Podporovatelé „Pochodu pro život“ upozorňují na problematiku potratů každý rok od roku 1973, kdy Nejvyšší soud USA legalizoval interrupce skrze případ Roeová vs. Wade. V pozadí Nejvyšší soud ve Washingtonu, 18. ledna 2019. (SAUL LOEB / AFP / Getty Images)
Podporovatelé „Pochodu pro život“ upozorňují na problematiku potratů každý rok od roku 1973, kdy Nejvyšší soud USA legalizoval interrupce skrze případ Roeová vs. Wade. V pozadí Nejvyšší soud ve Washingtonu, 18. ledna 2019. (SAUL LOEB / AFP / Getty Images)

Washington, 18. ledna 2019 – Výročního „Pochodu pro život“ se zúčastnilo přes sto tisíc Američanů z celé země. Podporu prostřednictvím předem nahrané video zprávy přislíbil i prezident Trump, ujišťujíc podporovatele, že bude vetovat pro-interrupční návrhy zákona.


„Jestli na mém stole přistane jakákoliv legislativa narušující ochranu lidského života, budu ji vetovat …,“ řekl Trump ve video záznamu. „Víme, že každý život má smysl a každý život je hoden ochrany.“

Tyto pochody se pořádají pokaždé v druhé polovině ledna už od roku 1973. Tehdy, 22. ledna, Nejvyšší soud svým rozhodnutím v případu Roeová vs. Wade legalizoval potraty žen do druhého trimestru. Hlavní myšlenkou letošního pochodu bylo heslo „Jedinečný od prvního dne: pro-život je pro-vědecké“.

K překvapení přítomných přišel osobně pronést řeč vice-prezident Mike Pence po boku se svou ženou Karen, který přislíbil aktivistům podporu a také předal Trumpův vzkaz.

Pence promluvil na stejném pochodu i v roce 2017, což bylo vůbec poprvé, kdy se americký vice-prezident této události zúčastnil.

„Sešli jsem se zde dnes, protože víme, že je před námi ještě hodně práce,“ řekl Pence. „Zůstaňte silní. Při hájení života se držte lásky a soucitu a vězte, že my stojíme při vás, dokud nepřijde ten skvělý den, kdy bude posvátnost života opět ústředním bodem amerického práva.“

Trump jmenoval do funkce mnoho konzervativních soudců a podepsal anti-interrupční legislativu jako např. obnovení tzv. „Mexico City policy“, která zakazuje zahraniční finanční podporu nevládních organizací podporujících a vykonávajících potraty.

Jen den před pochodem neprošel Senátem zákon o nefinancování potratů z peněz daňových poplatníků, který navrhl Roger Wicker za republikány. 

usa3
Aktivisté proti potratům před americkým Capitolem, Washington, 18. leden 2019. (SAUL LOEB / AFP / Getty Images)

Celonárodní podpora

Akci přišlo podpořit proslovy i mnoho politiků, zdravotních profesionálů či náboženských představitelů. Kromě republikánů se zúčastnil i Dan Lipinski, jeden z mála demokratů, který se otevřeně staví proti interrupcím.

„Studenti medicíny a obyvatelé se učí, že potrat je normální součástí ženské zdravotní péče. Názor na zachování života je dáván na vedlejší kolej,“ řekla Dr. Kathi Aultman z Americké akademie porodníků a gynekologů.

Aktivisty neodradila ani třeskutá zima. Navlečeni v teplém oblečení drželi pestré bannery. Muži i ženy, staří i mladí.


Ke zprávě přispěla Holly Kellum.

Přeložil a upravil z původního článku newyorské redakce deníku Epoch Times: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás jeho sdílením na sociálních sítích.