Ředitel Národní ekonomické rady Larry Kudlow při projevu v National Press Club ve Washingtonu, 23. dubna 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Ředitel Národní ekonomické rady Larry Kudlow při projevu v National Press Club ve Washingtonu, 23. dubna 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

WASHINGTON — Vrchní ekonomický poradce Bílého domu se pustil do kritiky socialismu, kterým se snaží zaujmout voliče prezidentští kandidáti Demokratické strany.

„Podívejte se, jsem bývalý demokrat,“ řekl Kudlow. „Pracoval jsem pro prezidenta Reagana, který býval také demokratem, a teď dělám pro prezidenta Trumpa, také bývalého demokrata.“

„Řeknu vám, že socialismus je prohra. Nechci, abychom zapomněli na lekce z minulosti.“

Během svého projevu v National Press Clubu 23. dubna Kudlow řekl, že kolektivismus, centrální plánování a vládou řízené ekonomiky v průběhu historie selhaly.

„Podkopávají naší morálku, omezují naši svobodu a mají tendenci obrátit se ve skutečně kruté politické problémy.“

Kudlowovy komentáře přicházejí v době, kdy napříč Demokratickou stranou USA vzrůstá podpora socialistických programů, jako Medicare for All (MfA, Zdravotní péče pro všechny) a Green New Deal (GND, Zelený Nový úděl). Trumpova administrativa opakovaně poukazuje na čím dál výraznější posun Demokratické strany k radikální levici.

„Z mého pohledu coby ekonoma je však nejhorší to, že nevedou k blahobytu. Vytváří chudobu,“ uvedl Kudlow.

„Nyní je naše země na prahu nového rozkvětu. Jsme nejatraktivnější ekonomikou na světě. Roste v ni důvěra,“ řekl a dodal: „Proč bychom měli usilovat o zákony, které, myslím celkem, ukrojí 15 % HDP za 10 let?“

Jak vyplývá ze studie provedené Univerzitou George Masona, jen program MfA by zatížil státní pokladnu 32 biliony dolarů během 10 let. Dle studie by cenou za takový program bylo zvednutí daňového zatížení na historické maximum. Podle odhadů ekonomických poradců Bílého domu by v takovém případě přišla každá domácnost o zhruba 17 tisíc dolarů ročně.

Co se týká ambiciózního environmentálního programu GND, pozornost na sebe strhly dvě nové demokratické kongresmanky, Alexandria Ocasio-Cortezová a Ilhan Omarová, které v této souvislosti navrhly dokonce 70-ti až 80-tiprocentní zdanění.

Mnozí demokratičtí kandidáti na prezidentské volby v USA v roce 2020, jako např. Cory Booker, Kirsten Gillibrandová, Elizabeth Warrenová a Kamala Harrisová, jsou spolunavrhovateli MfA a GND.

Dle Kayleigh McEnanyové, tiskové mluvčí amerického prezidenta Trumpa, bude odhalování socialismu jedním z klíčových prvků kampaně na znovuzvolení Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Pro The Epoch Times uvedla, že původně to v plánu neměli, ale cílení kampaně upravili vzhledem k tomu, že většina demokratických kandidátů socialistickou ideologii podporuje.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 

Překlad a redakční úprava původní zprávy newyorské The Epoch Times: J. S.