Vesmírná agentura snímek uveřejnila v rámci svého programu Astronomy Picture of the Day.
Dračí polární zář byla zachycena na Islandu fotografem Wang Čengem a jeho matkou. Dle agentury byl výjev tak fascinující, že matka fotografa vyběhla ven, aby si úkaz prohlédla, a syn ho v tu chvíli vyfotil.
Při sdílení snímku agentura uvedla následující: „Už jste někdy viděli na obloze draka? Přestože skuteční draci neexistují, tenhle byl objeven na Islandu počátkem tohoto měsíce.“
Polární záře jsou způsobeny slunečními skvrnami, které následkem erupce vypudí do prostoru mrak částic slunečního větru. Ten se při setkání s magnetickým polem země stáčí po spirálách k magnetickým pólům Země, kde vzájemně působí s atmosférou a vytváří buď severní (Aurora bodalis) či jižní (Aurora australis) polární zář.
Ty se mohou vyskytovat v mnoha barvách. Nejčastější je však zelená a růžová. Kromě toho se objevují v mnoha tvarech a podobách.
NASA dále uvedla, že množství polárních aktivit je v současnosti z důvodu nedostatku slunečních skvrn neobvyklé.
Národní oceánská a atmosférická správa (NOAA) disponuje modelem předpovědi polárních září, který ukazuje jejich intenzitu a polohu. Správa uvádí, že pravděpodobnost prognózy je založena na současných podmínkách slunečního větru.
Podle Northern Lights Center se nejlepší místa ke sledování polárních září nacházejí v severozápadních částech Kanady a na Aljašce. Mohou být pozorovány také na jižním cípu Grónska a Islandu, na severním pobřeží Norska a v pobřežních vodách severně od Sibiře.
Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: Petr Matějček
Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.