Švédští novomanželé vycházejí z kostela. (Pixelthing/flickr)
Švédští novomanželé vycházejí z kostela. (Pixelthing/flickr)

Dnešní švédská svatba může být malým a intimním obřadem v kostele nebo tam, kde si pár vybere, nebo velkou svatební ceremonií. Některé páry dokonce letí do popředních tropických oblastí a mnohým z nich požehná matrikář.

Dnes nosí většina nevěst bílé šaty, ale jsou i takové, které zvolí odlišnou barvu i styl.

Nicméně v minulosti byla barva svatebních šatů černá. Byly pěkně ozdobené hedvábnými šálami, květinovými věnci, krajkami, korálky a skleněnými perlami, a barevnou stužkou z hedvábí. Nevěstina korunka byla často dekorovaná myrtový věncem. Jediný závoj měl bílou barvu.

Bylo zvykem, že se pár nechal před svatbou vyfotit a až pak šel do kostela. Ten býval zdobený květinami a v létě se k nim přidávaly větvičky břízy. 

Po obřadu se hosté shromáždili před kostelem, aby házením rýže popřáli novomanželům štěstí.

Pár potom odjel přímo na místo konání svatební hostiny. Dopravním prostředkem mohlo být exkluzivní auto nebo kočár tažený koňmi. 

Během svatební večeře, přesněji mezi přípitkem a projevy, Švédové společně zpívají. Tančit se začíná hned po večeři, první tanec patří novomanželům a jejich valčíku.

Po svatební noci dává manžel své polovičce dárek, švédsky nazývaný „morgongåva“, což v podstatě znamená „ranný (první) dárek“. V minulosti obvykle majetní manželé darovali něco drahého. Dárek byl obvykle nějakým druhem zabezpečení pro manželku, kdyby se jejímu manželovi něco stalo.

V současnosti jsou to obvykle šperky, avšak ne každý následuje tuto tradici.

Švédové mají také několik svatebních pořekadel a pranostik:

„Když má nevěsta stříbrnou minci v botě, v domácnosti nebude nikdy nouze o peníze.“

„Déšť nebo sníh na svatební den – pár bude bohatý.“

Švédové mají také tradici nošení něčeho starého, něčeho nového, něčeho vypůjčeného a modrého. Mít oblečené něco staré má symbolický význam spojení s historií rodiny a znamená optimismus a naději do nového života. Mít něco půjčené znamená pamatovat na všechny přátele a modrá barva symbolizuje věrnost.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také: 

Svatební tradice Brazílie


Svatební tradice Thajska


Svatební tradice Rumunska

Svatební tradice Vietnamu