Premiér Andrej Babiš navštívil Republiku Severní Makedonie, s předsedou vlády Zoranem Zaevem jednal o podpoře vstupu země do EU.
Premiér Andrej Babiš navštívil Republiku Severní Makedonie, s předsedou vlády Zoranem Zaevem jednal o podpoře vstupu země do EU.

Premiér České republiky Andrej Babiš navštívil v úterý 11. června 2019 Republiku Severní Makedonie. Během oficiální návštěvy jednal s představiteli vlády o možnosti zapojení českých firem do modernizace země a také rozšíření vzájemného obchodu.

Se svým makendonským projškem premiérem Zoranem Zaevem jednali kromě ekonomických témat také o plánovaném přistoupení Severní Makedonie do Evropské unie.

„Myslím, že teď nastal pro Severní Makedonii skutečně klíčový čas na to, aby – a já doufám, že tomu tak bude – za devět dní Evropská rada potvrdila zahájení přístupových rozhovorů Severní Makedonie k Evropské unii," řekl Andrej Babiš na tiskové konferenci s premiérem Zaevem. „Patnáct let se o tom mluvilo a je skvělé, že konečně jste našli i společnou řeč s Řeckem, že jste vyhověli podmínkám, že jste dokonce změnili název země, Ústavu."

„Slíbil jsem panu premiérovi, že Česká republika jednoznačně podporuje zahájení rozhovorů, a jsem přesvědčen, že za Severní Makedonií stojí i celá Vyšegradský čtyřka," dodal Babiš.

Řešení uprchlické krize

Premiér se zajímal také o oblast makedonsko-řeckých hranic. Čeští policisté zde pomáhají se zvládáním migrační krize. Na hraničním přechodu Bogorodicajednal s místopředsedou vlády a ministrem vnitra Oliverem Spasovskim o aktuálnímu vývoji migrační situace a vzájemné spolupráci obou zemí při potírání nelegální migrace.

Od února 2016, kdy Česká republika s vysíláním svých policistů na pomoc makedonským kolegům začala, se v oblasti vystřídalo celkem 1 014 českých policistů. Ve spolupráci mezinárodní policejní jednotky se podařilo odhalit 14 943 pokusů o nelegální překročení řecko-makedonské hranice. Česko také Severní Makedonii přispělo darem ve výši celkem 4 miliony eur na podporu a rozvoj jejích ozbrojených sil. Předseda vlády českým policistům v Gevgeliji osobně poděkoval za jejich práci i za šíření dobrého jména České republiky.

„Pro mě je to velice cenná návštěva a jsem rád, že jsem tu mohl být a naučil jsem se zase plno věcí," uvedl premiér Babiš a připomněl své předchozí podobné návštěvy námořní operace Sophia a centrály agentury Frontex. „Chtěl bych poděkovat tehdy Makedonii, dnes Severní Makedonii, že zastavila nelegální migraci, protože v tom vlastně zůstala sama."

Premiér připomněl dlouhodobý postoj České republiky k migračním kvótám a konkrétní pomoc, kterou Česká republika při řešení migrační krize postiženým zemím poskytuje.

„Máme tu náš kontingent 40 policistů, o kterých slyším samou chválu. Já jim samozřejmě také moc děkuji, že tu jsou, že je tu Česká republika vidět. Poskytli jsme i materiální pomoc a určitě v tom budeme pokračovat, protože je důležité, aby Evropa zásadním způsobem problém nelegální migrace vyřešila," dodal český premiér.

Za systémové řešení označil Babiš například pomoc šesti milionům syrských migrantů, kteří čekají na návrat do vlasti, či mít konkrétní plán pomoci rozvoji afrických zemí.

Zdroj: Vlada.cz