Bývalý agent ruské tajné služby (KGB) Yuri Bezmenov. (Reprofoto)
Bývalý agent ruské tajné služby (KGB) Yuri Bezmenov. (Reprofoto)
Výpověď agenta ruské tajné služby Yuriho Bezmenova často zůstává v archivech konspiračních teorií, přestože podal neuvěřitelně přesné informace. Pod pseudonymem Tomas Schuman napsal čtyři knihy. Jeho výroky se shodují s analýzami skutečných událostí, které je možné v praxi pozorovat i ověřit.

předchozím článku jsme se více zabývali jeho životopisem a útěkem ze Sovětského svazu do zahraničí nebo knihami, které napsal. Nyní bych rád rozebral a racionálně analyzoval Bezmenovovu výpověď odhalující praktický proces rozvracení společností aplikovaný na vybrané subjekty (státy) určené k rozvrácení a anexi. Mnohé z těchto praktik se používají dodnes.

Dnes vstoupily dezinformace do světa internetu a digitálních technologií. Naplňují řetězové e-maily, webové stránky, diskusní fóra a sociální sítě.

Ve spojitosti s tím vznikla také nová zaměstnání. Existují lidé, kteří záměrně infiltrují diskusní fóra a sociální sítě, s čímž je mimo jiné svázán také moderní pojem „troll” či „padesáticentová armáda” (název odvozen z výdělku 50 centů za jeden komentář). Jednoduše řečeno, dnes jsou lidé najímáni, aby komentovali ve prospěch vybraných subjektů – politických stran, názorového proudu, konkrétních lidí, vládnoucího režimu a podobně.

Vzniká také celá řada dezinformačních webů.

Umění války – ať si „nepřítel“ myslí, že jsme přátelé


Bezmenov uvedl, že jednou z hlavních knih, kterou mají agenti KGB určenou k četbě, je dílo proslulého čínského stratéga jménem Sun C‘, který se narodil v roce 535 před Kristem. Jeho dílo Umění války tedy patří mezi jejich povinnou četbu a jeho principy jsou také aplikovány v praxi.

Zkráceně z teorie čínského stratéga přebírá KGB přístup – přesvědčit společnost nebo zemi, kterou chce tajná služba rozvrátit, že „jsme přátelé“. Celá akce začíná navázáním přátelských vztahů (nejedná se ovšem o upřímné přátelství, v pozadí stojí postranní úmysly).

Následuje šíření dezinformací, které se zpočátku zaměřují na vytváření falešného obrazu o Rusku (Sovětském svazu) s cílem ovlivnit obecný názor, co si lidé myslí o životě a lidech v té zemi, co dělají a jaké mají názory o vládnoucím režimu. Shrňme to v jedné větě – harmonická společnost podporující vládu, spokojená se způsobem života, který razí vládnoucí režim, přátelská k vaší zemi.

Samozřejmě dezinformace mohou mít mnoho dalších různých podob, záměrů a variací.

Principy bojových sportů – využít útok nepřítele k jeho zničení

Další principy činnosti KGB podle Bezmenova vycházejí z bojových umění, jakým je například Judo, kdy se bojovník vyhne útoku nepřítele a poté využije sílu, kterou do útoku vynaložil, k jeho zničení. „Vyhněte se úderu nepřítele a naveďte jeho pěst do zdi,“ řekl Bezmenov na semináři News Word International v Los Angeles v roce 1983.

V praxi se využití této strategie aplikuje jinak, než by člověk očekával. KGB pozoruje společnost a pokud v ní propukne nějaké hnutí, pokusí se co nejvíce znásobit jeho sílu a způsobit pomocí něho co největší škody. Hnutí je jako „pohyb nepřítele“, který bojovník využije k jeho zničení.

Řekněme, že například opozice zorganizuje protesty proti vládnoucí straně, nebo nějaká skupina povede kampaň na sesazení premiéra. KGB se pokusí skupinu infiltrovat a směřovat její činnost. Jednoho dne skupinu například kontaktuje člověk, který řekne: „To, co děláte, je dobrá věc a já bych vám na to rád dal nějaké finance.“

yuri-bezmenov-former-kgb-agent-kolaz2
Bývalý agent ruské tajné služby (KGB) Yuri Bezmenov. (Reprofoto)

Poté, co skupina k agentovi pojme důvěru a přijme ho mezi sebe, bude se agent podílet na směřování jejich aktivit tak, aby skupina co nejvíce destabilizovala společnost a způsobila co největší škody.

KGB bude využívat celou škálu různých hnutí, jednotlivců a organizací. Někdy s protichůdnými cíli. Účelem je způsobit ve společnosti vzájemné boje a napětí, podkopat důvěru ve vládu, média nebo tradiční kulturu. Výsledkem má být nestabilita a dezorientovanost společnosti.

