Americký prezident Donald Trump mluví k národu z Oválné pracovny Bílého domu o částečném uzavření úřadů a pohraniční bezpečnosti. 8. leden 2019. (Saul Loeb / AFP / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump mluví k národu z Oválné pracovny Bílého domu o částečném uzavření úřadů a pohraniční bezpečnosti. 8. leden 2019. (Saul Loeb / AFP / Getty Images)

Studie provedená společností Media Research Center (MRC) ukazuje, že tři americké hlavní TV společnosti – ABC, CBS a NBC – přinesly svým divákům v roce 2018 zprávy o úřadování D. Trumpa ve funkci prezidenta především v negativním světle. 


Vyjma neutrálních prohlášení byl tón 90 % zpráv o americkém prezidentovi negativních vs. 10 % pozitivních. Tato zpráva MRC byla publikovaná 15. ledna 2019.

I přesto ale Trumpovi lehce rostou preference. Dle analýzy RealClearPolitics souhlasilo 1. ledna minulého roku s kroky prezidenta 40 % dotázaných a 31. prosince 42,7 %.

„Pro posouzení interpretací zpráv naši analytici sečetli všechna explicitně hodnotící vyjádření o prezidentovi a jeho administrativě, ať už od reportérů, moderátorů anebo nepolitických zdrojů jako jsou experti nebo voliči,“ vysvětloval metodiku ve zprávě ředitel výzkumu MRC, Rich Noyes.

Trumpovo úřadování bylo ve zmíněných TV hlavním tématem večerních zpráv v roce 2018, s 87 hodinami, cca 28 %, vysílacího času. V roce 2017 se tématu dostalo dokonce až 99 hodin vysílacího času..

Zaměření


Byť Trumpova administrativa rozběhla růst HDP na 3 % a míru nezaměstnanosti snížila na historické minimum, nejvíce času (858 min.) se dostalo vyšetřování R. Muellera (údajné propojení Trumpa s Ruskem).


Dalšími top tématy byly imigrační politika (643 min.), nominace Kavanaugha (435 min.), vyjednávání se Severní Koreou (410 min.) a vyšetřování Michaela Cohena (341 min.).

V prosinci to pak bylo částečné uzavření vlády (67. min). Jen v prosinci byl negativní tón zpráv o Trumpovi u 97 % vysílacího času.Redakční úprava a překlad článku newyorské redakce: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.