Brazilská svatba, Sao Paolo.(Flickr.com/dabdiputs)
Brazilská svatba, Sao Paolo.(Flickr.com/dabdiputs)

Díky dědictví evropské katolické kultury je běžná brazilská svatba směsí starých tradic a moderních způsobů myšlení. Pár uzavírá sňatek po několikaleté známosti, průměrně ve věku 25 let.

Další dva nebo tři roky stráví vybíráním hostů, kostela, prostor na hostinu, jídla, oblečení ... všeho, o čem snili a co si mohou dovolit. V minulosti za všechno platila rodina nevěsty jako věno.

Dnes se ale věci změnily a za všechno platí pár nebo si výdaje rozdělí obě rodiny.

Kdysi bylo v Brazílii zvykem ohlašovat sňatek jen rodinám a přátelům snoubenců. Dnešní móda velkých párty na oslavu zásnub je demonstrací dobrého vkusu a noblesy.

Před církevním obřadem je vždy ten občanský, protože podle zákona církev nemůže provést církevní sňatek, pokud ještě nebyl proveden občanský. Kvůli civilnímu obřadu musí jít pár na úřad celkově dvakrát. Na první návštěvě se ověřují všechny potřebné informace a údaje, a až potom, o třicet dní později, přijde pár na úřad podruhé na samotný obřad.

Církevní slavnost v podstatě sestává ze tří částí. První je ceremonie vstupu, při které musí být na svých místech všichni hosté předtím, než přijde nevěsta, protože oni všichni spolu s knězem reprezentují církev. Ta přijímá pár kvůli svatebnímu požehnání. Druhou částí je liturgie, při níž kněz pronese posvátné formule a požehná svatbě a na jejímž konci se novomanželé podepisují a fotí. Třetí částí je odchod zúčastněných.

V katolické církvi může liturgie obsahovat dva rituály: mši a samotné oddání nebo jen oddání. Vybraný datum a rituál se dohodnou v kostele potvrzením příslušných dokumentů diecézní radou.

Nejslavnější kostely v Brazílii vyžadují rezervaci data svatby minimálně rok dopředu.

V den D je kostel plný hostů, malý orchestr otevírá ceremonii a jako dekorace jsou všude bílé nebo žluté květy.

Nervózní ženich v černém smokingu netrpělivě čeká, dokud trubky neohlásí nejočekávanější příchod. Blesky fotoaparátů oslepují oči.

Každý povstane a krásná nevěsta v bílých svatebních šatech pomalu projde přes síň a setká se se svým milovaným.

Kněz pronese posvátná slova, nevěsta a ženich udělají slavnostní sliby a s božím požehnáním se stanou mužem a ženou.

Po obřadu přichází čas na oslavu. Všichni se baví při dobrém jídle a pití, tančí celou noc při živé hudbě a setkávají se staří přátelé. Podle brazilského zvyku se hudba najednou zastaví, aby si nevěsta a ženich zatancovali svůj první valčík. Avšak žádná brazilská svatba by se neobešla bez pořádných rytmů samby a jejích bubnů na závěr.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Původní článek: http://www.epochtimes.cz/2009082110767/Svadobne-tradicie-Brazilie.html


Čtěte také


Svatební tradice Thajska

Svatební tradice Rumunska

Svatební tradice Vietnamu