klecových chovech. Hlavní hrdinkou videa je holčička, která každý den chodí kolem drůbežárny. Na své cestě si všímá vytrhaného peří poletujícího kolem plotu. Odhaduje, co se děje bezbranným slepicím za zdmi klecového velkochovu. Rozhodne se, že právě ona s tím musí něco udělat.


Vánoční video je součástí kampaně „Jak to snáší?“, jejímž cílem je přesvědčit odběratele vajec, aby skoncovali s vejci z klecových chovů. Ty jsou ke slepicím mnohem méně ohleduplné než chovy bezklecové. Právě tento týden uplynulo půl roku od spuštění kampaně.

„Jsme rádi, že se podařilo dostat téma klecových chovů do povědomí lidí. Celá iniciativa namotivovala mnoho firem, aby se zavázaly, že klecová vejce přestanou odebírat,“ ohlíží se za uplynulým půlrokem Pavel Buršík.

V současné chvíli najdete mezi těmito firmami téměř všechny supermarkety, ale i některé potravinářské firmy, restaurace, kavárny a další odběratele vajec. Mluvčí spolku dodává:

„Je ale stále mnoho firem, které závazek ještě nemají, a proto je třeba v kampani pokračovat a ukázat odběratelům vajec, že lidem na podmínkách slepic záleží.”

Kampaň měla velký ohlas i v očích veřejnosti. Podle průzkumu veřejného mínění agentury Median podporují zákaz klecových chovů slepic tři Češi ze čtyř.

„Do příštího roku vstupujeme s odhodláním přání veřejnosti vyslyšet a prosadit zákaz chovu slepic v klecích, protože tato krutá praktika nemá v 21. století co dělat,“ uzavírá Pavel Buršík.

Ekonom.ihned.cz k tématu upozorňuje: „Drůbežáři mezitím začali počítat, kolik bude opuštění klecových chovů stát a kdo to zaplatí. Dnes už je jasné, že na přeměnu chovů nosnic půjdou peníze z Evropské unie, státního rozpočtu i od chovatelů. Dotačnímu programu ministerstva zemědělství a Evropské unie ale došly peníze a nové do něj přibudou až za dva roky. Otázkou zůstává, kdo zaplatí rozdíl mezi maloobchodní cenou vajec z klecových chovů a podestýlky, která jsou dražší.“

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vede kampaně zaměřené na vzdělávání veřejnosti a prosazování systémových reforem. První významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem.

Více informací na: https://www.jaktosnasi.cz

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.