Severokorejský lídr Kim Čong-un (vlevo) a prezident USA, Donald Trump (vpravo), během jejich druhého summitu v hanojském hotelu Sofitel Legend Metropole, 28. února 2019. (Vietnam News Agency / Handout / Getty Images)
Severokorejský lídr Kim Čong-un (vlevo) a prezident USA, Donald Trump (vpravo), během jejich druhého summitu v hanojském hotelu Sofitel Legend Metropole, 28. února 2019. (Vietnam News Agency / Handout / Getty Images)

HANOJ, Vietnam – americký prezident Donald Trump a severokorejský lídr Kim Čong-un přes pozitivní očekávání nedosáhli vzájemné dohody.


„Někdy musíte (z jednání) odejít, a takový moment právě teď přišel,“ řekl Trump novinářům po summitu. „Stoprocentně jsem dnes mohl něco podepsat. Dokonce jsme už měli předchystané dokumenty, ale nebylo to adekvátní. Raději to chci udělat správně než rychle.“

Severní Korea požadovala po USA prvně upuštění od všech sankcí výměnou za denuklearizaci Jong-bjonu. Spojené státy ale ví i o dalších místech spjatých s jaderným programem a požadovaly jejich likvidaci. Trump uvedl, že „myslím, že Severní Korea byla překvapená tím, že víme“.

Tajnůstkáři?

Dle nedávné studie Beyond Parallel, projektu sponzorovaného washingtonským think tankem Center for Strategic and International Studies, má Severní Korea na 20 utajovaných míst s balistickými raketami.

Americké ministerstvo obrany nedávno odtajnilo zprávu, ve které se spekuluje, že dva severokorejské satelity na oběžné dráze nad Amerikou mohou nést jaderné bomby. Jen samotný elektromagnetický pulz (EMP) z výbuchu by mohl USA způsobit nepředvídatelné škody, nemluvě o obrovských ztrátách na životech.

První ze satelitů má údajně sloužit jako meteorologická družice. Obíhá ale v několikanásobně nižší výšce než u takovýchto družic bývá zvykem (v nadmořské výšce jen 500 km místo obvyklých 36 000 km)

Jde se dál

I když Trumpova administrativa skončila s jednáním dříve a nekonal se ani pracovní oběd, americký prezident řekl, že obě strany budou v jednáních pokračovat.

Americký ministr zahraničí, Mike Pompeo, uvedl, že nehledě na výsledek summitu udělaly obě strany na setkání výrazný pokrok. „Víme, že dosáhnout některých možností není lehké, ale myslím, že v následujících dnech a týdnech uděláme pokrok a nakonec dosáhneme toho, co svět chce.“


Redakční úprava a překlad z původních článků newyorských The Epoch Times: J. S.

Summit With North Korea Ends With No Deal

North Korean Satellites May Hold Nuclear Bombs


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.