Ilustr. foto. (Pixabay)
Ilustr. foto. (Pixabay)
Káva zažívá zlaté časy. Její oblíbenost po celém světě za poslední roky stoupá a není se čemu divit. Vždyť co jiného by nás každé ráno vzpružilo a v průběhu dne nám dodávalo energii? Kolik skvělých nápadů vzniklo nad šálkem kávy? Kolik přátelství bylo při kávě ztvrzeno?

Bez kávy si už často ani nedokážeme svůj život představit, ale je pro naše zdraví opravdu prospěšná? Některé vědecké studie dospěly k názoru, že ano a my se podíváme na 5 dobrých věcí, které nám tento opěvovaný nápoj přináší...

Snižuje riziko Parkinsonovy choroby

Studie publikovaná Národním zdravotním ústavem (National Institutes of Health) zjistila, že tři šálky kávy denně snižují riziko Parkinsonovy choroby o 29 procent. Ovšem pozor, více jak tři šálky denně už šance vzniku nemoci nijak neovlivní.

Parkinson je nevyléčitelné onemocnění nervového systému, kdy dochází k poškození mozkových buněk zajišťujících plynulé pohyby. Výsledkem jsou třes, strnulost a další problémy.

Snižuje riziko cukrovky 2. typu

Vědci zjistili, že každý hrnek kávy snižuje riziko cukrovky 2. typu o 7 procent. Zatím se zdá, že vysoký příjem kávy má proti této chorobě ochranný účinek, nicméně je třeba provést další studie, které by výsledky ověřily.

Kromě toho kyselina chlorogenová a trigonelin, obsažené v kávě (konzumované při dvouhodinovém orálním testu tolerance na glukózu), snižuje „prvotní reakce glukózy a inzulínu,“ jak uvádí výzkum publikovaný na webu National Institutes of Health.


Konzumenti kávy vykazují nižší míru sebevražd

Studie dospěly k názoru, že existuje spojení mezi příjmem kofeinu a nižším rizikem sebevraždy. Jedna studie z Harvardské školy veřejného zdravotnictví zjistila, že několik hrnků kávy denně snižuje míru sebevražd u dospělých o 50 procent.

Kofein má očividně dopad na mozek a chová se jako mírné antidepresivum. Tohoto účinku lze dosáhnout 2–3 šálky kávy za den, přičemž další dávky kávy už žádné zlepšení nepřinášejí, takže zde neplatí přímá úměra čím více, tím lépe.

Dopady na rakovinu jater

Podle jedné studie v Japonsku snižuje pití kávy riziko rakoviny jater u osob, které tento nápoj konzumují každý den. Další studie objevila, že pití 2-3 šálků kávy denně snižuje riziko rakoviny jater o 38 procent. Káva pomáhá také u dalších onemocnění jater, například při chronických problémech, cirhóze, žloutence typu C nebo ztukovatění jater.

Chcete zhubnout? Káva může pomoct

Většina doplňků stravy na spalování tuků obsahuje kofein, a to z toho prostého důvodu, že pomáhá spalovat tuk, protože zrychluje metabolismus v těle. A rychlejší metabolismus je to, o co tolik lidí usiluje!

Zdravý jídelníček a zdravý životní styl jsou důležité, abychom prospívali jak fyzicky, tak psychicky a emocionálně, a pokud nám v tom může káva pomoci, proč si ji nedopřát? 

Teď už tedy víme, že káva může organismu prospět v různých směrech. Přestože je troška mléka nebo šlehačky přijatelná, cukr se nedoporučuje. A pro fungování antioxidantů je nejlepší káva černá.

U citlivějších jedinců se radí vyvarovat se pití kávy několik hodin před spánkem, jinak by mohli skončit převracením se v posteli až do rána. A po tom netouží nikdo.


Překlad a úprava původního článku newyorské redakce: Ondřej Horecký

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás, prosím, jeho sdílením na sociálních sítích.