Nově zvolený premiér Scott Morrison na fotografii s vládními poslanci a senátory po společném zasedání ve sněmovně australského parlamentu 28. května 2019 v Canberra, Austrálie. (Tracey Nearmy / Getty Images)
Nově zvolený premiér Scott Morrison na fotografii s vládními poslanci a senátory po společném zasedání ve sněmovně australského parlamentu 28. května 2019 v Canberra, Austrálie. (Tracey Nearmy / Getty Images)
Při probírání otázky, jaký vliv může mít spolupráce České republiky s čínským režimem na politickou a společenskou situaci v ČR, často jedna strana bagatelizuje možné negativní vlivy a druhá vyjadřuje vážná znepokojení. Určité důkazy o praktických hrozbách nám může poskytnout vývoj situace v zemích, které jsou k Číně blíže a jejichž vztah je časově delší a spolupráce hlubší.

Následující retrospektiva se věnuje událostem v Austrálii, jakožto prosperující zemi s rozvinutou demokracií, aby bylo možné vyvodit možné důsledky pro demokratické země v Evropě.

Hned na začátku zmíním skutečnost, že tajné služby v mnoha zemích dlouhodobě varují před rostoucím vlivem a infiltrací čínského režimu. Shodně je také politici mnoha zemí (včetně Austrálie) ignorují až do chvíle, kdy jim, jak se říká, začnou problémy „přerůstat přes hlavu“.

Níže nabízíme přehled článků z různých médií, informujících o vývoji některých událostí v Austrálii od roku 2017 do května 2019.

  • Události v roce 2017 –


Cukr a bič na politiky a disidenty

Austrálie a Čína jsou již úzce ekonomicky provázány. Austrálie do Číny vyváží železnou rudu, uhlí a zemní plyn. Se stoupajícím obchodem se ale začínají objevovat první náznaky znepokojení nad postupy čínského režimu a zvyšování takzvané „soft power“ v oblasti Austrálie.

Čínský režim údajně aplikuje metodu „odměňuj spojence a potlačuj disidenty“, tedy opozice, které kritizují čínský režim za masivní porušování lidských práv nebo přístupy k likvidaci náboženských a etnických menšin se údajně dostává pod tlak, zatím co ti, kteří Číně v politice a médiích vytvářejí pozitivní image jsou tlačeni na piedestal (financemi).

O těchto praktikách informoval australský deník The Sydney Morning Herald ve speciální sérii článků nazvané Čínská operace Austrálie. Také v dalších australských médiích se začínají objevovat informace o operacích čínského režimu, které ovlivňují australské mediální výstupy, univerzity, podniky a politiky. Více zde…

Komunistická strana Číny si koupila cestu do australské vlády. Pomohli jí čínští miliardáři působící v Austrálii (napojení na čínskou vládu) a mimořádně benevolentní australské zákony o politických darech. Jedním z případů je například senátor Sam Dastyari, který obhajoval čínskou anexi ostrovů v Jihočínském moři, poté co dostal 5 000 dolarů od čínského miliardáře Chuang Siao-moa.

Čínský miliardář Chuang Siao-mo podle analýzy Four Coners daroval třem největším australským politickým stranám během čtyř let 2,7 milionů dolarů. Další čínský miliardář Chau Chak Wing věnoval během deseti let 10 milionů dolarů.

Starší případ z roku 2013 ukázal na bývalého australského ministra zahraničí Boba Carra, který založil Think tank za finanční podpory čínského miliardáře Chuang Siao-moa a vozil do Číny australské novináře. Cesty financovala a organizovala Komunistická strana Číny. Nakonec byl obviněn z toho, že funguje jako prodloužená ruka čínské propagandy. Více v pořadu Čína bez cenzury (červenec 2017)

Tajná zpráva o vlivu Číny na australské politiky

Přísně tajná zpráva, kterou nechal v srpnu 2016 vypracovat australský premiér Malcolm Turnbull, odhalila rozsah infiltrace Komunistické strany Číny do australské politiky. 

Zdroj z tajných služeb s přehledem o vyšetřování sdělil ABC, že Komunistická strana Číny se za posledních 10 let pokouší působit v australské politice na všech úrovních, od vlády až po lokální městské rady.

Dle 9news vedl vyšetřování John Garnaut, bývalý poradce premiéra. Výsledný report obsahuje „sérii velmi vážných varování“, která vedla Turnbullovu vládu k návrhu nového zákona o špionáži a zahraničním vměšování, jenž byl parlamentu představen v prosinci 2017.

I když jsou zjištění ve zprávě „nezbytně utajovaná“, Turnbull v parlamentu prohlásil, že komunistická strana potají získává vliv v australských médiích, univerzitách a u volených členů parlamentu. Ve svém prohlášení uvedl: „Důvody pro zadání této práce byly opodstatněné a výstupy z ní nás přiměly k podniknutí dalších kroků.“ Více zde…

  • Události v roce 2018 –


Tichá invaze

Jednou z významných událostí roku 2018 bylo únorové vydání knihy Tichá invaze (Silent Invasion) – o infiltraci Číny do australské společnosti a řízení země, kterou sepsal australský profesor Clive Hamilton z centra pro aplikovanou filosofii a veřejnou etiku a na Charles Sturt University.

