Jak stále přibývá lidí na světě a rozvíjí se technologie a průmysl, čistý vzduch se stává vzácnou komoditou. Podle Světové zdravotnické organizace souvisí jedna třetina úmrtí na mozkovou příhodu, rakovinu plic a srdeční onemocnění se znečištěným ovzduším. Kvůli němu ročně zemře na zeměkouli odhadem 7 milionů lidí, přičemž devět osob z deseti dýchá znečištěný vzduch.

pollution-5678546
Znečištěné ovzduší, ilustr. foto. (PxHere / Volné dílo)

Stromy a rostliny jsou naštěstí skvělými pomocníky v boji se špatným ovzduším, a i když trpíte alergiemi, existuje řada pokojových rostlin, které alergické látky nevypouštějí, a přitom šetří pokožku, plíce i imunitní systém.

Popular houseplants
Difenbachie je populární tropická pokojová rostlina. (Fotokredit: Rosina Peixoto / CC BY-SA 3.0)

Je to už nějakou dobu, konkrétně v roce 1989, kdy americká NASA zveřejnila studii o čistém ovzduší, kde uvádí domácí rostliny, které mají nejlepší filtrační schopnosti. Vesmírná agentura doporučila, aby lidé měli kvůli čistšímu vzduchu v každém pokoji jednu rostlinu.

My vám teď prozradíme pět pokojových rostlin, které pročišťují chemické látky ve vzduchu nejlépe.

1. Aloe vera


Pokud jste se někdy spálili na sluníčku, je dost možné, že jste si na zchlazení spálených míst koupili gel s aloe vera. Tato rostlina má však i další užitečné vlastnosti a navíc se klidně dá pěstovat doma.

aneta-pawlik-1248145-unsplash
Aloe vera. (Foto: unsplash)

Aloe vera sice nevyčistí vzduch od tolika škodlivých látek jako jiné rostliny z našeho seznamu, přesto má některé výhody, kvůli kterým se ji rozhodně vyplatí v domě mít. Kromě hojení popálenin, o němž jsme si již řekli, snižuje aloe vera cukr v krvi a léčí zácpu.

Nejde o náročného společníka. Stačí ji umístit někam k oknu, kde vám bude vděčně filtrovat znečišťující látky v okolním vzduchu.

2. Chryzantéma (listopadka zahradní)


Chryzantéma je jedna z rostlin, kterou NASA vyzdvihl jako pročišťovacího šampiona, který zvládne zničit všechno od čpavku přes benzen až po formaldehyd. Přitom nevyžaduje velkou údržbu.

chryzantema
Chryzantémy v květináčích. (Public Domain Pictures

Chryzantémě se nejvíc daří v teplém podnebí a zimu nemusí přežít. Ideální je proto mít ji přes teplé měsíce venku a na podzim ji přemístit dovnitř. Existuje celá řada kultivarů, stačí si vybrat tu, která vám bude nejvíc vyhovovat. Rostlina má ráda slunné stanoviště a je vděčná za pravidelné přihnojování. Přistřihovat by se měla do července a pak po odkvětu.

Ale nebojte se, chryzantéma není náročná květina. Navíc je k dostání prakticky všude a za poměrně nízkou cenu.

3. Dračinec (dracéna)


Existuje spousta druhů dračince, takže při výběru záleží vyloženě na vašich preferencích. Dracény jsou známy tím, že zachycují alergeny a zadržují je ve svých listech. Kromě toho odstraní i benzen, formaldehyd, trichloroethylen a xylen.

dracena
Jeden z mnoha druhů dračince. (proflowers.com

Jediná věc, na kterou byste si měli u dračince dávat pozor, je přítomnost domácích miláčků. Je to zvláštní, ale dracény jsou pro kočky a psy jedovaté. Máte-li podezření, že váš zvířecí mazlíček rostlinu snědl, bedlivě sledujte, zda se u něho neobjeví příznaky jako zvracení, deprese, anorexie, případně u koček rozšířené zorničky.

4. Bambus


Bambus je poslední dobou hodně populární. Pokud plánujete jeho koupi, ať už pro sebe nebo jako dárek, vězte, že tato rostlina je naprostý přeborník v ničení škodlivých látek, jako benzen, formaldehyd, trichloroethylen, chloroform a oxid uhelnatý.

5406605964 4b5660978e b
Bambus. (Kyle Wagaman / Flickr.com)

Dnes je na trhu spousta druhů bambusu a určitě se vyberete ten, který vám bude vyhovovat nejlépe, co do výšky (některé kultivary mají i přes 3 metry!), tak do vzhledu či odolnosti.

Bambusy mají na rozdíl od řady jiných rostlin ještě tu výhodu, že nemají květy a tudíž ani pyl, takže jsou vhodné i pro alergiky. A vašim domácím mazlíčkům také neublíží, jako to hrozí u dračince.

5. Lopatkovec (spatifylum)


Není nenáročnější pokojové rostliny, která vám navíc skvěle pročistí vzduch, než je lopatkovec, který si vystačí s málo světlem či dokonce s umělým osvětlením. Často se mu daří i v koupelnách nebo tmavých kancelářích.

600px-Spathiphyllum cochlearispathum RTBG
Lopatkovec. (JJ Harrison – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0)

Je proto vhodný i pro začátečníky a nezkušené pěstitele. Stačí ho jen občas trochu zalít. Dá vám to najevo tím, že svěsí listy, které se po zalití zase vesele zvednou. Jen pozor, abyste rostlinku nepřelili!

Spatifylum si dokáže poradit s benzenem i formaldehydem, se čpavkem i s tetrachlorethylenem, který se široce používá zejména při chemickém čištění oděvů, ale také se přidává například do odstraňovačů nátěrů.

U této užitečné rostlinky hrozí maximálně alergie u citlivých osob, a to v případě, že je v domě hodně exemplářů. Listy lopatkovce jsou skvělé lapače prachu, proto je třeba je pravidelně utírat navlhčeným hadříkem nebo vatou.


Překlad původního článku newyorské The Epoch Times: Ondřej Horecký

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.