petkydokose.cz
petkydokose.cz
Také vám nejde matematika nebo se matematiky bojíte? Nevěříte svým schopnostem? Někdy opravdu ani nevíme, zda to opravdu neumíme, nebo se té matiky jen bojíme. Už se nemusíte obávat. Pro studenty, ale i starší studující, je zde tým mladých lidí, kteří vlídně doučí a povzbudí vaše mnohdy skryté schopnosti k neoblíbenému předmětu.

18letý student 3. ročníku Přírodovědného lycea Luboš Spálenka založil zcela nový projekt – složil tým studentů, kteří doučují a předávají své vědomosti dál. Vytvořil pár letáčků s nabídkou, sehnal tým dalších pěti spolužáků a v loňském roce odstartoval projekt v Benešově u Prahy – a zájemců znenáhla bylo více, než mohli zvládat.

Vedoucí projektu Luboš k tomu dodává:

„Jaké jsou prozatím výsledky naší práce? Loňský školní rok proběhl v uskupení pěti lidí, kteří společnými silami odučili 140 hodin (1hod. = 60 minut). Rukama nám prošlo 20 studentů. Devět z nich se díky nám dostalo jednodušeji na střední školu. A těm zbývajícím jsme pomohli zlepšit známky ve škole. Dokonce doučujeme nejen studenty, ale i dospělé. Jedné paní jsme pomohli se zkouškami, které musela absolvovat, aby si po deseti letech dodělala maturitní titul.“

„Cílem tohoto projektu je rozšířit po celé České republice myšlenku, že student dokáže naučit stejně dobře jako učitel.“

Zeptali jsme se Luboše, iniciátora studentského projektu:

Myšlenka, že student dokáže naučit stejně dobře jako učitel, je dost smělá. Učitel musel vystudovat více let než student. Takže – jak si jste jistý, že dokážete vyučovat ve stejné míře jako on?

Ano, souhlasím s tím, že je to troufalé, ale pokud někdo z aktuálních lektorů měl opravdu dobré učitele, tak učitelé dostali do lektorů znalosti takovým způsobem, že lektoři jsou je schopni předávat dál.  Ovšem, není možné, aby někdo, kdo je třeba ve třetím ročníku SŠ, doučoval něco, co se probírá ve čtvrťáku. To není možné, nejde to. Ale student třetího ročníku SŠ může v pohodě doučovat matematiku základní školy, prváku i druháku... 

Proč jste ustanovili 60minutovou vyučovací hodinu? Některé prameny uvádějí, že člověk se dokáže lépe soustředit jen 45 minut.

Přiznám se, že takto jsme nad tím nepřemýšleli, viděli jsme, že poměrně často dost lidí / organizací doučuje 45 minut, za celkem vysoké částky a chtěli jsme dát našim lidem něco extra... Nějaký bonus.

SPP 9290
18letý student 3. ročníku Přírodovědného lycea Luboš Spálenka, který založil projekt petkydokose.cz

Jak jste dokázal sehnat dalších asi 5 studentů, kteří mají zájem doučovat, a tím vlastně zahájit podnikání již během svého studia?

Tak těch prvních 5 bylo celkem jednoduché sehnat, protože to byli mí spolužáci, ovšem zajímavější to začalo být, když už jsem neměl žádné známé, kteří by mohli doučovat. Mám živnostenský list na vedlejší volnou činnost. Současní lektoři, pokud to jde, přibírají další svěřence a jinak průběžně nabíráme nové lektory. Aktuálně nás je jich 20.

Když dojíždíte za svými zájemci, asi vás to také stojí náklady, úsilí a čas? Jak se to dá zvládnout?

Většinou nedojíždíme, pouze docházíme v rámci města.

Projekt máte rozjetý od loňského roku – přibývají reference a zájemci?

Ano, zaplať pánbůh za to.

Máte už pár rozhovorů v médiích o vaší nabídce pro studující, proč jste oslovil právě nás?

Protože si myslím, že jste poměrně zajímaví a čtenáři vyhledávaní.…

Co plánujete do budoucna, jak bude pokračovat projekt a dalších související věci?

Tak určitě bychom chtěli se dostávat postupně do dalších měst, a začít další aktivity - typu kroužky pro děti, letní, příměstské tábory, máme navázanou spolupráci se společností ETS, která dělá celosvětově uznávané jazykové testy…

Děkujeme za rozhovor.


Kromě výuky matematiky by doučující studenti rádi pořádali kroužky pro děti, příměstské tábory. Také by chtěli umožnit cizincům, aby si v ČR mohli složit zkoušky z českého jazyka. Shánějí vhodné prostory pro pořádání přednášek na různá celospolečenská témata, od třídění odpadu až po zákeřnou bulimii.

SPP 9345
petkydokose.cz

Nyní tento projekt běží v těchto městech: Benešov, Tábor, Beroun, Praha, Jihlava, Ostrava – a podíl doučujících se pomalu rozrůstá.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.