Profesor Tshifularo při přebírání cen za průkopnický počin v medicíně; profesor Tshifularo při operaci středního ucha, 13. března 2019 (Facebook screenshot)
Profesor Tshifularo při přebírání cen za průkopnický počin v medicíně; profesor Tshifularo při operaci středního ucha, 13. března 2019 (Facebook screenshot)
Jihoafrický doktor Mashudu Tshifularo a jeho tým vyléčil pacienta z hluchoty tím, že mu za pomocí 3D technologie provedl transplantaci středního ucha. Šlo o vůbec první zákrok tohoto druhu na světě.

Tato průkopnická metoda nabízí naději mnoha lidem, které trápí ztráta sluchu.

Pacientem byl 40letý muž, jehož ucho bylo vážně poškozeno při autonehodě, uvedla v tiskové zprávě jihoafrická vláda.

K operaci došlo již v polovině března tohoto roku ve fakultní nemocnici Stevea Bika (Steve Biko Academic Hospital ) v Pretorii. Dalším pacientem byl 62letý muž.

3D technologie umožnila vyrobit za pomocí 3D tiskárny drobné kůstky, které tvoří střední ucho – kladívko, kovadlinku a třmínek, a vyměnit je za poškozené kůstky.

ANATOMIE STREDNI UCHO small
Složení středního ucha. (nákres: Blausen.com staff (2014), popisek: Epoch Times ČR)

„Tím, že se vymění pouze kůstky, které správně nefungují, skýtá zákrok daleko méně rizika než známé protézy a související chirurgické zákroky. Pro tento zákrok budeme používat titan, který je biokompatibilní. K výměně použijeme endoskop, čili transplantace by měla být rychlá, s minimálním zjizvením,“ komentoval chystaný průběh operace profesor Tshifularo.

Zákrok trval hodinu a půl, a to kvůli vážnosti zranění, uvedl server Legit. Profesor Tshifularo uvedl, že „pacienti získají sluch zpět okamžitě, ale protože mají obvazy, budou moci pozorovat rozdíl až po třech týdnech, kdy se obvazy sundají“.

Tento druh operace bude možný u všech věkových skupin, od novorozeňat až po seniory, protože kůstky se vyrobí na míru. Použít 3D tiskárnu k výrobě ušních kůstek byl nápad profesora Tshifulara, který se výzkumem sluchu zabývá již řadu let.

„3D technologie nám umožňuje dělat věci, o kterých jsme se domnívali, že možné nejsou,“ uvedl profesor, který navrhl již několik inovativních zařízení používaných v jeho oboru.

Výrobu ušních kůstek by chtěl uskutečnit přímo v Jihoafrické republice, aby byl zákrok dostupný pro všechny občany, a proto volá po investorech, kteří by se produkce zhostili.

„Inovuj nebo zanikneš“, to je podle profesora motto dnešního zdravotnického světa, včetně operací, výzkumu a vybavení. Akademici proto mají zodpovědnost přinášet společnosti řešení, z nichž bude mít užitek každý, míní lékař.


Z původního článku newyorské pobočky The Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.