Americký prezident Donald Trump při projevu o stavu unie v budově Capitolu, 5. únor 2019. (Chip Somodevilla / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump při projevu o stavu unie v budově Capitolu, 5. únor 2019. (Chip Somodevilla / Getty Images)


Analýza zpráv The Epoch Times

V úterý 5. února přednesl americký prezident Donald Trump v Capitolu očekávaný projev o stavu unie. Šlo o důležitou výroční událost, které byli přítomní téměř všichni zástupci Kongresu, soudci Nejvyššího soudu, prezidentův kabinet a speciální hosté.

Trump zhodnotil unii jako silnou a vyzval k jednotě zákonodárců v tom smyslu, aby dali do popředí svého rozhodování zájmy celé země.

Hovořil o tématech jako jsou rostoucí ekonomické úspěchy USA, potřebě reformy trestního práva, pohraniční bezpečnosti, snižování nákladů na zdravotní péči, o infrastruktuře, socialismu, interrupcích a národní bezpečnosti. Celý přepis Zprávy o stavu unie naleznete zde (anglicky).

Ověřování“ faktů a média

Tento projev dává americkému prezidentovi značný mediální prostor jak zapůsobit na širokou veřejnost bez možnosti bezprostřední reakce opozice. A tak byla Trumpova řeč v pozorném hledáčku „fact checkerů“ (ověřovači faktů).

Levicově orientovaná média se dle očekávání snažila některá fakta zpochybnit anebo „ohýbat“ ve prospěch Demokratů či odvézt pozornost jinam.

Jedním z příkladů je konstatování Trumpa o tom, že každá třetí migrantka na cestě z jihu do USA čelí sexuálním útokům. Politico označilo tvrzení za „částečnou pravdu“ bez uvedení zdroje ověření faktu. Přitom zpráva Doctors without borders z roku 2017 uvádí číslo 31 % a další zdroje uvádí obdobné informace.

Na svých twitterových účtech si vysloužili studenou sprchu NPR a The Washington Post, jež se snažili „pracovat po svém“ s tvrzeními Trumpa, kterými ocenil rekordně vysoký počet žen v Kongresu a celkové zaměstnanosti žen v USA.

Jak hodnotili projev diváci?

Průzkum mínění diváků provedený CBS and YouGov ukázal, že 76 % respondentů s projevem prezidenta souhlasilo, 24 % nikoliv. Z pohledu stranické příslušnosti souhlasilo s Trumpem 97 % republikánů, 82 % nezávislých a 30 % demokratů.

„Velmi pozitivní reakce od těch, co dnes sledovali řeč,“ řekl David Chalian, ředitel politického zpravodajství CNN, dodávajíc že reakce byli pozitivnější než loni.

Dle průzkumu CNN reagovalo na projev velmi pozitivně 59 % diváků a dalších 17 % spíše pozitivně než negativně.

Ženy v bílém

Přesto, že opozice neměla přímou možnost konfrontace s Trumpem, svou cestu si našla. Demokratky zaujali média svým jednotným bílým oblečením (symbolizující feministické hnutí z počátku minulého století), kterým chtěli zpochybnit prezidentův vztah k rovnocennosti žen.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.