MS v hokeji 2019 v Bratislavě, ilustr. foto. (Michal Hejna Photography; Peter Tóth / Pixabay)
MS v hokeji 2019 v Bratislavě, ilustr. foto. (Michal Hejna Photography; Peter Tóth / Pixabay)
Hokejové mistrovství světa 2019 je už za dveřmi a do hlavního města Slovenska vyrazí spousta českých fanoušků, aby podpořili náš tým. A když už tu budete, proč se tu trochu nepoohlédnout? 

Bratislava možná není nejatraktivnější město v Evropě, ale za ten necelý rok, co tu žiji, můžu potvrdit, že i tady najdete pěkná zákoutí a zajímavosti, které stojí za to navštívit.

bratislava autobusova stanica
Pokud přijedete do Bratislavy autobusem, asi vám neunikne, že okolí autobusové stanice je jedno velké staveniště. Vyrůstá tu několik nových výškových budov a také obří ambiciózní projekt nové autobusové stanice, což poněkud komplikuje dopravu v centru. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Dobrá zpráva je, že slovenská metropole není zas až tak velká a minimálně centrum a okolí se dá obejít i pěšky. Jako Češi navíc máme tu výhodu, že se tu domluvíme i svou mateřštinou.

Zimný štadión Ondreja Nepelu, kde se budou zápasy odehrávat, není od většiny uváděných míst daleko. Tam, kde si s chůzí nevystačíte, použijte MHD. Doprava je pro držitele platných vstupenek na hokejové turnaje zdarma v den daného zápasu. 

Když si popojdete kousíček na Trnavské mýto, větší přesedací uzel, vaše šance na chycení vhodného spoje se zvyšují. 
Doporučuji stáhnout si do mobilu aplikaci Ubian nebo použít Plánovač cesty na iMHD.sk.

Ani taxíky nemusí drahé. Většina jezdí za pět euro v rámci centra a přilehlých čtvrtí, dál se dostanete zpravidla do deseti euro. Můžu doporučit např. Easy Taxi anebo Uber, který po dlouhém zákazu opět ve městě operuje.


V odkazech u jednotlivých tipů po kliknutí na název najdete umístění lokality na mapě (Mapy Google).

Kam vyrazit v Bratislavě


1. Obchodné centrum CENTRAL


Bratislava Central - terasa
Terasa na střeše obchodního střediska Central nabízí hezké prostředí k jídlu anebo jen pro relax. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Co by kamenem dohodil od zimního stadionu, budova kromě klasických obchůdků ukrývá i restaurace na druhém poschodí, odkud se zdarma dostanete na rozhlehlou terasu na střeše Centralu. Posadit se můžete na stoličky, křesla, schody anebo se jen tak uvelebit na trávě.

2. Budweiser Budvar

bratislava budvar
Záběr z pivnice Budweiser Budvar. (www.budweiser-budvar.sk)

Restaurace a pivnice nedaleko parku Medická zahrada. Výborné tankové pivo, dobré jídlo, historické interiéry, za teplých dnů posezení venku, co víc si přát? 

3. Muzeum mesta Bratislavy, Stará Radnica

Bratislava muzeum - pohled z veze Frantiskanske namestie
Pohled z věže Staré Radnice na Františkánské náměstí. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Nachází se v samém historickém centru. Z věže je skvělý pohled na město a v podzemí zase láká děsivá výstava středověkého mučení, ze které vás zamrazí. Brrrr!

4. Kostol sv. Alžbety

Bratislava kostol sv. Alzbety
Kostol sv. Alžbety stojí na Bezručově ulici. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Okolními budovami skrytá stavba láká svým neobvyklým exteriérem. Secesní dílo laděné do modra vzniklo mezi lety 1909 – 1913 a je velmi fotogenické. Navíc vás ani moc nezdrží.

