
Belgičtí zákonodárci se účastní plenárního zasedání sněmovny Federálního parlamentu v Bruselu, 4. dubna 2019. (LAURIE DIEFFEMBACQ / AFP / Getty Images)
Účinnost nového zákona není omezena pouze na území Belgie, ale vztahuje se především na všechny občany Belgie bez ohledu na to, kde se nacházejí. Mohou být trestně stíháni i v případě, že se transplantace uskutečnila v jiné zemi, což účinně eliminuje novodobý trend transplantační turistiky do „problémových zemí“, jakou je podle expertních studií především Čína. [1]
Pro dodatek do trestního zákoníku hlasovalo všech 134 přítomných členů parlamentní komory. Návrh zákona nyní pokročí do Senátu a dále ke schválení belgickému králi.
Nařízení se vztahuje na prodávající a příjemce orgánu, jakož i na zprostředkovatele, lékaře nebo zdravotnický personál, kteří by ve věci působili jako konzultanti či zprostředkovatelé a podíleli se na prodeji orgánů za účelem zisku – ať už přímo či nepřímo.
V případech, kdy bude prokázáno, že transplantační procedura vyústila v úmrtí dárce, budou výše zmíněné osoby vystaveny až 20letému trestu odnětí svobody a pokutě ve výši 1,2 milionu eur. Pokud bude do obchodu zapojena organizovaná skupina, mohou být všichni členové skupiny stíháni a potrestáni podle tohoto trestního zákoníku.
Návrh na změnu trestního zákoníku vznesli jako první poslankyně Valerie Van Peelová, členka Nové vlámské aliance, a Vincent Van Peteghem, člen Křesťanské demokratické a vlámské strany.
Van Peelová napsala v dokumentu na podporu přijetí zákonné úpravy, že lidské orgány dnes mají ekonomickou hodnotu, a proto „by měly být belgické zákony přísnější“, aby bránily v šíření obchodu s orgány.
Proč nejezdit pro orgány do Číny
Návrh zákona obsahuje vysvětlení toho, co představuje nelegální transplantace orgánů. Jde zejména o čin nuceného odběru orgánů, což je scénář, ve kterém jsou orgány vyňaty z osob, které s tím nesouhlasily.
Právní text obsahuje doložku odkazující na usnesení Evropského parlamentu z prosince 2013, které odsuzuje praxi nuceného odběru orgánů v Číně. Rezoluce vyjadřuje „hluboké znepokojení nad stále se opakujícími a důvěryhodnými zprávami o systematickém, státem schvalovaném nedobrovolném odebírání orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice, mezi nimiž je i mnoho stoupenců Falung Gongu, uvězněných za své náboženské přesvědčení, a také členů dalších náboženských a etnických menšinových skupin.“
Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je tradiční čínská duchovní praxe obsahující morální učení založené na principech buddhismu a taoismu. Tato škola propaguje morální principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti jako podstatu dobrého charakteru. Praxe v Číně získala masovou popularitu a v roce 1998 se jí zde věnovalo zhruba 100 milionů lidí. Vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min v roce 1999 označil Falun Gong za hrozbu absolutní moci a zahájil celostátní pronásledování Falun Gongu i jeho příznivců. V důsledku represí byly umístěny miliony lidí do vězeňských zařízení, pracovních táborů a center pro vymývání mozků ve snaze vymýtit jejich víru.
V roce 2006 vystoupil první očitý svědek, který prohlásil, že jsou věznění následovníci Falun Gongu zneužíváni k orgánovým transplantacím. Od té doby proběhlo v této oblasti několik nezávislých vyšetřování. [1]
Podle mezinárodních nevládních organizací Doctors Against Organ Harvesting a WOIPFG jsou i dnes ještě desítky transplantačních nemocnic v Číně zapojeny do odběru orgánů od vězňů svědomí, včetně následovníků Falun Gongu.
Čtěte také: Přední čínští lékaři potvrzují odběry orgánů následovníkům Falun Gongu
Objevuje se také stále více zpráv o zneužívání ujgurských muslimů, kteří přežili vězení v „převýchovných“ táborech v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.
V rozhovoru s čínskou edicí deníku The Epoch Times v říjnu 2018 čtyřiapadesátiletá občanka Kazachstánu a bývalá vězeňkyně v táboře v Urumči uvedla, že úřady rozdělují vězně do dvou skupin: na ty, kteří mají rodinné příslušníky v zahraničí, a na ty, kteří je nemají.
„[Čínský režim] eskaluje své obchody s orgány, takže bude zabíjet ty, kteří nemají v zahraničí nikoho, kdo by se po nich ptal nebo je hledal,“ řekla žena.
Usnesení Evropského parlamentu z let 2013 a 2016 vyzývají čínský režim, aby „okamžitě ukončil praxi odebírání orgánů vězňům svědomí, reagoval na žádosti OSN o provedení vyšetřování a okamžitě propustil všechny vězně svědomí v Číně, včetně následovníků Falun Gongu“.
Studenti by neměli jezdit do Číny na stáže
Elke van den Brandeová, zástupkyně neziskové skupiny pro transplantační etiku Mezinárodní koalice za ukončení zneužívání transplantací v Číně (ETAC), sdělila 25. dubna 2019 čínsko-jazyčné pobočce Epoch Times, že novou legislativu v Belgii velice vítá.
„[Belgie] je první zemí v Evropě, která odkazuje na usnesení Evropského parlamentu z roku 2013. Je to velmi důležitý krok, protože (rezoluce) odkazuje na to, co se děje v Číně ve vztahu k nuceným odběrům orgánů,“ řekla zástupkyně sdružení ETAC.
Van den Brandeová, která přednáší na University College v Leuven-Limburgu v Belgii, nedoporučuje studentům medicíny cestovat do Číny na mezinárodní stáže, protože nový trestní zákoník bude stíhat poskytovatele zdravotní péče, kteří budou i nepřímo zapojeni do nuceného odběru orgánů. Van den Brandeová věří, že studenti se mohou do takové věci zapojit i nevědomě.
„Doufám, že další evropské země budou následovat příklad Belgie,“ dodala Van den Brandeová.
Podobné zákonné úpravy přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další. V poslední době o přijetí podobné legislativy jedná také Kanada, Austrálie a také Česká republika.
Původní článek z newyorského deníku The Epoch Times přeložil a upravil Milan Kajínek.
Čtěte také:
Pacienti se hrnou do Číny za transplantacemi. Orgány pocházejí převážně od nedobrovolných dárců, varují vyšetřovatelé
V reakci na situaci v Číně poslanec Peksa a senátor Hilšer dokončují návrh změny transplantačního zákona
Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně
Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím
POZNÁMKY: [1]
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line (anglicky)
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line (anglicky)
Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line
WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line
ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line