Americký prezident Donald Trump se severokorejským lídrem Kim Čong-unem před setkáním v hotelu Sofitel Legend Metropole v Hanoji, 27. únor 2019. (Saul Loeb / AFP / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump se severokorejským lídrem Kim Čong-unem před setkáním v hotelu Sofitel Legend Metropole v Hanoji, 27. únor 2019. (Saul Loeb / AFP / Getty Images)
Ve vietnamském Hanoji se ve středu 27. února 2019 na krátké schůzce a večeři setkali americký prezident Donald Trump a severokorejský lídr Kim Čong-un. Zítra se očekává hlavní program a obě „hlavní postavy“ si od něj po dnešní schůzce slibují úspěch.

„První summit jsem pokládal za úspěch. A myslím, že tento bude, doufejme, stejně, ne-li více úspěšný než ten první,“ řekl Trump po dvacetiminutovém osobním setkání s Kimem.

„Skutečně věřím, že toto úspěšné a velkolepé setkání, které teď máme, je díky odvážnému rozhodnutí – politickému rozhodnutí, kterého váš tým, pane prezidente, dosáhl,“ řekl Kim.

Na historicky prvním summitu v červnu loňského roku se vůbec poprvé setkali lídři obou zemí od dob vyhlášení komunistického režimu v Severní Koreji. Podepsali společné prohlášení o „kompletní denuklearizaci“ Severní Koreje, navázání vztahů s USA, míru na Korejském poloostrově a navrácení ostatků amerických vojáků zpět do vlasti. Na oplátku Trump slíbil komunistickému režimu bezpečnostní záruky.

Bílý dům informoval, že na čtvrtečních setkáních se očekává podepsání dalšího společného prohlášení.

Předpokládá se, že na summitu udělá severokorejský lídr výrazný krok k celkové denuklearizaci a také se spekuluje, že by mohl vyhlásit konec Korejské války z let 1950–1953 (mírová smlouva nebyla uzavřena dodnes, takže formálně jsou oba korejské státy stále ve válečném stavu. )

Američtí a jihokorejští úředníci potvrdili, že obě strany summitu mluvily o konkrétních a ověřitelných způsobech denuklearizace, jako je umožnění dohledu inspektorů nad demontací severokorejského jaderného zařízení Jong-bjon.

„Lákadla“ USA budou zřejmě spočívat v navázání užší spolupráce se Severní Koreou. Trump a Pompeo již opakovaně slíbili protějšku prosperitu výměnou za vzdání se jeho jaderných zbraní.


Redakční úprava a překlad původního článku newyorských The Epoch Times: J. S.

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.