5. KC Dunaj

KC Dunaj
Kulturní centrum Dunaj. (www.kcdunaj.sk)

Multikulturní centrum ve 4. poschodí nevzhledné budovy a místo, kde se často pořádají nejrůznější akce a kde je také super vyhlídka z terasy na bratislavský hrad. Nenápadný vchod se nachází v ulici Nedbalova. Než sem vyrazíte, podívejte se nejdříve na program, ať víte, co se v daný den děje.

6. Posezení při Dunaji

Bratislava Dunaj Eurovea
Promenáda na březích Dunaje u obchodního centra Eurovea. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Navštívit „Blavu“ a nevidět Dunaj? To by nešlo! Procházka po nábřeží je za slunečných dnů a vlahých večerů velice příjemná. Při obchodním centru Eurovea mají anglické trávníky, kde se můžete po procházce posadit a pozorovat mohutnou řeku, jejíž proudy se valí do Budapešti a dál...

7. Dunajský pivovar

dunajsky pivovar2
Dunajský pivovar. (www.dunajskypivovar.sk)

Naproti Eurovei, na druhém břehu Dunaje, najdete stylově zařízenou loď sloužící jako hotel i restaurace, kde si pochutná každý gurmán. Ceny jsou o něco vyšší, ale stojí to za to, už kvůli tomu výhledu z paluby. Čepují jedenáctku tankového Patróna.

8. Vyhlídková věž UFO

bridge-river-ship-vehicle-landmark-waterway-1324736-pxhere.com
Most SNP s restaurací UFO. (pxhere.com)

Věž na Mostě SNP se stala novodobým symbolem Bratislavy. Stavba vysoká 95 metrů poskytuje jedinečný výhled na slovenskou metropoli. Výtah v pilíři mostu (na druhé, „petržalské“ straně) vás vyveze do luxusní kavárny a restaurace. Když si něco objednáte z jídelního lístku, vstupenku na vyhlídku máte zdarma. A nejlepší čas k navštívení? Rozhodně západ slunce.

9. Televizní věž Kamzík

Bratislava televizni vez Kamzik
Letecký záběr na televizní věž Kamzík. (YouTube screenshot)

Bratislavu na severu lemují Malé Karpaty. Na jejich vrcholu, uprostřed lesů, stojí televizní věž Kamzík, kterou vidíte už zdálky, když přijíždíte do města. Kousek od vysílače se nachází letní bobová dráha.

Pokud sem pojedete MHD, je to zastávka Kamzík. Další alternativou je jet na zastávku Železná Studienka a odtamtud si udělat pěknou procházku lesem až k vysílači.

V samotné věži najdete luxusní restauraci Altitude (o víkendu se objednejte dopředu) a o pár minut dál v tradičním stylu zařízenou restauraci Schoppa se skvělým jídelníčkem.

10. Opékačka na Pekné cestě

bratislava ohen gary sandoz
Ilustrační záběr ohně. (Gary Sandoz / Unsplash)

Láká vás příroda a místo kulinářských pamlsků si vystačíte se špekáčkem? Pak vyrazte do lesa rozdělat si oheň. Mým oblíbeným místem je Pekná cesta. Dostanete se k ní tramvají č. 3, 5 nebo 7. Ze zastávky pokračujte po ulici Pekná cesta, kolem kostela, Lidlu (tam si můžete koupit špekáčky) a dál do kopce, pořád rovně, dokud nedorazíte k lesu.

Z lesní cesty uvidíte několik ohnišť, a když budou všechny obsazené, můžete si někde udělat ohnisko vlastní. Dřeva je v lese dost, takže vám stačí sirky nebo zapalovač, nožík a něco k opečení. Pozor! Než odejdete, nezapomeňte oheň dobře uhasit, například hlínou, a zabezpečit, aby se nic v okolí nevznítilo. A pozor na klíšťata!

Ať už český hokejový tým v Bratislavě zaboduje nebo ne, doufáme, že si čas strávený v hlavním městě Slovenska užijete a zůstanou vám krásné vzpomínky.


Líbil se vám tento článek? Podpořte ho prosím jeho sdílením na sociálních sítích.