Belgičtí zákonodárci se účastní plenárního zasedání sněmovny Federálního parlamentu v Bruselu, 4. dubna 2019. (LAURIE DIEFFEMBACQ / AFP / Getty Images)
Belgičtí zákonodárci se účastní plenárního zasedání sněmovny Federálního parlamentu v Bruselu, 4. dubna 2019. (LAURIE DIEFFEMBACQ / AFP / Getty Images)
Hlavní belgická zákonodárná komora parlamentu přijala 25. dubna nový návrh zákona, který umožňuje stíhat a trestat všechny strany zapojené do nákupu a prodeje lidských orgánů pro komerční účely. Porušení zákazu obchodování s orgány bude moci vést až ke 20 letům vězení a pokutě 1,2 milionu eur.

Účinnost nového zákona není omezena pouze na území Belgie, ale vztahuje se především na všechny občany Belgie bez ohledu na to, kde se nacházejí. Mohou být trestně stíháni i v případě, že se transplantace uskutečnila v jiné zemi, což účinně eliminuje novodobý trend transplantační turistiky do „problémových zemí“, jakou je podle expertních studií především Čína. [1]

Pro dodatek do trestního zákoníku hlasovalo všech 134 přítomných členů parlamentní komory. Návrh zákona nyní pokročí do Senátu a dále ke schválení belgickému králi.

Nařízení se vztahuje na prodávající a příjemce orgánu, jakož i na zprostředkovatele, lékaře nebo zdravotnický personál, kteří by ve věci působili jako konzultanti či zprostředkovatelé a podíleli se na prodeji orgánů za účelem zisku – ať už přímo či nepřímo.

V případech, kdy bude prokázáno, že transplantační procedura vyústila v úmrtí dárce, budou výše zmíněné osoby vystaveny až 20letému trestu odnětí svobody a pokutě ve výši 1,2 milionu eur. Pokud bude do obchodu zapojena organizovaná skupina, mohou být všichni členové skupiny stíháni a potrestáni podle tohoto trestního zákoníku.

Návrh na změnu trestního zákoníku vznesli jako první poslankyně Valerie Van Peelová, členka Nové vlámské aliance, a Vincent Van Peteghem, člen Křesťanské demokratické a vlámské strany.

Van Peelová napsala v dokumentu na podporu přijetí zákonné úpravy, že lidské orgány dnes mají ekonomickou hodnotu, a proto „by měly být belgické zákony přísnější“, aby bránily v šíření obchodu s orgány.

Proč nejezdit pro orgány do Číny


Návrh zákona obsahuje vysvětlení toho, co představuje nelegální transplantace orgánů. Jde zejména o čin nuceného odběru orgánů, což je scénář, ve kterém jsou orgány vyňaty z osob, které s tím nesouhlasily.

Právní text obsahuje doložku odkazující na usnesení Evropského parlamentu z prosince 2013, které odsuzuje praxi nuceného odběru orgánů v Číně. Rezoluce vyjadřuje „hluboké znepokojení nad stále se opakujícími a důvěryhodnými zprávami o systematickém, státem schvalovaném nedobrovolném odebírání orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice, mezi nimiž je i mnoho stoupenců Falung Gongu, uvězněných za své náboženské přesvědčení, a také členů dalších náboženských a etnických menšinových skupin.“

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je tradiční čínská duchovní praxe obsahující morální učení založené na principech buddhismu a taoismu. Tato škola propaguje morální principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti jako podstatu dobrého charakteru. Praxe v Číně získala masovou popularitu a v roce 1998 se jí zde věnovalo zhruba 100 milionů lidí. Vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min v roce 1999 označil Falun Gong za hrozbu absolutní moci a zahájil celostátní pronásledování Falun Gongu i jeho příznivců. V důsledku represí byly umístěny miliony lidí do vězeňských zařízení, pracovních táborů a center pro vymývání mozků ve snaze vymýtit jejich víru.

V roce 2006 vystoupil první očitý svědek, který prohlásil, že jsou věznění následovníci Falun Gongu zneužíváni k orgánovým transplantacím. Od té doby proběhlo v této oblasti několik nezávislých vyšetřování. [1]

Podle mezinárodních nevládních organizací Doctors Against Organ Harvesting a WOIPFG jsou i dnes ještě desítky transplantačních nemocnic v Číně zapojeny do odběru orgánů od vězňů svědomí, včetně následovníků Falun Gongu.


Čtěte také: Přední čínští lékaři potvrzují odběry orgánů následovníkům Falun GonguObjevuje se také stále více zpráv o zneužívání ujgurských muslimů, kteří přežili vězení v „převýchovných“ táborech v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.

V rozhovoru s čínskou edicí deníku The Epoch Times v říjnu 2018 čtyřiapadesátiletá občanka Kazachstánu a bývalá vězeňkyně v táboře v Urumči uvedla, že úřady rozdělují vězně do dvou skupin: na ty, kteří mají rodinné příslušníky v zahraničí, a na ty, kteří je nemají.

„[Čínský režim] eskaluje své obchody s orgány, takže bude zabíjet ty, kteří nemají v zahraničí nikoho, kdo by se po nich ptal nebo je hledal,“ řekla žena.

Usnesení Evropského parlamentu z let 2013 a 2016 vyzývají čínský režim, aby „okamžitě ukončil praxi odebírání orgánů vězňům svědomí, reagoval na žádosti OSN o provedení vyšetřování a okamžitě propustil všechny vězně svědomí v Číně, včetně následovníků Falun Gongu“.

Studenti by neměli jezdit do Číny na stáže

Elke van den Brandeová, zástupkyně neziskové skupiny pro transplantační etiku Mezinárodní koalice za ukončení zneužívání transplantací v Číně (ETAC), sdělila 25. dubna 2019 čínsko-jazyčné pobočce Epoch Times, že novou legislativu v Belgii velice vítá.

„[Belgie] je první zemí v Evropě, která odkazuje na usnesení Evropského parlamentu z roku 2013. Je to velmi důležitý krok, protože (rezoluce) odkazuje na to, co se děje v Číně ve vztahu k nuceným odběrům orgánů,“ řekla zástupkyně sdružení ETAC.

Van den Brandeová, která přednáší na University College v Leuven-Limburgu v Belgii, nedoporučuje studentům medicíny cestovat do Číny na mezinárodní stáže, protože nový trestní zákoník bude stíhat poskytovatele zdravotní péče, kteří budou i nepřímo zapojeni do nuceného odběru orgánů. Van den Brandeová věří, že studenti se mohou do takové věci zapojit i nevědomě.

„Doufám, že další evropské země budou následovat příklad Belgie,“ dodala Van den Brandeová.

Podobné zákonné úpravy přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další. V poslední době o přijetí podobné legislativy jedná také  KanadaAustrálie a také Česká republika.


Původní článek z newyorského deníku The Epoch Times přeložil a upravil Milan Kajínek.


Čtěte také:

Pacienti se hrnou do Číny za transplantacemi. Orgány pocházejí převážně od nedobrovolných dárců, varují vyšetřovatelé

V reakci na situaci v Číně poslanec Peksa a senátor Hilšer dokončují návrh změny transplantačního zákona

Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně

Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím
POZNÁMKY: [1]

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) 
on-line  (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, 
on-line  (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, 
on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. 
On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. 
On-line