Dítě, které je součástí migrantské vlny, se dívá z nákladního auta u dálnice Irapuato-Guadalajara v mexickém státě Guanajuato. 12. listopadu 2018. (Alfredo Estrella / AFP / Getty Images)
Dítě, které je součástí migrantské vlny, se dívá z nákladního auta u dálnice Irapuato-Guadalajara v mexickém státě Guanajuato. 12. listopadu 2018. (Alfredo Estrella / AFP / Getty Images)
Dle americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové využívají převaděči na americko-mexické hranici „recyklační koloběh dětí“ k ilegálnímu převádění lidí do USA.

Nielsenová 2. dubna řekla pro Fox News, že tato praktika je založena na unášení dětí a jejich opakovaném převádění spolu s dospělými, čím lze obcházet americké imigrační zákony.

V případě, že se dospělým povede vstoupit na půdu USA s uneseným dítětem a tvrdí, že jsou rodina, imigrační zákony, které jsou k institutu rodiny shovívavější, jim umožní, aby je úředníci propustili.

„Převaděči jsou nyní s nabídkami k překročení hranic aktivnější než kdykoliv předtím. V posledních několika měsících rozbíjíme tzv.  ‘recyklační koloběhy dětí’. Jde o koloběh, ve kterém dají převaděči unesené děti dospělým, aby mohli po překročení hranice tvrdit, že jsou rodina. Jakmile se dostanou na půdu Spojených států, jak víte, rodiny můžeme zadržovat jen 20 dní, pošlou dítě zpět a vrácené dítě poté použijí pro další rodinu, další falešnou rodinu, [tím myslím] pro další dospělé,“ řekla Nielsenová Fox News.

Dle Nielsenové tuto praxi umožnily a podpořily mezery v imigračních zákonech USA.

„Tohle dalece překračuje politiku. Musíme se sejít a najít způsob, jak vyřešit krizi a snížit tyto přívaly, aby děti nebyly vystavovány riziku. Jakýkoliv systém, který pobízí rodiče k tomu, aby poslali své dítě na tak hroznou cestu, kde jsou zneužívané, dávané do zástavy a ‘recyklované’, je úplně chybný,“ dodala Nielsenová.

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti odcestovala 27. března do Hondurasu, kde se setkala s představiteli vlád Hondurasu, Guatemaly a El Salvadoru. Země spolu podepsaly Memorandum o spolupráci – vzájemnou dohodu o spolupráci v oblasti pohraniční bezpečnosti.

Při návštěvě Hondurasu se Nielsenová setkala i s prezidentem a první dámou země, aby diskutovali o řešeních proti kupčení s dětmi, převaděčství lidí a faktorech, které stojí za tím, že se lidé přidávají k tzv. karavanám. Den před tím, 26. března, se setkala i s představiteli Mexika, se kterými rovněž jednala o těchto problémech.

Následně, 28. března, napsala Kongresu USA dopis (four-page letter), vyzývajíc jej k tomu, aby se situací na hranicích zabýval.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti dle Nielsenové zadrželo v únoru na 75 000 migrantů, což je nejvíce za posledních 10 let. V březnu se měl počet zadržených přiblížit ke sto tisícům. Ve vyšetřovací vazbě je dle ministryně 4 700 dětí (většinou s rodiči). V dopisu také zmínila, že kapacitně již nejsou schopni vzrůstající problematickou situaci zvládat, a naléhá na podporu celého Kongresu, nehledě na stranickou příslušnost.


Překlad a redakční úprava původní zprávy  NTD News: J. S.

Související:
USA: Stavba „zdi“ bude pokračovat, Trump ale spokojený není

Názor: Spor o „zeď“ v USA – fakta mluví ve prospěch postavení zdi, politikaření vrší mediální útoky
Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.