
Výhled z věže Kostola svätej Kataríny na Štefánikovo námestie. Z věže je krásný pohled na okolní krajinu. Chvilku to zabere, než sem vylezete, musíte totiž zdolat 127 točitých schodů. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Středověký Mestský hrad v Kremnici se pyšní dosud dochovanými dvojitými hradbami zpevněnými šesti budovami. Uprostřed se nachází Kostol sv. Kataríny. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
S kovovými penězi a cenným kovem je Kremnica neoddělitelně spjata, ostatně dodnes nese přívlastek „zlatá“. Zlato se v okolí těžilo už od 10. století, a právě z něj se tu začaly razit mince.
Středověk znamenal pro město nebývalý rozkvět. Uherský král Karel I. Robert udělil osadě roku 1328 titul svobodného královského města s právem těžit a razit mince a od té doby místo vzkvétalo.
Za prací a lepším životem se sem stěhovala řada jiných evropských národností, včetně mincařů z Kutné Hory. Hlavní motorem však byli němečtí přistěhovalci, kteří byli vyhnáni až po 2. světové válce. Tím, že měšťané získali řadu výsad, rostl i všeobecný blahobyt.
Oficiální prameny v muzeu mincí uvádějí, že v Kremnici se mezi lety 1328 až 1970 vytěžilo 46 tun zlata a 208 tun stříbra. A drtivá většina byla spotřebována při výrobě mincí. Kremnické dukáty byly vyhlášené široko daleko, jelikož se vyznačovaly mimořádně vysokou a stálou ryzostí zlata.
Zlaté dukáty (11), denáry (12) a kvartingy (13) ražené v Kremnici pro Zikmunda Lucemburského (1387–1437). (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Co v Kremnici navštívit:
- Muzeum mincí a medailí – má několik pater. V podzemí si prohlédnete, jak se ruda těžila a zpracovávala na zlato a v dalších poschodích se dozvíte, jak se vyráběly mince. Součástí je i rozsáhlá kolekce mincí nalezených nebo ražených na území Slovenska, od těch keltských až po dnešní slovenské euromince. Ročně muzeum navštíví 60 tisíc turistů.
- Kostol sv. Kataríny a Mestský hrad – rozhodně stojí za návštěvu. Hradby jsou ve vynikajícím stavu, dvojité opevnění, zdobný interiér kostela plus nádherné výhledy na okolí.
- mincovna – je nejstarší na světě mezi mincovnami, které jsou stále v provozu. Dodnes se tu razí mince jak pro Slovenskou republiku, tak na zakázku pro státy z různých koutů světa. Pro turisty je otevřená část prostor, kde se mohou seznámit se starými stroji i moderní produkcí.
- Banské muzeum – 60 metrů pod povrchem se dozvíte o dějinách těžby zlata a stříbra v této oblasti. Prohlídka trvá 1 hodinu.
- rozhledna na Krahulském štítu – nabízí skvělý pohled nejenom na Kremnici, ale i panorama okolních Kremnických vrchů. Když vyrazíte z vedlejší obce Krahule, výšlap vám zabere něco přes půl hodiny a zvládnou ho i děti.
Na celou Kremnici by vám měl stačit půlden. Výlet můžete zkombinovat s návštěvou Banské Štiavnice (na tu si raději vyhraďte celý den) a místních „tajchů“, vodních nádrží kdysi vybudovaných horníky. V létě skýtají báječné koupání. Další možností je navštívit v rámci dovolené nedaleké Nízké Tatry a Velkou Fatru.

V muzeu mincí a medailí najdete i výstavu československých bankovek. Některé z nich si jistě řada z vás bude pamatovat. (Ondřej Horecký / Epoch Times)





Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.