zsr pozvanka menetekel2019

Praha Vernisáž výstavy obrazů, moderovaná herečkou Deborou Štolbovou (občasnou moderátorkou TV Noe), otevřela vhled do mezinárodní putovní výstavy umělců pod názvem Zhen, Shan, Ren (Pravdivost, Soucit, Snášenlivost). Výstava je součástí mezigeneračního výstavního projektu Cesty ke svobodě.

Knihu 9 komentářů ke komunistické straně a brožuru Krvavá sklizeň si odnesl jak Martin Nekola, Ph. D, politolog a analytik, tak i mnoho dalších účastníků vernisáže k dalšímu prostudování. Nekola současně na výstavě představil svou novou knihu zpracovanou formou komiksu (věří, že touto formou snáze přiblíží téma  mladým čtenářům), „Do švestek jsme doma“.

Tato mezinárodní výstava obrazů, která má být ve dvoraně Poslanecké sněmovny instalována celý měsíc, je neobyčejně dojemnou, intimní a inspirující výstavou, jež vykresluje hloubku vnitřního duchovního života - a zároveň i vnější lidskou tragédii.

Realistické olejomalby a čínské akvarely, jejichž autory jsou převážně čínští umělci, poskytují jedinečný vhled do duchovní praxe Falun Gong (také zvané Falun Dafa) a její situace v Číně, uvádějí organizátoři výstavy. 


mene tekel výstava KK

Vernisáž mezinárodní výstavy obrazů v ambitu chrámu. (K. Kudláčková)

Umělci, kteří přežili pronásledování

Patnáct výtvarníků, z nichž někteří přenesli do obrazů své osobní zkušenosti z věznic a pracovních táborů, se v roce 2000 spojilo a vytvořilo umělecká díla, která v rámci putovní výstavy obletěla celý svět. Obrazy, převážně oleje na plátně, na jedné straně zobrazují krásu meditace, a na druhé straně hrůzu a brutalitu pronásledování z rukou čínského režimu.

Obrazy byly poprvé vystaveny v listopadu 2004 v New Yorku, poté cestovaly do Kanady, Austrálie, na Nový Zéland a nakonec do Evropy. Od července 2004 výstava navštívila více než 50 zemí po celém světě.



Typickým příběhem je osud vězněného výtvarníka Zhonga De, o jehož současné situaci není nic známo. V roce 2000 se podařilo do USA propašovat soubor několika desítek skic, které nakreslil ve vězení.

„Skrze motivy tradiční čínské kultivace, výjevů ze života Buddhů a obrazů ticha a klidu rajských zahrad díla umělce stále promlouvají, ačkoli on sám byl umlčen kdesi uvnitř čínského vězeňského systému,“ píší organizátoři výstavy.



Od roku 1999, kdy v Číně započalo pronásledování meditační praxe Falun Gong, se ve zdejších věznicích a pracovních táborech ocitly statisíce osob, jejichž jediným zločinem byl slib následovat v běžném životě principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Byli mezi nimi právníci, lékaři, vojáci, profesoři a také umělci.

Ve snaze ukončit toto nehumánní potlačování mírumilovného Falun Gongu se profesor Zhang Kunlun a další umělci rozhodli vyjádřit své osobní chápání vesmíru a života prostřednictvím umění.

Umění v této výstavě má zobrazovat ušlechtilou cestu umělců, kteří usilují o oživení základů lidské morálky, návratu k ortodoxní umělecké podobě a šíření principů Pravdy, Soucitu a Tolerance po celém světě.

Knihu 9 komentářů ke komunistické straně a brožuru Krvavá sklizeň si odnesl jak Martin Nekola, Ph. D, politolog a nalytik. (K. Kudláčková)
Knihu 9 komentářů ke komunistické straně a brožuru Krvavá sklizeň si odnesl Martin Nekola, Ph. D, politolog a analytik. (K. Kudláčková)


Co je Falun Gong?

Falun Gong, nazývaný také Falun Dafa, je tradiční čínská metoda pro rozvoj těla a mysli, která byla zveřejněna v roce 1992 a v devadesátých letech se rozšířila po celé Číně. Je zakotvena ve starověké čínské filozofii a morálních principech – pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.
 

Důsledky represí duchovního hnutí Falun Gong v Číně

Od začátku represí zdokumentovaly stránky Minghui na 4 073 ověřených obětí na životech. Jména zesnulých jsou zveřejněna ve zdrojovém článku v čínštině. Skutečný počet obětí je podle expertů a lidskoprávních organizací mnohem vyšší, ale není prozatím možné je všechna doložit.

Podle dostupných vyšetřovacích zpráv [1] zašlo zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu tak daleko, že kromě případů fyzické likvidace dochází také k odebírání jejich orgánů, které jsou následně prodávány k transplantacím v rámci činnosti čínských transplantačních center.

Čínské úřady tato obvinění dosud nedokázaly fakticky vyvrátit, pouze je opakovaně popřely. Výsledky vyšetřovacích zpráv posuzoval jak Evropský parlament, tak Sněmovna reprezentantů USA a označily je za důvěryhodné. K situaci se vyjádřila také další parlamentní a kongresní uskupení. [2]

Chrám Panny Marie Sněžné, Praha 1, Jungmannovo náměstí výstava v ambitu kláštera u kostela Panny Marie Sněžné potrvá do 7. března 2019.


Otevřeno denně 10.00—18.00 hod.

Vstup volný.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Výstava obrazů v Poslanecké sněmovně upozorňuje na pronásledování v Číně

Více o případu vězněného sochaře Kunlun Zhanga

Protestní akce před čínskou ambasádou v Praze. „Ukončete pronásledování Falun Gongu!“ 




POZNÁMKY:

[1] Vyšetřovací zpráva  Krvavá sklizeň (Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007)
On-line: 
http://organharvestinvestigation.net/

Shrnutí sedmiletého terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna v knize Jatka (C-press 2014). 
On-line: 
http://www.cpress.cz/jatka-3/ 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky
On-line: 
https://endtransplantabuse.org/an-update/ 

State Organs  – Transplant Abuse in China (Seraphim Editions, 2012)
On-line: 
https://seraphimeditions.com/product/state-organs-transplant-abuse-in-china/

[2] Seznam všech přijatých parlamentních a kongresových rezolucí ve věci transplantační chirurgie v Číně. On-line:
https://endtransplantabuse.org/parliamentary-congressional-resolutions/