Teatro Real de Madrid - 02
Divadlo Teatro Real v Madridu. (Autor: Carlos Delgado / CC BY-SA 3.0)

Jen několik týdnů předtím, než měl vystoupit v jednom z nejlepších operních dómů Španělska newyorský umělecký soubor Shen Yun, divadlo představení zrušilo, uvádějíc technické okolnosti. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že ve věci je něco jiného.

Ředitel Teatro Real v Madridu zaslal 7. ledna dopis organizaci Puro Arte Humano (PAH), pořadateli Shen Yun ve Španělsku, ve kterém ji informoval o zrušení představení odvolávajíc se na „nevyhnutelné umělecké potřeby jeviště“. Shen Yun měl vystupovat v Madridu od 31. ledna do 2. února.


Ředitel se zmínil, že jiné představení, opera Das Rheingold, jež mělo vystupovat den před a po Shen Yun, by mělo potíže s rozebráním scény tak, aby se přizpůsobilo tanečně-hudebnímu souboru. S tímto ale neměli problém techničtí manažeři divadla v době podepisování kontraktu s PAH.

Pořadatel ve své tiskové zprávě zmínil, že uvedený důvod pro zrušení Shen Yun není věrohodný a dle svých předchozích zkušenostní se domnívá, že skutečným důvodem je nátlak čínské komunistické strany. V roce 2014 zažil PAH obdobnou situaci v katalánském Národním divadle v Barceloně. Tehdy se ale snahy čínské ambasády nenaplnily.

Sandra Flores Gomezová, vice-prezidentka PAH, řekla, že zrušení je neakceptovatelné a okolnosti kolem incidentu byly „bizarní, podivné, a velice neobvyklé“.

b3cda510-13e8-11e9-a47d-ab00cd702497-rimg-w526-h295-gmir
Banner na představení Shen Yun v Madridu v roce 2019. 

„Jestli je někde technický problém, stačí si promluvit z techniky společnosti (Shen Yun) a najít řešení,“ řekla.

Nezisková organizace (PAH) poukázala na to, že týden před plánovanými představeními Shen Yunu jsou v programu divadla představení Baletu Národní opery v Paříži, která jsou zařazená také mezi vystoupeními opery Das Rheingold, a u těchto baletních představení divadlo problém nemělo a nezrušilo je.

Calendario-sin-Shen-Yun-1024x704-600x413
Plán madridského divadla Teatro Real na leden 2019. (Puro Arte Humano)

Gomezová také uvedla, že Teatro Real aktivně prohlubuje své vztahy s Čínskou komunistickou stranou a nedávno se s ní domluvila na oboustranné výměně představení s Čínou. Divadlo ve své tiskové zprávě uvádí, že v květnu loňského roku podepsalo s Velkým národním divadlem v Pekingu smlouvu o vzájemné výměně produkcí a koprodukcí. Z neveřejných zdrojů se The Epoch Times dozvěděly, že ředitel divadla byl letos 14. a 15. ledna v Číně.

„Není tajemstvím, že divadlo má s Čínskou komunistickou stanou velmi dobré vztahy,“ řekla Gomezová. „Víme, že manželka Si Ťin-pchinga na své poslední návštěvě Madridu zavítala do Teatro Real s královnou s celým protokolem, který se tam první dámě dostává.“

Čínský prezident navštívil Španělsko naposledy loni v listopadu, kdy se setkal se španělským premiérem Pedro Sanchezem.

                                Oficiální trailer k představení Shen Yun 2019

Gomezová se také zmínila, že s nátlakem čínských ambasád na zrušení představení Shen Yun se potýkají pořadatelé v zemích po celém světě.

„V Česku jsme se s podobnými praktikami setkali také,“ uvedl pro českou pobočku Epoch Times Jiří Pokorný, zástupce pořadatele představení v ČR.

Svou zkušenost z funkčního období ministra kultury popsal ve svém dopisu pro madridské divadlo i Daniel Herman: „Ve funkci ministra kultury České republiky, který byl v úzkém kontaktu jak s Národním divadlem v Brně, tak se Státní operou v Praze, kde se představení Shen Yun v ČR konala, jsem byl informován o tlacích ze strany čínské ambasády.“

Kromě nátlaku na divadla se snaží čínská strana ovlivňovat také vládní představitele západních zemí. Dokonce používá skupinky s propagandistickými bannery nesoucí nenávistná hesla, které postávají u divadel před představeními s cílem obtěžovat návštěvníky divadla. Nedávno se takový incident odehrál před newyorským Lincoln Center.

Nátlak v předchozích letech ve Španělsku

Jak už jsme zmínili dříve, v roce 2014 se čínští diplomaté neúspěšně pokoušeli o zrušení představení Shen Yun v katalánském Národním divadle v Barceloně. Dle El Mundo, druhých největších novin ve Španělsku, ovlivňoval čínský konzulát nejdříve divadlo a pak španělské ministerstvo zahraničí.

Představitelé režimu šli osobně do divadla a požadovali zrušení představení kvůli „střetu zájmů s Čínskou komunistickou stranou“. Při schůzce se staršími úředníky ministerstva zahraničí je čínská strana varovala, že nezrušit ono kulturní přestavení „může ohrozit“ vztahy mezi Španělskem a Čínou, „nepřímo poukazujíc na čínské investice v naší zemi a export španělského zboží“, informoval El Mundo.

V roce 2017 protestovala proti Shen Yun skupinka 25–30 lidí, nastrčená čínskou komunistickou stranou, před barcelonským divadlem Liceu v době představení. Její dehonestující slogany se později staly předmětem žaloby proti této skupince.

Čínský režim je podezřelý za zrušení představení Shen Yun ve Španělsku (anglicky)

Proč má komunistická strana strach z Shen Yun?

Shen Yun Performing Arts byla založena následovníky Falun Dafa (metoda známá i jako Falun Gong), kteří jsou v Číně krutě pronásledovaní. Bývalý předseda Čínské komunistické strany Ťiang Ce-min věřil, že obrovská popularita Falun Dafa (odhady západních médií uváděly svého času 70 – 100 milionů praktikujících) by mohla být pro stranu hrozbou. Inicioval celonárodní kampaň zaměřenou na pronásledování, zatýkání a hanobení praktikujících Falun Gongu.

Od roku 1999 bylo komplexně zdokumentováno přes 4 000 obětí z řad Falun Dafa coby výsledek perzekuce. Vzhledem k obtížnému přístupu k citlivým informacím se ale lze domnívat, že skutečný počet obětí je mnohonásobně vyšší. Čínský režim také strategicky šíří propagandu nejen na domácí půdě, ale i v zahraničí prostřednictvím pro-pekingských a straně přidružených médií, a prostřednictvím nastrčených skupin ze zámořských čínských komunit.

Představení Shen Yun zahrnuje i taneční čísla ze současné Číny, která zobrazují porušování lidských práv, jako třeba perzekuci Falun Gongu, a vykreslují čínskou civilizaci jako nebesy inspirovanou. Tyto náměty Čínskou komunistickou stranu dráždí, a právě proto se opakovaně pokouší zabránit Shen Yunu vystupovat, k čemu dle webu uměleckého souboru používá různé taktiky již od jeho vzniku.


Ke zprávě přispěly reportérka Epoch Times Reporter Annie Wu a česká pobočka Epoch Times.


Přeložil a upravil z původního článku newyorské redakce deníku Epoch Times: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také: Dánske divadlo podľahlo tlaku z Číny a zrušilo predstavenie Shen Yun Performing Arts