„Skakúni“ z Komně tančí při masopustu před každým domem šablový tanec. Doprovází je „právo“: „policajt“ a starosta. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
„Skakúni“ z Komně tančí při masopustu před každým domem šablový tanec. Doprovází je „právo“: „policajt“ a starosta. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Masopust nevyhnutelně patří ke koloritu lidového života u nás. Na jihovýchodě Moravy, kde se mu říká „fašank“ nebo „fašanky“, má tento obyčej silnou tradici a setkáte se s ním téměř v každé vesnici.

Pestré barvy masek v průvodu procházejícím vesnicí kontrastují s mdlými tóny přírody, která ještě není docela připravena k probuzení, a vesnicemi se linou zvuky hudby a vyzpěvování:

„Zhusta, chlapci zhusta, konec masopusta, ej masopust sa krátí, už sa nám nevrátí.“

fasank 2
Hudební doprovod je při fašanku nutný, ať už v podobě kapely (Komňa) nebo jen harmoniky (Bystřice pod Lopeníkem). (Ondřej Horecký / Epoch Times)


U každého domu se „fašančáré“ zastaví a dostanou výslužku v podobě slaniny, peněz a občerstvení.
Pravá slovácká pohostinnost se plně projevuje a i vy, jako „cizinec“, budete vybízeni, abyste zkusili domácí slivovici, koblihy a další pochoutky.

fasank3
Koblihy nesmí při masopustu chybět. (Ondřej Horecký / Epoch Times)


fasank4
Pán domu (gazda) v místním kroji nalévá slivovici maskovaným členům fašankového průvodu v Komni. (Ondřej Horecký / Epoch Times)


Letos připadl masopust až na začátek března. Jde totiž o termín pohyblivý, odvislý od Velikonoc. Tradičně se masopustní průvod konal v úterý před Popeleční středou, ale dnes se koná již v sobotu. Fašanky vlastně znamenají konec hodování, veselí a popíjení. Dříve se lidé postili až do Velikonoc od alkoholu, masa a zábavy.
fasank 5
Masky z masopustní obchůzky v Komni. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

fasank6


Při masopustní obchůzce se v některých obcích dodnes tančí před každým domem tzv. šablový tanec. Ten má různé obměny. Například v Komni ho tančí „skakúni“. Jsou to čtyři mladí kluci, kteří mají specifické uniformy, nalíčení a před každým domem tančí „šablový tanec“, který se liší od ostatních mečových tanců v okolí.
fasank7
Skakúni z Komně. (Ondřej Horecký / Epoch Times)


V nedaleké Bystřici pod Lopeníkem jsou to zase „bobkovníci“, kteří tančí mečové tance. Používají se meče dřevěné, tanec je propracovanější a v průvodu nejsou žádné masky, pouze bobkovníci, kteří mají kolem těla obvázány dva šátky.

Mečové tance v Komni a Bystřici p. Lopeníkem


Bobkovníci byli muži, kteří hlídali hranice před tureckým vojskem a v případě potřeby varovali místní obyvatelstvo, vypráví Libor Velan, fotograf, autor několika knih a správce místního muzea.

fasank8
Bobkovníci z Bystřice pod Lopeníkem. (Ondřej Horecký / Epoch Times)


Bystřické muzeum si pro veřejnost připravilo bohatý stůl fašankových dobrot, od zabíjačkových specialit přes sladkosti až po „kyselicu“, polévku z kysaného zelí.

fasank9
Stůl obložený tradičními masopustními pokrmy (vlevo); Boží milosti patří ke slováckému fašanku stejně jako koblihy (vpravo). (Ondřej Horecký / Epoch Times)


fasank10
Děti doprovázející průvod mohou počítat s tím, že skončí se zamalovanou (nejenom) tváří; k tradičním maskám patří medvěd a medvědář (foto z r. 2013). (Ondřej Horecký/Epoch Times)Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.