Americký prezident Donald Trump a Hayden Williams na konferenci CPAC v Oxon Hill,  2. březen 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Americký prezident Donald Trump a Hayden Williams na konferenci CPAC v Oxon Hill, 2. březen 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Analýza zpráv

V sobotu 2. března prohlásil prezident USA, Donald Trump, že brzy podepíše výkonné nařízení požadující po univerzitách a vysokých školách zabezpečení svobody projevu na akademické půdě, jinak budou riskovat ztrátu federálních zdrojů pro výzkum.

Oznámení přichází po sérii několika případů, kdy byli na akademické půdě amerických univerzit fyzicky či slovně napadeni nebo dehonestováni studenti či lidé propagující konzervativní hodnoty.

Před pár měsíci jsme informovali o studentské senátorce Kalifornské univerzity v Berkeley, která se stala terčem silné kritiky, když se zdržela hlasování ohledně rezoluce podporující transgenderové zájmy, které se neslučují s její křesťanskou vírou.

Před pár týdny byl na stejné akademické půdě fyzicky napadený konzervativní aktivista Hayden Williams, který tam pomáhal s náborem do konzervativní studentské organizace „Turning Point USA“. Policie útočníka zatkla 1. března a identifikovala jej jako Zachary Greenberga. Níže je video z incidentu:

Jak je omezená svoboda slova?

V principu jde o to, že na univerzitních půdách USA dominuje liberalismus a levicové myšlení. V důsledku toho se přijímají různé regule na ochranu různých skupin, které se cítí diskriminované. Např. jde o pravidla týkající se genderové identity, kodexy „nenávistného projevu“ nebo tzv. „safe spaces“. Byť na povrchu se tyto regule zdají být ohleduplné, na druhé straně vedou k potlačování svobody slova a k narušování tradičních (konzervativních) hodnot.

Americké Ministerstvo spravedlnosti loni rozhodlo o střetu zájmů ve věci žaloby proti Kalifornské univerzitě v Berkeley za to, že diskriminuje řečníky s konzervativním smýšlením. Škola přistoupila na dohodu s úpravou svých regulí a pokrytím nákladů žalující strany ve výši 70 000 dolarů.

Studie

Dle celonárodní studie UCLA provedené v letech 20132014 se v té době ztotožňovalo s konzervativním postojem jen 12 % vysokoškolských studentů, zatímco 60 % studentů se ztotožňovalo s levicovým nebo krajně levicovým myšlením. Liberální profesoři dle studie dominovali ve školách Ivy league.

Loňský průzkum na Fakultě umění a věd Harvardské univerzity ukázal, že přes 83 % tamních univerzitních profesorů se identifikuje jako liberální nebo krajně liberální. S konzervativním myšlením se ztotožňují jen necelé 2 %.

Trumpovo prohlášení na CPAC

„Odmítáme represivní kodexy projevu, cenzuru, politickou korektnost a jakýkoliv pokus stoupenců krajní levice omezovat lidi ve zpochybňování směšných a nebezpečných myšlenek,“ řekl Donald Trump na Conservative Political Action Conference (CPAC) 2. března 2019. „Místo toho věříme ve svobodu projevu, včetně online projevu a také na akademické půdě“

Poté oznámil, že brzy podepíše výkonné nařízení „které bude po vysokých školách a univerzitách požadovat podporu svobody projevu v případě, že budou chtít federální fondy pro výzkum“. Tyto federální fondy poskytují univerzitám v USA přes 30 miliard dolarů ročně.


Na pódiu CPAC stál spolu s Trumpem i výše zmíněný napadený Hayden Williams.

„Je skvělé, že mám vaši podporu, ale po celé zemi je tolik konzervativních studentů, kteří čelí diskriminaci nebo i horším věcem v případě, že se odváží na akademické půdě mluvit,“ řekl Williams. „Jestli by tito socialističtí progresivci měli volné ruce, vzrušeně by naši ústavu hodili do skartovačky.“


Čerpáno především z Trump to Sign Executive Order Protecting Free Speech on Campuses


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.