yuri-bezmenov-former-kgb-agent-kolaz
Bývalý agent ruské tajné služby (KGB) Yuri Bezmenov (vpravo). Titulní stránka článku v listu The Times of India upozorňující na zmizení tiskového úředníka ruského konzulátu v Indii Yuriho Bezmenova. (Reprofoto)

Výpověď agenta ruské tajné služby Yuriho Bezmenova často zůstává v archivech konspiračních teorií, přestože podal neuvěřitelně přesné informace. Pod pseudonymem Tomas Schuman napsal čtyři knihy. Jeho výroky se shodují s analýzami skutečných událostí, které je možné v praxi pozorovat i ověřit.

Bezmenov prohlásil, že vystoupil na veřejnost, aby upozornil na činnost KGB v zahraničí a varoval před zhoubným vlivem jejího rozvracení vybraných zemí, kterého se, jak sám řekl, kvůli vnitřnímu přesvědčení odmítl nadále účastnit.

Část svých zážitků a zkušeností zapsal do knihy Love Letter To America a tří dalších. První veřejné vystoupení uskutečnil v televizním rozhovoru s G. Edwardem Griffinem v roce 1984, při němž odhalil svoji pravou identitu a promluvil o svých životních osudech.

Informace, které podal o svém životě, můžeme ověřit z faktů uváděných v jeho výpovědích, předložených fotografií, ruského průkazu agenta KGB, výtisků indických novin The Times of India, které na titulní straně otiskly jeho fotografii jako nezvěstného zaměstnance ruského velvyslanectví a podobně.

Bývalý agent ruské tajné služby KGB Yuri Bezmenov na fotografiích z dob služby pro KGB a Sovětský svaz. (Reprofoto)
Bývalý agent ruské tajné služby KGB Yuri Bezmenov na fotografiích z dob služby pro KGB a Sovětský svaz. (Reprofoto)


Krátký životopis

Podle jeho výpovědi se narodil v Moskvě v roce 1939. Vyrůstal jako syn důstojníka Rudé armády, díky čemuž mohl studovat na vybranějších školách. V sedmnácti letech začal navštěvovat Ústav orientálních jazyků na Moskevské státní univerzitě.

Po absolvování univerzity začal pracovat pro tiskovou agenturu Novosti (Novinky) jako agent KGB, jehož specializací byly „dezinformace“. Působil zde jako ekonomický editor pro hindské, urdské a anglické vydání Sovietland Magazine (Magazín Sovětské země).

Od roku 1969 pracoval na Sovětském velvyslanectví v Indii, konkrétně v New Delhi na oddělení Výzkumu a boje proti propagandě. Podle jeho slov se podílel na akcích KGB, manipulaci zahraničních reportérů navštěvujících Sovětský svaz, rozvracení států a dosazování vlastních lidí na klíčová místa zahraničních úřadů a společností.

V roce 1970, během pobytu v Indii, začal přemýšlet nad útěkem. Poznal ducha indické společnosti a oblíbil si místní lidi. Znechucení nad systémem, kterého byl součástí, jej podle jeho výpovědi přivedlo k podniknutí riskantního plánu. Vmísil se mezi americké „hipíky”, kteří v tu dobu právě proudili do Indie, a vyhledal pomoc na ambasádě USA.

Bývalý agent ruské tajné služby KGB Yuri Bezmenov na fotografiích z osobního života z dob služby pro KGB a Sovětský svaz. (Reprofoto)
Bývalý agent ruské tajné služby KGB Yuri Bezmenov na fotografiích z osobního života a z dob služby pro KGB a Sovětský svaz. (Reprofoto)
Služební průkaz bývalého agenta ruské tajné služby KGB Yuriho Bezmenova. (Screenshot z knihy No "Novosti" Is Good News)
Služební průkaz bývalého agenta ruské tajné služby KGB Yuriho Bezmenova. (Screenshot z knihy No "Novosti" Is Good News)


Pomocí CIA získal v Německu novou identitu jako Tomas Schuman a následně emigroval do Kanady, kde studoval politické vědy na University of Toronto. Vyučoval ruštinu nebo pracoval jako redaktor kanadské vysílací stanice do Ruska.

KGB jej odhalila v roce 1976 pomocí analýzy jeho hlasu ve vysílání a přinutila ho z média odejít.

Od té doby pracoval jako novinář na volné noze a zapojoval se do různých projektů. Přestěhoval se do Los Angeles, oženil se a měl dvě děti.

Napsal několik knih a na veřejnosti byly odhaleny dva videozáznamy s jeho výpovědí a popisem systému práce KGB na rozvracení zahraničních zemí a jejich společností.

V roce 1993 údajně zemřel v Kanadě. O jeho smrti nejsou známy podrobnosti, přesto někteří spekulují nad tím, že jeho smrt byla pouze fingovaná, aby se mohl uchýlit do ústraní poté, co veřejně odhalil taktiky KGB. Někteří spekulují nad možností, že byl zavražděn agenty KGB.

Připravujeme: Yuri Bezmenov – postupy KGB při rozvracení Západních zemí

Seznam vydaných knih:

tomas-schuman-yuri-bezmenov-love-letter-to-america
tomas-schuman-yuri-bezmenov-no-novosti-is-good-news2
tomas-schuman-yuri-bezmenov-black-is-beutiful-communism-is-not
tomas-schuman-yuri-bezmenov-world-though-police

Love Letter to America (Milostný dopis pro Ameriku)

Text knihy: Zde


Podrobnosti: Tomas Schuman (1984), Los Angeles, NATA, ISBN 978-0-935090-13-0. OCLC 19468210.No „Novosti“ is Good News (Žádné zprávy jsou dobré zprávy)

Podrobnosti: Tomas Schuman (1985) Los Angeles, Almanac, ISBN 978-0-935090-17-8. OCLC 45013143.Black is Beautiful, Communism is Not (Černá je krásná, ale komunismus není)

Podrobnosti: Tomas Schuman (1985) Almanac-Press, ISBN 978-0-935090-18-5. OCLC 62325386.World Thought Police (Světová myšlenková policie)

Podrobnosti: Tomas Schuman (1986), Los Angeles, NATA, ISBN 978-0-935090-14-7. OCLC 23919332.Seznam videonahrávek:

Deception Was My Job (Podvádět byla moje práce)


Video: Zde

Přepis rozhovoru: Zde

Popis: Rozhovor vedl G. Edward Griffin (1984) program byl nazván Soviet Subversion of the Free-World Press. Rozhovor je rozdělen do 3 částí – Život v Sovětském svazu – Propaganda a kontrola myšlení – Kulturní rozvrat a útěk.

Podrobnosti: Yuri Bezmenov, G. Edward Griffin (1984), Soviet Subversion of the Free Press: A Conversation with Yuri Bezmenov (Videotape), Westlake Village, CA: American Media, OCLC 45810551.


Psychological Warfare Ideological Subversion & Control of Western Society
(Psychologická válka ideologické podvracení a ovládání Západní společnosti)


Podrobnosti: (1983) Yuri Bezmenov (alias Tomas Schuman), podrobně vysvětluje schéma procesu rozvracení a převzetí cílových společností prostřednictvím činnosti KGB na přednášce v Los Angeles.

Poznámky: PDF

Video: Zde

Audio: Zde

Poznámka Jamese Burkeho z listu Vision Times: Důkazy, které vyšly najevo v posledních letech, včetně spisů z kontrarozvědného programu Venona a Sovětských archivů, dokládají rozsáhlou činnost rozvracení společnosti v USA, ale i v jiných západních zemích vedenou KGB.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.