(L: Wikimedia | Gunawan Kartapranata, R: Flickr | Rob Brewer)
(L: Wikimedia | Gunawan Kartapranata, R: Flickr | Rob Brewer)
Z nosu vám teče proudem, pořád kýcháte, je vám nanic, a když se podíváte do zrcadla, zděsíte se. Tak tohle vypadá s největší pravděpodobností na nachlazení. Na internetu naštěstí existuje řada rad, jak se nachlazení rychle zbavit, ale jsou všechna pravdivá?

Na 5 častých rad a tvrzení jsme se podívali, abychom zjistili, kde je pravda.

1. Slepičí polévka pomáhá při nachlazení. Ano nebo ne? Odpověď: ANO

Snadno stravitelný a se spoustou výživných látek, vlastnoručně uvařený slepičí nebo kuřecí vývar (nejenom z masa, ale i kostí, kůže a chrupavek) může podle výzkumu opravdu mít protizánětlivé účinky a urychlit zotavení.

Kupříkladu takový arginin obsažený ve vývaru je dobrý na léčbu sepse v těle, zatímco glycin má zklidňující účinky a tudíž pomáhá k lepšímu spánku. Cystein zase zřeďuje hlen v plicích, což usnadňuje jeho vykašlávání.

foodiesfeed.com homemade-chicken-broth-with-vegetables
Slepičí polévka. (foodiesfeed.com)

Pro znásobení účinku si můžete do polévky přidat i čili nebo pepř. Černý pepř obsahuje mimo jiné vysoké dávky piperinu, látky, která snižuje horečku a ulevuje od bolesti.

2. Mokré vlasy způsobí nachlazení. Ano nebo ne? Odpověď: NE

Nachlazení má na svědomí virus, a mokré vlasy nezvyšují zranitelnost vůči nachlazení, jedině že byste trpěli těžkým podchlazením. V tom případě by váš imunitní systém opravdu mohl být nepříznivě ovlivněn.

3. Nachladíte se jen jednou za zimu. Ano nebo ne? Odpověď: NE

Nachlazení způsobuje virus a když na vás zaútočí, tělo si proti tomuto konkrétnímu viru vybuduje protilátky pro případ budoucího napadení. Jenže nachlazení může vyvolat kterýkoliv z více než 200 různých virových kmenů, takže nachladit se můžete klidně i víckrát.

4. Chřipka je jen těžší nachlazení. Ano nebo ne? Odpověď: NE

Chřipku způsobuje něco jiného než nachlazení. Příznaky u obou onemocnění sice mohou začít podobně, například ucpaný nos a pokašlávání, avšak chřipka má i další nepříjemné symptomy, jako vysoká horečka, závratě, bolest v kloubech a kostech. Může také vést k závažnějším komplikacím, a proto byste si radši měli zajít k lékaři.

5. Antibiotika nachlazení vyléčí. Ano nebo ne? Odpověď: NE

Některé mýty se holt drží zuby nehty, ale pamatujte si: Antibiotika nedokáží virus vyléčit! Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriím. Berete-li tedy antibiotika při nachlazení, snadno si tím můžete oslabit imunitní systém a usnadnit cestu daleko vážnějším virům.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Přeložil a upravil z původního článku newyorské redakce: J. S.