Hamza bin Ládin – syn nechvalně slavného Usámy. (Screenshot / Video via CNN)
Hamza bin Ládin – syn nechvalně slavného Usámy. (Screenshot / Video via CNN)

Americké Ministerstvo zahraničí (MZ) nabízí milion dolarů za informace o synovi Usámy bin Ládina. Mají za to, že se stal vůdcem teroristické organizace al-Káida.


Hamza bin Ládin, jehož otec zosnoval teroristický útok 11. září 2001 na newyorská „dvojčata“, byl v roce 2017 zařazený na speciální globální seznam teroristů. Jeho majetek v USA byl zmražený a dle MZ dostali Američané zákaz s ním obchodovat.

Dle vlády USA zveřejnil bin Ládin mladší video, ve kterém vyzývá k útoku na Spojené státy a další západní země coby odplatu za smrt otce americkými vojáky.

28. února dala Hamzu na seznam sankcionovaných i OSN. OSN i USA se domnívají, že Hamza je nyní vůdcem al-Káidy coby nástupce Ajmána Zavahrího (který se stal vůdcem organizace po Usámovi).

Má se za to, že Hamza se ve svých 30 letech oženil s dcerou útočníka z 1. září Mohammeda Atty. Dle USA Today by se mohl momentálně nacházet v oblasti pákistánsko-afghánských hranic.

Usáma bin Ládin a al-Káida

Usáma byl synem miliardáře. Jeho otec byl 17. z 52 sourozenců a dle USA Today měl 6 manželek a minimálně 20 dětí.

Al-Káida vznikla jako skupina bojovníků odporujících invazi Sovětského svazu do Afghánistánu v roce 1979. Z počátku skupinu podporovaly zbraněmi a penězi Spojené státy, aby zemi osvobodila od sovětské kontroly.

Bojovníci se poté otočili proti USA a podnikli vůči nim teroristické útoky, včetně známého 11. září. Al-Káida má 30 000 teroristů v 17 zemích.


Redakční úprava a překlad NTD News: J. S.

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.