Snímek Hříšný tanec, který se v roce 1987 stal filmovým hitem, přinesl cenu Akademie a Zlatý globus za nejlepší filmovou píseň pro Franka Previta. Vítěznou píseň The Time Of My Life tehdy nazpívali Bill Medley a Jennifer Warnesová. Nedávno tato zpěvačka vydala ve svých 72 letech album nazvané Another Time, Another Place.


jenifer-warnes-bill-madley
Vítěznou píseň The Time Of My Life tehdy nazpívali Bill Medley a Jennifer Warnesová. Fotografie z The 15th Annual American Music Awards (1988). (1988 TV Special / imdb.com)
Závěrečná taneční scéna na pozadí písně Time of My Life zveřejněná na YouTube na začátku roku 2008, získala dodnes neuvěřitelných 328 milionů zhlédnutí. Snímek se tedy těší celosvětové popularitě ještě 32 let od chvíle, kdy byl poprvé uveden na plátna kin.

Pojďme si připomenout tento úspěšný filmový hit a zavzpomínat na všechny chytlavé písně, které jej doprovázely.

Závěrečná taneční scéna ze snímku Hříšný tanec na pozadí písně The Time Of My Life, kterou zpívají Bill Medley a Jennifer Warnesová


Text písně na Supemusic.cz

Závěrečná scéna si zaslouží malé vysvětlení pro ty, kteří snímek ještě nikdy neviděli. Pán, který čelí neustálému puzení zvednout se ze židle a vložit se do probíhající scény, je otcem mladé Francis (Jennifer Greyová), který má otcovské pochybnosti nejenom o odvážných prvcích tance, ale také o jejím tanečníkovi Johnym Castelovi, kterého ztvárnil Patrick Swayze.

film-hrisny-tanec4
Jennifer Greyová a Patrick Swayze. (Z filmu Hříšný tanec)
Příběh se odehrává v roce 1963, kdy přijíždí rodina doktora Housemana navštívit horský Hotel Kelerman. Dvě sestry s rodiči zde mají strávit tři týdny během letních prázdnin, bavit se a naučit nové věci. Snímek je vynikající sondou do světa odlišných společenských tříd a jejich vzájemně provázaných osudů.

Dospívající dívka, které všichni říkají „Baby“ se díky své upřímné povaze a nezištné pomoci, kterou nabízí lidem okolo sebe, stane morální oporou i pro starší generaci, která v jejím chování nalézá útěchu a naději.

Je to vlastně příběh o dívce, která zažije neuvěřitelné prázdninové dobrodružství, najde životní lásku a dospěje v ženu. Ale také dokáže svým chováním a drobnými dobrými skutky měnit lidi kolem sebe. Je to ale také příběh o hodnotě rodiny, výchově a mezilidských vztazích.

film-hrisny-tanec3
Naprostý divácký úspěch filmu korunovaly Zlaté globy pro Jennifer Greyovou a Patricka Swayzeho za nejlepší muzikálový herecký výkon. (Zleva) Cynthia Rhodesová, Jennifer Greyová a Patrick Swayze. (Z filmu Hříšný tanec)

Neuvěřitelné poselství, které za sebou snímek zanechal, říká, že nezáleží na tom, z jaké společenské třídy jste, ale na tom, jaký jste člověk, jestli jednáte čestně a dokážete ostatním pomáhat.

Morálně pokleslá forma tance ve snímku ostře kontrastuje s dětskou čistotou duše hlavní dívčí postavy. Snímek balancuje na hraně společenské únosnosti, odhaluje morální úpadek, ale také sílu upřímného charakteru, která nakonec celému snímku dominuje a diváky doslova „válcuje“ s ohromnou silou.

