Přísaha členů americké Sněmovny reprezentantů během 116. kongresu v budově Capitolu. Washington, 3. ledna 2019. (Saul Loeb / AFP / Getty Images)
Přísaha členů americké Sněmovny reprezentantů během 116. kongresu v budově Capitolu. Washington, 3. ledna 2019. (Saul Loeb / AFP / Getty Images)
Demokraté z Výboru přírodních zdrojů Sněmovny reprezentantů mají v úmyslu vypustit z přísahy část o Bohu. Přísahu musí složit každý, kdo před výborem svědčí. 

V pracovní verzi pravidel jsou slova „k tomu mi dopomáhej Bůh“ v červené závorce, což značí, že mají být po schválení odstraněna. Demokraté plánují nahradit nynější formulaci novou „pod hrozbou zákona“.

Celá formulace by tedy znela: „Přísaháš se vší vážností nebo potvrzuješ pod hrozbou zákona, že svědectví, které podáváš, je pravda, celá pravda a nic než pravda?“

Jedna z předních republikánských kongresmanek, Liz Cheneyová, poukázala na to, že úprava přísahy svědčí o výrazném posunu Demokratické strany „doleva“. Jedná se také o dlouhodobé snahy strany posouvat společnost k ateismu.

Liz-Cheney-600x400
Liz Cheneyová na tiskové konferenci v Capitol Hill ve Washingtonu, 7. února 2018. (Alex Wong / Getty Images)


„Je to neuvěřitelné, ale nikoliv překvapivé, že demokraté se jako jednu z prvních věcí své nadvlády ve sněmovně pokoušejí odstranit slovo Bůh z procesů výboru,“ řekla Cheneyová pro Fox News.

„Opravdu se stali stranou Karla Marxe,“ dodala.

Předsedou výboru je arizonský demokrat Raúl Grijalva. Výbor v plném složení bude pravděpodobně hlasovat o návrhu tento týden.

Demokraté měli v úmyslu odstranit zmínku o Bohu ve svých klíčových stranických dokumentech už v roce 2012. Hlasování demokratů nicméně nebylo jednotné a onen úmysl se nerealizoval. Nutno dodat, že k tomu zřejmě přispěla i veřejná vlna kritiky.

Ve volbách v listopadu 2018 se mnozí demokraté otevřeně prezentovali jako socialisté. I když většina z nich neuspěla, Alexandria Ocasio Cortezová, skalní členka Demokratických socialistů Ameriky, uspěla a vyhrála kongresní volby v New Yorku.

Alexandria-Ocasio-Cortez-600x400
Alexandria Ocasio-Cortezová během proslovu v nočním klubu La Boom v newyorském Queensu , 6. listopadu 2018. (Rick Loomis / Getty Images)

Zmiňovaný pracovní návrh obsahuje další prvky kulturního marxismu. Slova „jeho a její“ by měly být dle návrhu nahrazeny s „jejich“ a všechny zmínky o předsedovi výboru by měly být nahrazeny výrazem „chair“ místo klasického „chairman“.

Kulturní marxismus coby odnož marxismu se místo ekonomiky zaměřuje na kulturu. Tato ideologie je silně ovlivněna ateismem a tvrdí, že neexistuje nic takového jako rasa nebo pohlaví. Hlavním cílem kulturního marxismu je vypuštění tradiční kultury, obzvláště rodinných hodnot, víry a lásky k zemi.

V exkluzivní sérii článků The Epoch Times odhaluje kulturní marxismus jako formu komunistické infiltrace Západu. Jeden z dílů ukazuje, jak se váže kampaň na odstranění zmínek o Bohu ke komunistické ideologii.


Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.