Belgická princezna Léa při návštěvě prvního představení Shen Yun Performing Arts v Bâtiment des Forces Motrices koncem února. (NTD Television)
Belgická princezna Léa při návštěvě prvního představení Shen Yun Performing Arts v Bâtiment des Forces Motrices koncem února. (NTD Television)
ŽENEVA – Interiéry umělecké scény Bâtiment des Forces Motrices letos rezonovaly zvuky čínské klasické hudby při uvedení nového programu uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Rozšiřující se úspěch newyorského kulturního fenoménu letos dosáhl i k návštěvníkům z řad evropských královských rodin. Po Jeanu d’Orléansovi, princi z rodu Orleánů, potomku králů Francie, letos vůbec poprvé přišla objevit a zažít historii pěti tisíc let tradiční čínské kultury i princezna Léa Belgická.

Princezna Léa je vdovou po Alexandrovi Belgickém, bratru bývalého krále Belgie Albertu II a strýci současného krále Filipa Belgického.

A jaký dojem v ní představení zanechalo? Tato elegantní dáma nešetřila slovy chvály a uvedla, že je umělci souboru naprosto ohromena.

„Z hlediska krásy, estetiky, hbitosti, talentu a rychlosti jde o impozantní záležitost. Od začátku vás rytmus představení naprosto unese,“ prohlásila.

Pro princeznu šlo o první zkušenost s klasickým čínským tancem. Dle jejích slov na ni působil impozantně a inovativně.

Klasický čínský tanec, jehož dějiny se datují na tisíce let, je jedním z nejkomplexnějších tanečních systémů na světě. Během svého vývoje do sebe zakomponoval kulturní dědictví jednotlivých dynastií a vytvořil postoje a akrobatické techniky, jenž později inspirovaly některá bojová umění nebo akrobatická vystoupení.

Avšak co obzvláště charakterizuje tuto formu umění, je „yun“ – druh vnitřního rozpoložení a kulturního DNA či etnického dědictví starého pět tisíc let, které Číňané mají ve své krvi.

Umělec či umělkyně přidává do každého pohybu hloubku citového projevu zvýrazněním dechu, upřenosti, vlastního kouzla a dalšími nehmatatelnými prvky. Kombinace těchto prvků může vnést do stejného pohybu rozličné významy a energii.

„Při vystoupení jsem cítila spoustu pozitivní energie, kterou jak doufám, si udržím v průběhu následujících týdnů. Z toho, co jsem viděla, mám dojem, že umělci jsou nesmírně naplnění tím, co dělají. Energie a emoce, které na diváky přenášejí, jsou hmatatelné,“ dodala.

Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost dnešní doby. Od založení společnosti Shen Yun v roce 2006 hrdě pokrýváme reakce světového publika na toto prvotřídní představení.

Upoutávka na představení

Překlad z původního článku newyorských The Epoch Times: Petr Matějček

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 


Čtěte také: 

Princ Jean D’Orléans: Shen Yun nás zve do světa plného barev, poezie a humoru

Lord Grantchester k představení Shen Yun: „Je velmi ohromující, velmi dokonalý a velmi magnetizující“