V mnoha ohledech příběh vychází ze skutečných životů lidí, kteří jej napsali a kteří v něm hráli. Jeho síla vychází ze skutečného života a z nadčasových poselství, které se ve snímku více méně zázrakem a souhrou nesčetného množství okolností podařilo zachytit. Považme také, že snímek natočilo začínající studio Vestron Pictures, které už nikdy potom nedokázalo natočit podobně úspěšný film a po několika letech zkrachovalo. Tento snímek a jeho úspěch byly ve všech ohledech malým zázrakem.

Naprostý divácký úspěch filmu korunovaly Zlaté glóby pro Jennifer Greyovou a Patricka Swayzeho za nejlepší muzikálový herecký výkon. Nesmíme také zapomenou na tanečnici a zpěvačku Cynthii Rhodesovou, která ve snímku předvádí profesionální výkony jako tanečnice Penny.

jenifer-warnes
 Fotografie zpěvačky Jennifer Warnesové v průběhu času až dodnes.

Zůstaňme ještě chvíli u tohoto pozitivního hitu a podívejme se na původní videoklip a živé vystoupení Billa Medleyho a Jennifer Warnesové.

Živé vystoupení –  zpívají Bill Medley a Jennifer Warnesová


Další úspěšné písně


Nedávno vyšel soundtrack k filmu na LP deskách a také na CD nosičích. Obsahuje skladby jako Be My Baby, She's Like The Wind nebo Hungry Eyes.


film-hrisny-tanec
Obal DVD verze snímku Hříšný tanec.
Rád bych se pozastavil u skladby She's Like The Wind. Její zvláštností je, že ji nazpíval herec a tanečník Patrick Swayze, který ve filmu hraje postavu Johnyho Castela. Text písně, který společně sepsali Stacey Widelitzová a Patrick Swayze, věrně kopíruje filmový příběh a odráží myšlenky jedné z hlavních postav. 

Vypráví o setkání dvou lidí z odlišných společenských vrstev, kteří se do sebe zamilují. Text je psaný z perspektivy chlapce z nižší třídy, jenž pracuje jako malíř a štukatér, který si díky svému talentu přivydělává jako učitel tance.

Taneční a herecký talent Patricka Swayzeho ohromoval zejména dámy divačky, ale když dívky zjistily, že píseň She's Like The Wind zpívá Patrik, stávalo se ze snímku davové šílenství.

Moje sestra vzpomíná na dobu, kdy se u nás dostal snímek poprvé do kin. Bylo to krátce před pádem komunismu v bývalém Československu. Tehdy se ještě jezdilo na výměnné studentské pobyty do Východního Německa. „Když k nám na prázdniny přijely holky z Německa a uviděli na budově městského kina plakáty k filmu Hříšný tanec, začaly neuvěřitelně blbnout a tahaly nás za každou cenu do kina. Nakonec jsme na to šly nejméně desetkrát. Dokud to hráli, chodily jsme na každé promítání,“ vzpomíná sestra.


Skladba She‘s Like The Wind
– zpívá Patrick Swayze a
Stacey Widelitzová

Text písně na Supemusic.cz

Další skladba, která utkvěla divákům v paměti, je již zmiňovaná Hungry Eyes, kterou zpívá Eric Carmen. Text k písni napsali Ellie Greenwichová a Jeff Barry.

Skladba Hungry Eyes – zpívá Eric Carmen

Text písně na Supemusic.cz

Hit Be My Baby z roku 1965 nazpívala Veronica Bennettová. Text k písni napsali John DeNicola a Franke Previte, který je zároveň autorem skladby The Time Of My Life.

Skladba Be My Baby – zpívá Veronica Bennettová

Text písně na Supemusic.cz


Zbývající hity z filmového soundtracku:

Stay – Maurice Williams & The Zodiacs


In The Still Of The Night  The Five Satins


Yes – Merry Clayton


Love Is Strange – Mickey And Sylvia


Hey Baby – Bruce Channel


You Don't Own Me – The Blow Monkeys


Where Are You Tonight? – Tom Johnston 
Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.