Vrchní státní zástupce (ministr spravedlnosti) USA, William Barr, svědčí před senátním Soudním výborem ve Washingtonu, 1. květen 2019. (Win McNamee / Getty Images)
Vrchní státní zástupce (ministr spravedlnosti) USA, William Barr, svědčí před senátním Soudním výborem ve Washingtonu, 1. květen 2019. (Win McNamee / Getty Images)

WASHINGTON—Americký vrchní st. zástupce (ministr spravedlnosti), Williama Barr, vypovídal ve středu před senátním Soudním výborem. Dal jasně najevo, že má v hledáčku několik cílů týkajících se vyšetřování emailů Clintonové a „ruského spiknutí“.

Barr vypovídal 1. května před Soudním výborem v souvislosti s 24 stránkovou zprávou, ve které shrnul vyšetřovací zprávu speciálního vyšetřovatele R. Muellera.

Jedna z revizí, jež Barrův úřad provede, se bude týkat toho, jak Ministerstvo spravedlnosti (MS) a FBI šetřilo používání soukromého emailového serveru bývalé ministryně zahraničí Clintonové pro její oficiální diplomatickou práci.

Druhá se zaměří na prošetření toho, na jakém základě MS a FBI zahájili vyšetřování asistentů prezidentské kampaně Trumpa 2016, jež měli mít údajně tajnou dohodu s Ruskem na ovlivňování voleb proti Clintonové.

Vyplynulo to z odpovědí Barra na otázky předsedy Soudního výboru senátu republikána Lindsay Grahama, které se týkaly, kromě jiného, povolení FISA (povolení k zahraniční špionáži) vůči Carterovi Pageovi a George Papadopoulose během a po předvolební kampaně.

Byly vzneseny vážné otázky ohledně toho, zda byli úředníci MS a FBI důkladní při vyhodnocení důkazů, na jejímž základě ona povolení žádali. Michael Horowitz, vrchní inspektor MS by měl v této věci vydat zprávu v květnu nebo červnu.

Později během slyšení, Barr v odpovědi na otázku senátora Grassleyho naznačil, do jaké hloubky šetření směřuje.

Grassleyho otázce předcházel delší úvod: „Vrchní inspektor během vyšetřování Hillary Clintonové shledal, že došlo k úniku vysoce utajovaných informací a že existuje kultura neoprávněného kontaktování médií.“

„Během vyšetřování ruského vlivu úniky informací pokračovaly... Co děláte proto, abyste vyšetřili neoprávněné kontaktování médií úředníky MS a FBI během vyšetřování ovlivňování Ruskem?“

Barr odpověděl, že „ohledně úniků informací běží několik kriminálních vyšetřování“. Detaily ale nespecifikoval.

Redakční úprava a překlad původního článku newyorské pobočky The Epoch Times: J. S.

Čtěte také:

USA „žijí“ ukončeným Muellerovým vyšetřováním ruského vlivu v prezidentské kampani 2016 – žádný definitivní důkaz

Spygate: Pravdivý příběh o tajné dohodě k sesazení Donalda Trumpa

USA: Zpravodajský výbor Senátu nenašel důkazy o paktování Trumpa s Ruskem