Člen Zpravodajského výboru, senátor Mark Warner (vlevo) mluví s předsedou výboru, senátorem Richardem Burrem během slyšení výboru v Capitol Hill, 5. září 2018, Washington. (Drew Angerer / Getty Images)
Člen Zpravodajského výboru, senátor Mark Warner (vlevo) mluví s předsedou výboru, senátorem Richardem Burrem během slyšení výboru v Capitol Hill, 5. září 2018, Washington. (Drew Angerer / Getty Images)

Dle zdrojů z táborů republikánů i demokratů nenašel Zpravodajský výbor Senátu USA žádné důkazy o údajné tajné dohodě Trumpova předvolebního štábu s Ruskem. Výbor provedl výslech více než 200 svědků a sesbíral 300 000 stran dokumentů.


Výbor začal vyšetřovat „kauzu“ před něco víc než dvěma lety, a ještě stále je aktivní. Nicméně, její předseda Richard Burr (republikán) řekl v rozhovoru pro CBS publikovaném 7. února, že vyšetřovatelé nenašli žádné důkazy podporující obvinění z konspirace mezi Trumpovou kampaní a Ruskem. Dle zprávy NBC, anonymní zdroje z Demokratické strany Burrovo stanovisko nezpochybňují.

„Když napíšeme zprávu na základě faktů, které máme, pak nemáme nic, co by ukazovalo na to, že mezi Trumpem a Ruskem byla tajná dohoda,“ řekl Burr pro CBS.

„Nikdy jsme nehledali smlouvu podepsanou krví, ve které by stálo ‘Hej Vladimíre, budeme tajně spolupracovatʼ,“ řekl anonymní asistent demokratů NBC.

Americký prezident taková obvinění důrazně odmítá. Namísto toho se domnívá, že s Ruskem spolupracovala v předvolební kampani H. Clintonová. Trump poukázal na existenci důkazu – tajně objednaný spis předvolebního štábu Clintonové, který o Trumpovi vypracoval bývalý zahraniční agent s vazbami na Kreml. FBI pak tento spis bez ověření použila jako základní podklad ke sledování bývalého spolupracovníka Trumpova předvolebního štábu.

Žádný důkaz potvrzující ono obvinění nenašel ani Zpravodajský výbor Sněmovny reprezentantů. Současně probíhá i šetření speciálního vyšetřovatele R. Muellera, který dosud nevznesl žádné obvinění vůči Trumpovi nebo členovi jeho týmu. Trumpův bývalý právní zástupce, John Dowd, označil Muellerovo vyšetřování za „ohromnou ztrátu času“.

„Vím přesně, co má. Vím přesně, co který svědek vypověděl, a co stálo v každém dokumentu. Vím přesně, co se ptal. A také vím, jaký je závěr,“ řekl Dowd pro Fox News. „Byla to ohromná ztráta času... Jde o jeden z největších podvodů, jaký jsme kdy v naší zemi viděli.“

„Šel jsem za Sessionsem a Rosensteinem a řekl jim ‘Podívejte, tohle je nesmysl. Tajná klika v FBI si s námi hraje,ʼ“ dodal Dowd.

Očekává se, že Senátní výbor i Mueller brzy předloží závěry svých vyšetřování. Zatím se neví, zda bude některá ze zpráv veřejná.


Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.