Budova Konfuciova institutu v kampusu univerzity Troy v Alabamě, 16. březen 2018. (Kreeder13, Wikimedia Commons)
Budova Konfuciova institutu v kampusu univerzity Troy v Alabamě, 16. březen 2018. (Kreeder13, Wikimedia Commons)

V posledních letech stále více diskutované krádeže duševního vlastnictví v USA se nevyhýbají ani tamním univerzitám. V této souvislosti předložili republikáni návrh „Zákona o ochraně našich univerzit 2019“.


Návrh zákona, jenž předložil Jim Banks 12. března, má pomoci v boji proti krádežím citlivých informací cizími národy, jako Čína, Rusko, Írán a Severní Korea.

Návrh počítá s vytvořením pracovní skupiny v působnosti Ministerstva školství, která by poukazovala na aktuální „zranitelná“ místa na akademických půdách. Skupina by v tomto směru vedla seznam „citlivých výzkumných projektů“ v obchodním a vojenském odvětví.

Banks upozornil obzvláště na špionážní taktiky Komunistické strany Číny (ČKS).

„Země jako Čína můžou používat podvratné taktiky, aby získaly zázemí v hlavních STEM[1] programech na amerických univerzitách a mohly tak vytvořit kanál pro vyvážení informací do jejich země,“ řekl ve svém proslovu Banks. „Čína využívá také své telekomunikační giganty Huawei Technologies a ZTE jako vstupní brány datových sítí USA v univerzitních kampusech i mimo ně.“

Banks zmínil, že Čína má „dlouhý seznam“ metod, které používá pro získávání informací. Dle něj jsou studenti čínské národnosti v USA manipulovaní a využívaní coby „sběrači informací pro armádu a komunistickou vládu v Pekingu“.

Dle nového návrhu zákona by studenti ze čtyř rizikových zemí, Číny, Ruska, Íránu a Severní Koreje, kteří by se chtěli podílet na citlivých výzkumných projektech dotovaných Ministerstvem obrany, Zpravodajskými službami anebo Ministerstvem energetiky, museli požádat o výjimku, která by jim účast na takových projektech povolila.

Tato legislativa by také zamezovala použití technologií vyvinutých „pochybnými společnostmi“ (návrh zmiňuje Huawei, ZTE, Kaspersky a další) v citlivých výzkumných projektech financovaných vládou.

V červnu loňského roku řekl vyšší úředník Ministerstva obrany, že vyšetřují partnerství mezi čínskými firmami a americkými univerzitami.

Zpráva Senátního Zpravodajského podvýboru USA vydaná letos v únoru zmiňuje, že Pekingem podporované Konfuciovy instituty na amerických akademických půdách by měly být zavřeny, nezmění-li se výrazně jejich provozování.

93stránová zpráva poukazuje na projev a kulturu v institutech coby hrozby pro akademickou svobodu. Zmiňuje také, že mnoho univerzit zatajilo dotace od ČKS, byť dle směrnice Ministerstva vzdělání musí univerzity o takových darech informovat. Od roku 2006 „investovala“ ČKS do amerických škol přes 156 milionů dolarů.


Související články:

USA zahájily v roce 2018 ofenzívu proti Číně

Bývalá učitelka na Konfuciově institutu promluvila, teď žádá v Kanadě o azyl

Konfuciovy instituty a jejich pozadí

Konfuciovy instituty byly zrušeny na třech univerzitách. Zkreslují historii a diskriminují

 

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.



[1]     STEM – Science, Technology, Engineering and Math – věda, technologie, inženýrství a matematika