Prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě 3. ledna 2019. (NICHOLAS KAMM / AFP / Getty Images)
Prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě 3. ledna 2019. (NICHOLAS KAMM / AFP / Getty Images)
Hranice mezi USA a Mexikem je ve Spojených státech už delší dobu horkým tématem. Prezident Donald Trump chce splnit slib, který dal voličům – postavit zeď, která bude chránit zemi vůči vstupu ilegálních migrantů. Demokraté ale jeho iniciativu vytrvale blokují a odvolávají se na to, že to je drahé a neefektivní řešení.

Vývoj situace

Americký prezident požadoval na zeď 5,7 miliard dolarů v rozpočtu na rok 2019. Ten ale v prosinci 2018 Senát neschválil. Trump kvůli tomu odmítl rozpočet „bez zdi“ podepsat a část administrativy USA se musela kvůli neschválenému financování dočasně uzavřít.

2. ledna pozval Trump do Bílého domu kromě jiných i nejvyšší zástupce demokratů (Nancy Pelosiovou – předsedkyni Sněmovny reprezentantů, a Chucka Schumera – šéfa demokratů v Senátu) a ministryni vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenovou. Ministryně měla vysvětlit situaci na hranicích a pomoci přesvědčit demokraty, aby rozpočet na zeď schválili.

Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Kevin McCarthy, se nechal po briefingu slyšet, že Schumer přerušil ministryni hned v úvodu, a také že demokraté neměli zájem nic slyšet: „Opravdu to nechtěli poslouchat a zpochybňovali některé body, které ministryně přednesla.“

Den poté prezident Trump uspořádal tiskovou konferenci, na kterou pozval i úředníky z pohraniční stráže, aby promluvili o důležitosti bariéry z praxe.

„Můžete to nazývat bariéra nebo jakkoliv, ale podstatné je, že pro naši zemi potřebujeme ochranu,“ řekl Trump. Také naznačil, že by akceptoval i méně než 5 miliard, o které původně žádal.

Co na to pohraniční stráž?

Prezident Rady pro národní pohraniční stráž (NBPC), Brandon Judd, pracuje v oboru 21 let a působil i v některých nejrušnějších hraničních zónách. Na zmiňované tiskové konferenci řekl: „Kdekoliv už zdi máme, tam fungují. Pro pohraniční hlídky se staly při ochraně hranic absolutně nevyhnutelnými.“

Dle čísel pohraničníků se díky ohrazení v oblasti arizonského města Yuma snížilo ilegální překračovaní hranic o téměř 95 % a vymizel ilegální obchod s auty.

V roce 2005 zatkla stráž v Yumě přes 138 000 lidí, kteří nelegálně vstoupili do USA. V roce 2006 se odsouhlasilo posílení hranic v podobě výstavby plotu a bariér (z původních 8 km na 100 km) a posílily hlídky na trojnásobek. V roce 2009, po zavedených opatřeních, evidovali strážníci už jen 7 000 zatčených.

20190105 judd
Prezident Donald Trump poslouchá řeč Brandona Judda, prezidenta Rady pro národní pohraniční stráž, Bílý dům, Washington, 3. leden 2019. (NICHOLAS KAMM / AFP / Getty Images)
Jen v loňském roce zadržela pohraniční stráž na jihozápadní hranici USA 400 tisíc nelegálních migrantů.

Jeden z nedávných příkladů je pokus o násilný průlom hranic, který se odehrál o Vánocích u amerického San Diega a mexické Tijuany. Část skupiny z asi 150 migrantů házela na pohraničníky kameny, zatímco ostatní se pokoušeli zničit plot. Stráž odpověděla na akci slzným plynem a pepřovým sprejem a zatkla 25 osob.

„Jsem zklamaná, že demokraté nechtěli slyšet o bezpečnostních a humanitárních krizích, kterým čelíme na hranicích,“ napsala Nielsenová na svém Twitteru. „Nechtěli slyšet o kriminálnících, pašerácích drog a překupnících s dětmi a o násilných pokusech migrujících skupin o prolomení hranice.“

Další vývoj – Sněmovna reprezentantů financování zdi opět zamítla

Ve čtvrtek 3. ledna večer schválila Sněmovna reprezentantů návrh dočasného financování vládních úřadů, ale bez financování zdi požadované prezidentem Trumpem.

„Mluvíme o bezpečnosti hranic,“ řekla Pelosiová v rozhovoru pro Today. „Není nic, čím by nás přesvědčil, aby nám mohl říct: ,Chceme, abyste udělali něco neefektivního, co stojí miliardy dolarů a co vysílá mylný vzkaz o tom, jaká jsme země’.”

V pátek 4. ledna se Trump opět sešel s nejvyššími představiteli Kongresu. Ke shodě nedošlo. V Rose Garden reportérům řekl, že jmenoval tým v čele s viceprezidentem M. Pencem, který bude během víkendu pokračovat v jednáních s demokraty.

Prezident trvá na zabezpečení hranic a do té doby nehodlá podepsat rozpočet, a tedy činnost části vládní administrativy zůstane nadále „pozastavena“ (už je tomu tak dva týdny). „Bude to tak, dokud se to nevyřeší. Jde o mnohem větší problém,“ řekl Trump s tím, že skrze hranici se do země dostávají gangy a teroristé.

Trump se nicméně vyjádřil o pátečním setkání jako o „produktivním“ a také McCarthy jej označil za pokrok. Na druhou stranu, Schumer, šéf demokratů v Senátu, hodnotil mítink jako vyostřený.


Čerpáno z:
Trump Appoints Team to Resolve Partial Shutdown This Weekend

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.