bojova-umeni-epoch-times-pozdrav-mistr-Li-Youfu
Mistr pokročilých čínských bojových umění Li Jou-fu, a také hlavní rozhodčí soutěže bojových umění televize NTD. (Epoch Times)

„Abychom byli zdraví, musíme nejprve kultivovat bezúhonnost a čestnost. Bez dobrotivosti nemůže být žádné zdraví.“ – Li Youfu

Mistr bojových umění Li Jou-fu (Li Youfu) přijede do České republiky v rámci své cesty po Evropě, kde navštěvuje soutěže a hledá talenty tradičních čínských bojových umění. Li Jou-fu zastává post hlavního porotce v soutěži bojových umění pořádané televizí New Tang Dynasty. Je také studovaným lékařem tradiční čínské medicíny. V ČR se chystá setkat s prezidentem české federace Wushu, navštíví Karlštejn a Prahu.

V městské sportovní hale v Lounech začne 25. května 2019 soutěž v tradičním Kung Fu, sportovním Wushu, TaiJi nebo Wing Chunu. Na místě nebude chybět ani dnes již 70letý, mistr Li Jou-fu, který je velkým bojovníkem za obnovu tradičních bojových umění a jejich hodnot, které byly v Číně během "velké kulturní revoluce" značně poškozeny.

mistr-kung-fu-Youfu-Li-2
(Epoch Times)

V Lounech má naplánován seminář i setkání s místním starostou. Podle jeho realizačního týmu je plánována také návštěva školy kung-fu prezidenta české federace Wushu.

Plánuje také návštěvu hlavního města Prahy, hradu Karlštejna nebo skalního města v Česko-saském Švýcarsku. Poté bude pokračovat ve svém evropském turné a odcestuje do Drážďan.


TIP: Rozhovor s mistrem Li Jou-fu – „Hledání Tao“


Soutěž NTD v bojových uměních, které předsedá mistr Li Jou-fu

Více o soutěži bojových umění naleznete na stránkách competitions.ntdtv.com nebo na facebookových stránkách NTDMartialArts.

Mistr Li Jou-fu vypráví prastaré příběhy


Projekt Legends Unfolding uskutečnil několik rozhovorů s mistrem Li Jou-fuem, který se s diváky podělil o několik tradičních příběhů, které slyšel od svých mistrů a dalších. (V angličtině)

Jeho cesta se v bojových uměních odvíjí s myšlenkou na soulad a mír, vyhýbá se násilí a upřednostňuje řešení konfliktů tradic své školy. Příběhy, které vypráví o mistrech bojových umění, rovněž ukazují jejich velkou schopnost porazit agresora tak, aby mu nebylo ublíženo anebo aby se někdy získaly i jeho sympatie.

bojova-umeni-epoch-times-pozdrav-mistr-Li-Youfu2
Znak wu (武) označující bojová umění (wu-šu): pravá strana se podobá znaku 戈, který reprezentuje zbraň, zatímco levá složka znaku – 止 – znamená zastavit. (Copyright © 2016 Shen Yun Performing Arts)The Mysterious Old Man in the Teahouse (Tajemný starý muž v čajovně)

Master Xue Dian’s Kung Fu (Kung Fu mistra Xue Diana)

The Iron Ruler (Železný vládce)

Mistr Li Youfu vypráví příběh o střetu mistrů kung-fu

Další příběhy naleznete na stránkách projektu Legends Unfolding.

Jak to všechno začalo


Níže: Úryvek rozhovoru s mistrem Li Youfu (Taste of Life)

Za vlády komunismu v Číně trpěla Liova vesnice během velkého hladomoru v šedesátých letech, který byl způsoben celostátním plánem předsedy komunistické strany Mao Ce-tunga na znásobení výroby oceli.

Li byl tehdy, ještě jako chlapec, svědkem chování chladného finančního úředníka, který využíval svého postavení, aby kradl potraviny a šikanoval ostatní lidi. Nespravedlnost vzbudila v Liovi touhu učit se bojová umění. Naštěstí mu hned jeho první učitel pomohl přeorientovat se z hněvu na „ctnosti v bojových uměních“, jak to dnes Li popisuje.

mistr-kung-fu-Youfu-Li
Li Youfu předvádí bojové umění „Pěsti Bagua“. (competitions.ntdtv.com)


Nemohl s nikým bojovat, i když se jeho dovednosti vyvíjely rychle.

„V roce 1968, během kulturní revoluce, místní politický gang zbil některé z mých spolužáků v uličce. Spěchal jsem, abych jim pomohl, a skupina chuligánů mě napadla nožem. Někteří dokonce měli zbraně. Neměl jsem jinou možnost než bojovat, a brzy jsem s přáteli utekl, “ říká Li o svém prvním setkání s násilím ve svých 18 letech, které se stalo mezi jeho spolužáky legendou. I poté však zůstal pokorný. „Prostě jsem udělal to, co jsem cítil, že je správné,“ říká Li.

Ve stejném roce se setkal s profesorem Chenem Shengfuem, který ho naučil jedinečnému stylu kung fu Bianganu. Sedmdesátiletý Chen učil své mladé studenty v jediném souboru cvičení čínského boxu. Žáky však nudilo nekonečné opakování sestav a většina z nich odešla, ale Li vytrval…

Nová cesta

„V roce 1993 jsem přicestoval do USA,“ vysvětluje Li. „O tři roky později mě přítel seznámil s knihou Zhuan Falun. Řekl mi, že ačkoliv kniha popisuje starodávnou metodu zušlechťování mysli a těla, je napsána v moderní čínštině. To mě zaujalo a nakonec se mi podařilo získat jednu kopii. Brzy poté, co jsem začal číst, jsem zažil nesmírná zlepšení v jasnosti svého myšlení a v osobním stavu harmonie. Cítil jsem, že Zhuan Falun je poklad zabalený v obyčejném papíru. Jazyk je prostý, ale všechno, co ilustruje, je hluboké.“

Učením se Falun Gongu, praxe, která se vyučuje v Zhuan Falunu, Li pochopil, že ctnost existuje jako druh hmoty v těle a kolem jeho těla a že mít silný charakter je základem dobrého života.

mistr-kung-fu-Youfu-Li-medituje
Mistr Li YouFu praktikuje meditační cvičení Falun Gongu. (tasteoflifemag.com)

„Lidský život se opírá o udržování morálního vlákna,“ říká Li. „Pokud například lidé nejednají bezúhonně, mohou znečišťovat životní prostředí pro své sobecké zájmy. Pokud jsou vzduch a voda, na které se spoléháme, znečištěné, k čemu je dobré studovat medicínu, abychom si zlepšovali zdraví?“

„Abychom byli zdraví, musíme nejprve kultivovat bezúhonnost. Bez dobra nemůže být žádné zdraví,“ uzavírá Li.


Čtěte také:

Důležitost ctnosti v boji – čínská bojová umění

Bojový styl Wing Chun: Esence boje spočívá v jednoduchosti

Pravda za tradičním čínským kung-fu (video)


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.