
V únoru se na obloze objevila polární zář ve tvaru draka. (Jingyi Zhang a Wang Zheng / NASA)
Vesmírná agentura snímek uveřejnila v rámci svého programu Astronomy Picture of the Day.

(Jingyi Zhang & Wang Zheng / NASA)
Dračí polární zář byla zachycena na Islandu fotografem Wang Čengem a jeho matkou. Dle agentury byl výjev tak fascinující, že matka fotografa vyběhla ven, aby si úkaz prohlédla, a syn ho v tu chvíli vyfotil.
Při sdílení snímku agentura uvedla následující: „Už jste někdy viděli na obloze draka? Přestože skuteční draci neexistují, tenhle byl objeven na Islandu počátkem tohoto měsíce.“

Polární záře nad Aljaškou v noci 16. února 2017. Zachyceno z Poker Flat Research Range u Fairbanks. (NASA)
Polární záře jsou způsobeny slunečními skvrnami, které následkem erupce vypudí do prostoru mrak částic slunečního větru. Ten se při setkání s magnetickým polem země stáčí po spirálách k magnetickým pólům Země, kde vzájemně působí s atmosférou a vytváří buď severní (Aurora bodalis) či jižní (Aurora australis) polární zář.
Ty se mohou vyskytovat v mnoha barvách. Nejčastější je však zelená a růžová. Kromě toho se objevují v mnoha tvarech a podobách.

Polární záře s názvem STEVE - Strong Thermal Emission Velocity Enhancement. (NASA)
NASA dále uvedla, že množství polárních aktivit je v současnosti z důvodu nedostatku slunečních skvrn neobvyklé.
Národní oceánská a atmosférická správa (NOAA) disponuje modelem předpovědi polárních září, který ukazuje jejich intenzitu a polohu. Správa uvádí, že pravděpodobnost prognózy je založena na současných podmínkách slunečního větru.
Podle Northern Lights Center se nejlepší místa ke sledování polárních září nacházejí v severozápadních částech Kanady a na Aljašce. Mohou být pozorovány také na jižním cípu Grónska a Islandu, na severním pobřeží Norska a v pobřežních vodách severně od Sibiře.
Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: Petr Matějček
Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.