Rozvracení a dezinformace jsou 85 % činnosti KGB

Podle Bezmenova jsou představy o agentech šířené v Hollywoodských filmech mylné, protože špionáž zabírá pouze 15 % činnosti KGB a stejně tak k této činnosti směřuje pouze 15 % financí.

„Nejsou to ty „romantické“ epizody z Jamese Bonda, agent KGB není někdo, kdo podminuje most ve vaší milované zemi a vyhodí ho do vzduchu,“ říká Bezmenov. „85 % všech financí směřuje do rozvracení.“

Ovšem v demokratických zemích není tento druh rozvracení ilegální. Je zřejmé, že hlavní záměr v pozadí je sice zločinný (pokud by byl prokázán), ale jeho nástroje a projevy na povrchu nelegální nejsou. Je tedy možné rozložit demokratickou společnost zcela legálně a justicí nepostižitelně.

KGB bude podle Bezmenova nepřetržitě pozorovat společnost a využívat příležitosti. Bude podporovat radikální hnutí, podpoří myšlenkové proudy a iniciativy, které šíří nemorální věci a podkopávají hlavní náboženskou víru té země. Cílem je rozdělit, demoralizovat a oslabit „nepřátelskou“ společnost (zemi).

Z poznámek Jamese Burkeho z listu Vision Times vyplývá, že důkazy, které vyšly najevo v posledních letech, včetně spisů z kontrarozvědného programu Venona a sovětských archivů, dokládají rozsáhlou činnost rozvracení společnosti v USA, ale i v jiných západních zemích vedenou KGB.

Převzetí moci a stabilizace (normalizace)

Rozvracení znamená tajně podporovat specifická hnutí, která jsou v rozporu s vládou, společností nebo morálním vnímáním společnosti. Cílem je, aby lidé bojovali proti sobě a podkopávali fungování a stabilitu státu a společnosti. Poté, v chaosu a krizi, je stát převzat lidmi podporovanými KGB.


To znamená, že v době krize se objeví radikální silný vůdce podporovaný KGB s jeho dezinformační kampaní, financemi a konexemi. A tento vůdce (strana, skupina…) bude tlačen na vrchol vládnoucí struktury země.

subversion 1
 
Když je vláda převezme, začíná fáze, kterou KGB nazývá „normalizace“, vysvětluje Bezmenov. Normalizace znamená, že všechna hnutí nejprve podporovaná KGB za účelem rozvrácení společnosti budou odstraněna a všichni vůdci hnutí, kteří pomáhali organizovat převrat v zemi, budou zabiti nebo uvězněni. Je to proto, že úkol byl splněn a určená země byla anektována. Od této chvíle již KGB nepotřebuje zemi rozvracet, ale naopak „stabilizovat“.

Příklady lze nalézt v Nikaragui, kde byli v době „normalizace“ uvězněni všichni Leninističtí marxisté. V Grenadě byl popraven marxistický biskup Maurice. V Bangladéši byl zavražděn velmi pro-sovětský levičák Mujibur Rahman vlastními marxistickými vojenskými „soudruhy“ a tak dále.

Bezmenov zmínil také proces „normalizace“ v bývalém Československu v roce 1968, kdy do země vstoupily armády Varšavské smlouvy a připojily je k Sovětskému svazu. Z historie je známo, že tomuto převratu předcházela také řada politických vražd v řadách československé společenské elity (Milada Horáková, Jan Masaryk…).

Závěrem

Bezmenov radí k obezřetnosti v činnostech, které ve vlastní zemi podnikáme. Raději podnikat konstruktivní kroky a bojovat za něco pozitivního než vytvářet agresivní hnutí bojující proti něčemu, někomu. Zpravidla je totiž v praxi snadnější zneužít k negativním záměrům radikální a emocionální než konstruktivní a pozitivní hnutí.


Více z Bezmenovovi přednášky naleznete v níže přiloženém videozáznamu a na odkazech pod ním.


Psychological Warfare Ideological Subversion & Control of Western Society (Psychologická válka ideologické podvracení a ovládání Západní společnosti)


Podrobnosti: (1983) Yuri Bezmenov (alias Tomas Schuman), podrobně vysvětluje schéma procesu rozvracení a převzetí cílových společností prostřednictvím činnosti KGB na přednášce v Los Angeles.

Poznámky: PDF , video: zde , audio: zde 


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také: Yuri Bezmenov – příběh agenta KGB. Emigroval do Kanady a prozradil postupy rozvracení zemí pod vedením tajné služby

Schéma a postup rozvracení a anexe nepřátelské země. (Yuri Bezmenov)
Schéma a postupu rozvracení a anexe nepřátelské země. (Yuri Bezmenov)