Křišťálové ceny TRILOBIT. (Foto: Markéta Kobrsková)
Křišťálové ceny TRILOBIT. (Foto: Markéta Kobrsková)
V Berouně se 20. ledna předávaly ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019. Poctu za celoživotní tvorbu obdržel in memoriam i Evald Schorm.  Křišťálové ceny TRILOBITa putovaly do rukou svých laureátů.

Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou  vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Porotu si nejvíce získala třídílná dokumentární série, která je českou sondou do sovětské represivní mašinérie Čechoslováci v gulagu režisérky Marty Novákové, jíž udělila HLAVNÍ CENU TRILOBIT 2019. Další trojice křišťálů s vypískovaným trilobitem, ceny TRILOBIT 2019, putovaly do rukou režiséra Olma Omerzu za film Všechno bude, dokumentaristovi Mariánu Polákovi za první celovečerní film o české přírodě Planeta Česko a do třetice Šimonu Šafránkovi a Šimonu Hájkovi za režii a střih dokumentu o historii českého skateboardingu King Skate.

Za dokumentární sérii Rudí prezidenti ji zároveň pro svůj tvůrčí tým převzal dramaturg Petr Buchta.

Druhou CENOU FERDINANDA VAŇKA porota ocenila publicistický počin – investigativní reportáže spolku OBRAZ – obránci zvířat a Ekologického bloku Nedej se – Občanské noviny, které upozorňují na trýznivé podmínky klecových chovů slepic na velkých českých farmách. 

CENU JOSEFA ŠKVORECKÉHO za publikaci Dramatická tvorba ostravského studia Československé televize (1955–1991) si odnesl dramaturg, scenárista a pedagog Marek Hlavica. 

ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY si za své výjimečné výkony převzali herci Martin Huba s Janem Budařem, protagonisté hraného filmu Hovory s TGM. 

Držiteli populární ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENY – ZLATÝ CITRÓN 2019 za nechvalný čin byli vyhlášeni tři členové Rady Českého rozhlasu – Tomáš Kňourek, Vítězslav Jandák a předsedkyně Hana Dohnálková. 

CENOU DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK 2019 její členové ověnčili film Přání k mání režiséra Víta Karase a vůbec poprvé byla udělena CENA DIVÁKŮ – BEROUNSKÝ KLEPÁČEK za film Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana.

Čechoslováci v gulagu – hlavní cena TRILOBIT 2019

Jako nejzdařilejší počin uplynulého roku porota vyhodnotila třídílný dokumentární cyklus Čechoslováci v gulagu režisérky Marty Novákové (Marta, 2006; 8 hlav šílenství, 2017), která si v Berouně převzala HLAVNÍ CENU TRILOBIT 2019. Dokument vznikl v České televizi, Tvůrčí skupině Petra Kubiceho. 

Tato trilogie připomíná tragickou historii občanů Československa v období sovětské represe v 1. polovině 20. století. Porota vyzdvihla jak zpracování látky, tak umělecké provedení: „Naděje a očekávání těchto aktérů dokumentu byly utopeny v nelidské mašinérii režimu, který se oháněl humanismem a pokrokem v zájmu člověka a lidstva. V trilogii se osobní příběhy střetávají s tzv. velkými dějinami, to vše v atraktivním kabátu objevných archivních materiálů, animací a neotřelého hudebního doprovodu.“ 

Trilobit oceneni
Čechoslováci v gulagu, Všechno bude, Planeta Česko, King Skate – tyto a další snímky dosáhly na prestižní ocenění TRILOBIT 2019. (Foto: Markéta Kobrsková)

Celovečerní dokument Planeta Česko, který ztvárnil režisér, kameraman a producent Marián Polák, je rovněž ověnčený cenou TRILOBIT 2019. Film unikátním způsobem a prostřednictvím jedinečného obrazového ztvárnění představuje fascinující svět zvířat a rostlin kolem nás.

„Autorovo strhující osobní zaujetí ukazuje, že krása, dobrodružství a přírodní dramata se odehrávají i v našem bezprostředním okolí, stačí se, stejně jako autor, pozorně a soustředěně dívat,“ pronesla za porotce Ivana Kačírková.

Trlobit predani cen
Čechoslováci v gulagu, Všechno bude, Planeta Česko, King Skate – tyto a další snímky dosáhly na prestižní ocenění TRILOBIT 2019. (Foto: Markéta Kobrsková)

Cena za celoživotní přínos

Nositel CENY VLADISLAVA VANČURY in memoriam, režisér a představitel Nové vlny československého filmu 60. let 20. století Evald Schorm nám zanechal obsáhlou celoživotní tvorbu, čítající celou šíři žánrů, od dokumentů po hraný film, stejně jako divadelní a operní inscenace. Autor laudatia k ceně, režisér a scenárista Vlastimil Venclík významného tvůrce označil „jako umělce svébytného patosu a pokory, neuvěřitelné píle a tvůrčí etiky, který nás inspiruje“ a jeho dílo pro nás znamená „trvalý odkaz všestranného talentu a moudrosti“. Cenu si v Berouně za svého otce převzal Oswald Schorm.

Ocenění spolku OBRAZ – obránci zvířat a Ekologického bloku Nedej se – Občanské noviny dokladuje to, že šance na ocenění mají také publicistické pořady. Druhá z CEN FERDINANDA VAŇKA byla konkrétně udělena za burcující reportáže klecového chovu na velkých českých farmách.

„Vizuální obrazy tuzemské „výroby vajec“ mají reálnou šanci, větší než stohy článků či petic, emotivně pohnout svědomím běžných občanů a přimět je k zamyšlení nad cenou konzumu jednoho z nejběžnějších potravinových produktů. Vejce z našich velkofarem jsou od polomrtvých, vystresovaných zvířat získávány drastickou, mnohdy zákonům odporující metodou klecového chovu – a o něm díky šotům spolku OBRAZ – Obránci zvířat podávají četná svědectví už i naše televize (jako první pořad 168 hodin na ČT 1), nejemotivněji však, na konkrétním příběhu režisérky Evy Lammelové o slepici  Evelíně z cyklu Nedej se na ČT 2,“ shrnul za odbornou porotu její předseda prof. Vladimír Just.

Cena dětské poroty

Ačkoliv sedmičlenná dětská porota zvažovala více favoritů, usnesla se nakonec na vítězi a držiteli CENY DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK 2019 pro snímek Přání k mání Víta Karase. Na děti obzvláště zapůsobilo vánoční prostředí a také to, že hlavní hrdina nevyužil své přání pro sebe, ale ve prospěch ostatních.

Slavnostní udílení – více na: www.cenytrilobit.cz.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.