Keng Che, žena pronásledovaného lidskoprávního advokáta Kao Č'-šenga, dává rozhovor médiím v Capitol Hill 18. ledna 2011. (Tim Sloan / AFP / Getty Images)
Keng Che, žena pronásledovaného lidskoprávního advokáta Kao Č'-šenga, dává rozhovor médiím v Capitol Hill 18. ledna 2011. (Tim Sloan / AFP / Getty Images)
V srpnu 2017 ho z domu jeho bratra odvezla policie a od té doby jej nikdo neviděl. Pravděpodobně je vězněn na neznámém místě. Pokud je ještě naživu.

Amnesty International spouští urgentní kampaň za zmizelého čínského právníka Kao Č’-šenga. Křesťansky věřící advokát Kao Č’-šeng  začal obhajovat oběti v mimořádných a politicky kontroverzních kauzách porušování lidských práv, kterého se dopustila policie nebo vládní složky čínského režimu.

V říjnu 2005 s odvahou a důvěrou zaslal čínskému prezidentovi sérii tří dopisů, v nichž ho vyzval k zastavení mučení zadržovaných příznivců hnutí Falun Gong a zastavení pronásledování křesťanských komunit i prodemokratických aktivistů. Kvůli těmto dopisům mu pekingský městský justiční úřad zrušil jeho advokátskou licenci a pozastavil činnost jeho advokátní kanceláře Šengzhi.

Prominentní právník se rychle znelíbil úřadům i čínské vládě. Být obráncem lidských práv v Číně není lehké. Kao Č’-šeng chtěl spravedlnost pro druhé - a přišel o tu svoji. Součástí kampaně AI je výzva: Ptáme se čínské vlády: Kde je Kao Č´šeng ?!


Video – trailer

(Dokumentární film SVĚDOMÍ ČÍNY: Příběh Kao Č'-šenga je nabízen základním i středním školám ke zhlédnutí spolkem Lidská práva bez hranic. Pokud máte zájem o veřejnou projekci, prosím, kontaktujte Veroniku Sunovou z LPBH, z. s. , tel.: 721 742 071 )

Jako malý kluk vyrůstal v chudých poměrech, školní výuku poslouchal pod okny, protože si rodiče nemohli dovolit posílat ho do školy. Přesto se stal Kao Č’-šeng jedním z nejrespektovanějších čínských právníků. Ministerstvo spravedlnosti ho v roce 2001 dokonce jmenovalo „jedním z deseti nejlepších právníků v zemi“.

Předního obránce lidských práv a právníka naposledy zatkla čínská policie 13. srpna 2017 a od té doby je vězněn na neznámém místě. Policie ho odvezla přímo z jeho domu ve městě Jü-lin v provincii Šen-si v severozápadní Číně.

Předtím byl Kao Č’-šeng už několikrát zadržen, několik let strávil ve vězení. V důsledku své práce podroben vynucenému zmizení, mučení, nezákonnému domácímu vězení a zadržení.

V únoru roku 2006 Kao Č’-šeng zorganizoval hladovku, aby upozornil na pronásledování aktivistů v oblasti lidských práv v Číně. 22. srpna, krátce poté, co tato kampaň skončila, úřady Kao Č’-šenga zadržely. Po měsíci, 21. září, byl obviněn z „podněcování k podvracení státní moci“. V prosinci 2006 dostal tříletý podmíněný trest odnětí svobody s pětiletým odkladem.

V dubnu 2010 řekl v rozhovoru pro agenturu AP, že byl ve vazbě mučen. Krátce nato znovu zmizel a téměř 20 měsíců se nevědělo, kde se nachází. V prosinci 2011 státní sdělovací prostředky oznámily, že Kao Č’-šeng porušil podmínky podmíněného trestu, a proto byl poslán k výkonu tříletého trestu ve vězení.

Vzhledem k neustálému pronásledování ze strany úřadů, včetně zmrazení rodinných bankovních účtů a znemožnění jeho dětem studovat, Kao Č’-šengova rodina v březnu 2009 uprchla z Číny a v současné době žije ve Spojených státech.

V říjnu 2010 jeho dcera Grace Geng napsala prezidentovi Spojených států amerických otevřený dopis, ve kterém stálo:

„Prezidente Obamo, jako otce dvou dívek Vás prosím, požádejte čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby řekl jedné dceři, kde je její otec.“

Když byl Kao Č’-šeng v roce 2014 propuštěn z vězení, žil s rodinou svého staršího bratra v odlehlé vesnici v provincii Šen-si pod přísnou ostrahou. Jeho rodina uvedla, že byl ve vězení mučen a trpěl podvýživou, což vedlo k trvalému poškození zubů (nemůže jíst tuhé jídlo). Podle jeho rodiny úřady Kao Č’-šengovi znemožnily opustit vesnici, když chtěl využít lékařské a zubní péče. I přes svou obtížnou situaci Kao stále hovoří o lidských právech a nadále kritizuje Komunistickou stranu Číny.

Další kniha neohroženého právníka


V roce 2016 Kao Č’-šeng s pomocí své dcery Grace Geng vydal memoáry nazvané „The year 2017, Stand Up China“ („Číno, povstaň 2017“). Kao Č’-šeng v knize podrobně popisuje, jak s ním ve vazbě od roku 2009 do roku 2014 zacházeli, a vypráví o svém životě poté, co byl propuštěn a poslán do Šen-si, kde žil pod permanentním policejním dohledem se svým starším bratrem Kao I-šengem. Napsáním knihy si našel způsob, jak pokračovat v protestu proti porušování lidských práv, které páchají čínské úřady.

Amnesty International i mnozí další lidé se obávají, že mu i nyní ve vězení hrozí mučení nebo jiné špatné zacházení.

Aktivisté i obhájci lidských práv jsou v Číně neustále systematicky podrobováni monitorování, pronásledování, zastrašování, zatýkání a jsou bez obvinění drženi ve vazbě. Jen málo trestů je tak krutých a promyšlených jako vynucené zmizení. Lidé jsou od svých blízkých odtrženi státními úředníky, kteří popírají, že je daná osoba ve vazbě, nebo odmítají říct, kde je. Rodiny se bojí a snaží se udržet si naději, zatímco mají strach z nejhoršího. V takovém stavu nejistoty mohou žít celou řadu let.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.