Capitol Hill ve Washingtonu. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Capitol Hill ve Washingtonu. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

V pátek podepsal americký prezident návrh zákona na dočasné třítýdenní obnovené financování části federálních úřadů (tj. do 15. února) poté, co návrh prošel oběma komorami Kongresu.


Již dříve v pátek Trump oznámil, že došlo k dohodě ohledně dočasného otevření úřadů. Ukončí se tím nejdelší částečná „finanční odstávka“ úřadů v historii USA. K této situaci došlo v prosinci kvůli při mezi demokraty a Trumpem týkající se financování pohraniční bariéry s Mexikem z rozpočtu na rok 2019.

Krátce po prezidentově oznámení schválil návrh Senát a ještě toho dne Sněmovna reprezentantů. Zároveň Senátem prošel samostatný návrh na jmenování sedmi senátorů, čtyř republikánů a tří demokratů, již budou během následujících tří týdnů vést jednání o zabezpečení pohraničí mezi Senátem a Bílým domem.

trump2
Prezident Donald Trump hovoří o dohodě ohledně dočasného otevření úřadů, Bílý dům ve Washingtonu, 25. ledna 2018. (Charlotte Cuthbertson / Epoch Times)


Úředníci dostanou peníze zpětně


Trump slíbil pracovníkům dotčených úřadů, že své peníze dostanou vyplacené zpětně co nejdříve. Zároveň je ve své páteční řeči ocenil a poděkoval jim.

„Chci poděkovat všem těm skvělým federálním pracovníkům a jejich úžasným rodinám, kteří prokázali obrovskou oddanost tváří v tvář těmto těžkostem,“ řekl Trump narážejíc na to, že tito státní zaměstnanci pracovali i bez nevyplacené mzdy, což některým způsobilo nemalé komplikace.

Férová dohoda anebo stav nouze

Trump požaduje 5,7 miliard dolarů na pohraniční „bezpečnostní balíček“ požadovaný Ministerstvem vnitřních záležitostí. Tyto zdroje by měly být určeny kromě výstavby bariér i k financování většího počtu pohraničníků, imigračních soudců a scanovacích zařízení na hraničních přechodech.

trump3
Dělnící instalují nové sekce hraniční zdi mezi USA a Mexikem, které nahradí menší ploty, 11. ledna 2019, pohled z Tijuany v Mexiku. (Mario Tama / Getty Images)

Prezident ve svém projevu zdůraznil, že situace na jižní hranici je vážným ohrožením národní bezpečnosti poukazujíc na velkou míru pašování drog, kupčení s lidmi a operacemi gangů.

„Jestli nedojdeme s Kongresem k férové dohodě, buď znovu uzavřeme státní úřady anebo využiji pravomoci, které mi dává Ústava Spojených států a vyhlásím stav nouze,“ řekl Trump.

Demokratičtí lídři Kongresu odmítli vyjednávat o financování „zdi“, dokud budou státní úřady „uzavřené“. Prezidentův krok je tedy dočasným ústupkem, kterým hodil míč na stranu šéfky Sněmovny reprezentantů Pelosiové a lídrovi demokratických senátorů Schumerovi.

trump4
Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové hovoří během týdenní tiskové konference v Capitol Hillu ve Washingtonu, 17. ledna 2019. (Alex Wong / Getty Images)

Nicméně, Pelosiová, která opakovaně řekla, že financování „zdi“ neodsouhlasí, se po Trumpově projevu vyjádřila na společné tiskové konferenci se Schumerem: „Neřekla jsem to jasně? Řekla jsem to velmi jasně.“

K tomu Schumer dodal, že i když jsou demokraté proti financování „zdi“, jsou za jiné způsoby, jak zabezpečit hranici.


Redakční úprava a překlad původní zprávy NTD News, ke které přispěli AP a Ivan Pentchoukov: J. S.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Názor: Spor o „zeď“ v USA – fakta mluví ve prospěch postavení zdi, politikaření vrší mediální útoky

Video: Aktivisté v USA provokativně přelezli zeď u domu Nancy Pelosiové, aby poukázali na její výroky v praxi