Rok Vepře přichází a s ním i štěstí! Čínský nový rok začíná 5. února. (SM Yang / The Epoch Times)
Rok Vepře přichází a s ním i štěstí! Čínský nový rok začíná 5. února. (SM Yang / The Epoch Times)
Letos 5. února předá Pes vládu Vepři, který je posledním v pořadí dvanácti symbolů čínského horoskopu. Dvanáct zvířat se přišlo rozloučit s Buddhou Šákjamunim, a poté zvířata obsadila každá svůj rok. Jejich symboly se promítají do 12 let, první v pořadí je myš, ale to jen proto, že skočila na záda buvolovi, aby předběhla. Vepř je poslední v pořadí a ten letošní bude ve spojení s prvkem země. Každých 12 let se zvěrokruh opakuje.

Rok vepře má být rokem hojnosti a dobré vůle. Lidé se celkově uvolní, budou čile obchodovat, současně budou shovívavější. Blahobyt je na obzoru, ale i bez bohatství můžeme být spokojenější jenom svým žitím, protože v tomto roce nebudeme muset překonávat vážné překážky.

Je to čas na sebereflexi, odhodlání a nabytí naděje v nadcházejícím roce. Někteří věří, že rok Vepře přinese bohatství a prosperitu.

Pokud jste se narodili v roce 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007 a 2019, vaše čínské znamení zvěrokruhu je pravděpodobně vepř.

year-of-the-pig-600x396
Vepří lucerna  na zahradě Jü Jüanu v Šanghaji. (STR/AFP / Getty Images)

Čínský Vepř je velmi pracovitý symbol na rozdíl od českých rčení „líný jako vepř“. Často zvířatům křivdíme, když jim přisuzujeme svoje vlastnosti. Vepř je také poněkud ostýchavý a váhá. Velmi dobře si rozmyslete svoje obchodní transakce, abyste se neunáhlili.

Vůči podvodníkům a věrolomníkům je vepř bezelstný a velmi citlivý.

Můžeme se věnovat více jak zábavě, tak i charitativní či veřejné činnosti, pro kterou je tento rok příznivý.

Zrozenec ve znamení Vepře bývá nezáludný, poctivý důvěřivý až naivní, avšak obdařen velkou morální silou. Není však dost opatrný na svody k hýření. Bývá oblíbeným a vyhledávaným společníkem, dobře si rozumí s Ovcí a Králíkem.

Vepř je snad nejsložitějším symbolem, protože má jak pozitivní, tak negativní prvky. Pozitivními jsou bohatství (symbolizované prasátkem), štěstí, přátelství, trpělivost, popularita a mír.

Vepři jsou spojeni s hloupostí jak ve východní, tak v západní kultuře. Představují i negativní osobnostní rysy, jako jsou tvrdohlavost, nedbalost, roztržitost, neorganizovanost a darebáctví.

Lucky Joyful Pig Year Catherine-Chang-600x630
Rok Vepře přináší štěstí a radost. (Catherine Chang / The Epoch Times)

Vepř bývá zcela oddán práci a rodině, je neúnavný, avšak ne autoritativní. Zemský Vepř je vlídný, spolehlivý, jako zaměstnavatel vstřícný. Vyhýbá se konfliktním situacím a dává přednost klidu a domácí harmonii. Často se stává se korpulentním, ale z toho si nic nedělá.

V Čechách má vepř poněkud odlišnou symboliku, ale bývá také symbolem nošení štěstí, jak někdy ukazují kalendáře s kominíkem a selátkem. Každopádně bychom letos měli odolat pokušení k přílišnému hýření.

"Zlatý kroužek na rypáku vepře je žena krásná, ale svéhlavá a rozmarná." (původně: Zápona zlatá na pysku svině jest žena pěkná bez rozumu.) Přísloví 11, 22 z bible.

12. znamení – Vepř

Ze všech dětí Boha
já mám nejčistší srdce.
S nevinností a důvěrou
kráčím životem, chráněn světlem Lásky.
Ve své obětavosti
jsem bohatší a dvakrát požehnán.
Má dobrá vůle,
pouto přátelství,
nezná hranic.
Já jsem vepř.


Zdroj: T. Lau: Velká kniha čínských horoskopů

S příspěvkem z článku newyorské edice The Epoch Times.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.