(Zleva) Senátor Marek Hilšer a poslanec Mikuláš Peksa spolupracují na úpravě transplantačního zákona. (ceske-volby.cz / pirati.cz)
(Zleva) Senátor Marek Hilšer a poslanec Mikuláš Peksa spolupracují na úpravě transplantačního zákona. (ceske-volby.cz / pirati.cz)
Čeští zákonodárci dokončují návrh zákona, který má reagovat zejména na praktiky transplantační chirurgie v Číně, podpořit boj proti nedobrovolným odběrům orgánů vězňům a obchodování s lidmi v celosvětovém měřítku.

Tvorbu zákona iniciovali poslanec Mikuláš Peksa a senátor Marek Hilšer. Jejich postup je částečně reakcí na veřejné slyšení pořádané 19. listopadu 2019 v Senátu PČR, kde byla mimo jiné široce probírána otázka zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu v Číně k orgánovým transplantacím. Slyšení následně vyústilo v rezoluci vydanou Senátem 20. března 2019.

Na otázku, co vedlo k navržení změny transplantačního zákona Mikuláš Peksa odpověděl v e-mailovém rozhovoru s deníkem Epoch Times 2. května 2019:

„Já i Marek Hilšer jsme byli šokováni tím, jak moc čínský stát dupe po svých menšinách (...) Speciálně pak obchod s orgány vězňů považujeme za naprosto amorální porušování základních lidských práv. Chceme tím i poslat jasný signál, že takové praktiky jako Česká republika odmítáme.“

Návrhu zákona předcházel téměř půlroční proces sbírání zdrojů, rešerší zákonů připravovaných v Kanadě nebo vydaných v Izraeli i výnosů mezinárodních organizací. „Momentálně sbíráme podpisy poslanců,“ říká poslanec Peksa.


„Obchod s orgány vězňů považujeme za naprosto amorální porušování základních lidských práv. Chceme poslat jasný signál, že takové prakticky jako Česká republika odmítáme.“ - poslanec Mikuláš PeksaO případech zneužívání politických vězňů v Číně k transplantacím jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a také Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu jsou „důvěryhodné“.


Podobné zákonné úpravy přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také KanadaAustrálie nebo Belgie.

Nový zákon má postihnout zejména poptávkovou část problému. To znamená zamezit poptávce pacientů po orgánech transplantovaných v Číně, protože jejich původ je s vysokou pravděpodobností ilegální ve smyslu mezinárodního práva nebo standardů světové transplantační komunity.

„Chceme, aby česká vláda jasně řekla, ve kterých zemích jsou s kupčením s orgány problémy, a výrazně ztížila získání orgánu v takové zemi. A ano, Čínská lidová republika je země, kvůli které jsme s tímto přístupem přišli,“ vysvětluje Peksa.

Součástí tvorby nového zákona má být podle poslance Peksy zavedení komise, která stanoví, ve kterých státech funguje transplantační systém legitimně a využívá skutečně orgány od dobrovolných dárců, kteří se rozhodli svobodně a bez nátlaku. „A stanoví také státy, kde je praxe bohužel jiná. Tím vznikne jednoduchá mapa, která člověku, který se rozhodne z jakéhokoliv důvodu nevyužít dobře fungující český (transplantační) systém, řekne, kde bude následně požadováno pouze osvědčení z nemocnice a kde naopak bude věc problematičtější a hrozí mu až několik let odnětí svobody.“


„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky.” - senátor Marek Hilšer Podle průzkumu prováděného v přípravné fázi zákona bylo zjištěno, že transplantační turistika je v České republice spíš okrajový jev, je pro autory návrhu zákona „toto jednoduché řešení i na základě nákladů nejlepší volbou“.


Senátor Marek Hilšer, který vystudoval medicínu a mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě v Praze, podniká také další kroky v rámci osvětové činnosti. 28. května 2019 pořádá ve své obvodní kanceláři debatu na téma Čína a naše zahraniční politika, během níž bude promítat snímek Člověk na prodej, který dokumentuje vyšetřování ilegálního obchodu s lidskými orgány v Číně.

„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky,” uvedl senátor Hilšer ve společném tiskovém prohlášení z 14. ledna 2019.

Proti obchodu s orgány se nedávno ohradil také primátor Prahy Zdeněk Hřib během své návštěvy Tchaj-wanu a na svém facebookovém účtu. V rozhovoru pro televizi NTD 29. března 2019 na Tchaj-wanu na otázku zneužívání transplantační chirurgie v Číně, kterou nedávno probíral český Senát, uvedl: „Role Senátu je na tomto poli mnohem důležitější než města Prahy, ale musím říci, že jako pro studovaného lékaře je pro mě tato praxe naprosto nepřijatelná. Násilné odebírání orgánů je naprosto nepřijatelné téma a reakce mezinárodního společenství by v tomto směru měla být velmi silná.“ (překlad z angličtiny)

Jedná se o případy nedobrovolného dárcovství, tedy násilné odebrání životně důležitých orgánů, což způsobí smrt nedobrovolného dárce. Od roku 2006 stoupal počet expertů, kteří se začali o výzkum těchto praktik v čínských nemocnicích zajímat, a vniklo několik nevládních vyšetřovacích skupin[1]. Po roce 2014 se mnohé z nich spojily a vytvořily uskupení ETAC, které bojuje za prosazení etických norem do čínského transplantačního průmyslu a ukončení násilných odběrů orgánů politickým vězňům.

Na situaci transplantační chirurgie v Číně reagoval také senátor Pavel Fischer. „Za zdmi koncentračních táborů vlastně neexistuje právo. Člověk se tam stává nositelem orgánů. Orgány jsou odebírány zdravým živým lidem, a to proto, aby se v největší kvalitě předávaly dál. Není náhodou, že tyto lágry jsou velmi blízko nemocnicím, aby vlastně nedocházelo k znehodnocení biologického materiálu.“

Fischer komentoval také rychlost, s jakou jsou v Číně orgány transplantovány. „Tahle nelidská mašinérie dnes způsobuje, že se v podstatě v Číně na transplantace orgánů téměř nečeká. Provádějí se mnohem rychleji, než kdekoliv jinde na světě. Tělo takového dárce se potom vyhlásí za mrtvé. A kdyby se neměl orgán úspěšně uchytit, v podstatě se nabízí klientům během záruční doby do týdne další operace,“ uvedl senátor Pavel Fischer.

Senátor Václav Hampl uvedl, že po několika letech vyšetřování již není pochyby o tom, že v Číně jsou určité skupiny lidí zneužívány jako nedobrovolní dárci orgánů. „Pokud jde o příznivce, o vyznavače hnutí Falun Gong, trvalo to bohužel hodně dlouho… Trvalo hodně dlouho, než se podařilo získat do té míry přesvědčivé údaje, přesvědčivé informace, že dnes už nemáme pochyby o tom, že byli a jsou příznivci tohoto hnutí v Číně, a možná další skupiny obyvatel, zneužíváni (k transplantacím), a to dokonce velmi hromadně.“


Čtěte také:

Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím

Senátor Pavel Fischer: „Čínský totalitní režim drží v koncentračních táborech skutečně statisíce politických vězňů“

Zahraniční experti oceňují „čínskou rezoluci“ vydanou Senátem. Doufají, že urychlí přijetí novely transplantačního zákona v ČR

ČR: Senát vyzývá k ukončení násilných represí v Číně a propuštění politických vězňů

Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně

POZNÁMKY:

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) 
on-line  (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, 
on-line  (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, 
on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. 
On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání
orgánů v Číně. On-line