Tichá invaze pojednává o celé řadě aspektů infiltrace čínského režimu do australské společnosti. Sleduje v ní případy uplácení, špionáže a hovoří o naivních politicích.

„Jde o souhru různých faktorů. Rád bych vybral jeden z nich, ale jde právě o vlivové operace Komunistické strany Číny v Austrálii. Jeden zpravodajský důstojník mi to popsal, nazývají to „Full-court press“. Tento termín z basketbalu znamená vyvíjení maximálního nátlaku,“ řekl Hamilton Epoch Times v srpnu 2018.

„Ve své knize jsem popsal celé série operací, díky kterým mají čínský režim a jeho agenti v Austrálii vliv. Také se snaží ovlivňovat všechny australské hlavní instituce, od politických, přes média, obchod a samozřejmě univerzity přímo z Číny – a občas velmi úspěšně,“ dodává australský profesor.

„Napsal jsem tuto knihu, abych probudil Australany, aby viděli, co se děje, ukázal jim celý obraz těchto operací, a především proč se Komunistická strana Číny takto zaměřuje právě na Austrálii,“ uvedl Hamilton v rozhovoru o svojí knize. Celý rozhovor zde…

Nový zákon o špionáži

28. června 2018 vydal australský parlament nový zákon, který zpřísňuje dohled nad zahraniční špionáží a zahraničními agenty a vymezuje nové trestní postihy. Více zde…

Čínská opera jako propaganda

Čínská opera „Lake Honghu“ narazila v Austrálii na odpor kvůli šíření komunistické ideologie. Více zde…

Budování sítě bez Huawei

Agentura Reuters přinesla zprávu o tom, že pacifické národy Papua-Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy společně s Austrálií vybudují podmořský kabelový internet. Projekt bude z velké části financovat Austrálie. Tento krok má podle Reuters znemožnit plány čínského telekomunikačního gigantu Huawei získat tuto zakázku a položit propojení sám. Společnou úmluvu podepsaly všechny strany 11. července 2018. Více…

Čínský režim vyhrožuje profesorce

„Případ profesorky Anne-Marie Bradyové ilustruje kam až může zajít snaha čínských úřadů ovlivňovat akademický výzkum,“ napsal projekt Sinopsis při Karlově univerzitě v Praze 5. prosince 2018.

Tento případ se sice udál na nedalekém Novém Zélandu, ale velice přesvědčivě ilustruje existenci přímého i nepřímého tlaku čínského režimu na zahraniční subjekty, například akademická vydavatelství nebo soukromé firmy. Na Novém Zélandu se stala cílem řady útoků profesorka Anne-Marie Bradyová, která zkoumá vliv čínské komunistické strany v místní politice.

Podobný výzkum provedl v Austrálii profesor Clive Hamilton. Jeho vydavatelství mu nečekaně odmítlo výzkum shrnutý v knize Silent Invasion vydat. Protože s ním již mnoho let spolupracoval, přišlo mu to podivné, ale nakonec se ukázalo, že se australské vydavatelství obávalo negativního vlivu Číny na jeho podnikání, a proto raději od publikace odstoupilo, což pouze potvrdilo Hamiltonovy závěry o hloubce infiltrace a vlivu čínského režimu na australskou společnost.

„Bezprecedentní útoky na zahraniční vědce a výzkumníky, ať už odpírání pracovních víz, zastrašování pomocí trestních oznámení, nebo v některých případech i jejich zadržení během výzkumu v Číně,“ shrnuje zastrašování čínského režimu Sinopsis.cz. Více zde…

Zákon ukončí dary politikům ze zahraničí

Zahraniční dary australským politikům budou od roku 2019 ilegální. Více zde…

  • Události v roce 2019 –


Rok 2019 se obecně nese v duchu boje proti zvyšujícímu se vlivu čínského režimu v Austrálii. Objevují se snahy o založení parlamentní komise pro monitorování aktivit čínského režimu, první případy vyšetřování korupce nebo prohlášení knihovny o ukončení spolupráce s čínským Konfuciovým institutem.


Komise pro zkoumání vlivu čínské komunistické strany

V březnu 2019 začala volat australská konzervativní strana po ustavení komise, která by sledovala vliv čínské komunistické strany.

„Víme, že se agenti čínské komunistické strany snaží pracovat v rámci našeho volebního systému, pracovat v rámci našeho politického systému, našeho vzdělávacího systému a v rámci našeho obchodního systému, aby měli vliv na domácí záležitosti Austrálie. Nyní se tomu musíme dostat na kloub, upřímně řečeno,“ řekl konzervativní senátor Cory Bernardi deníku Epoch Times v dubnu 2019. Více zde…

Dva radní vyšetřováni pro korupci

Sydney Morning Herald v dubnu 2019 informoval o tom, že se dva radní předměstí Hurstville dostali do hledáčku státního úřadu pro potírání korupce kvůli jejich cestě do čínského města Tchang-ša-nu v provincii Hebei v dubnu 2016. Více zde…

Městská knihovna odmítá spolupráci s Konfuciovým institutem

Městská knihovna australské přímořské oblasti Gold Coast uvedla, že nebude pokračovat ve spolupráci s Tourism Confucius Institute (TCI), který sídlí na Griffithově univerzitě. „Mohu potvrdit, že s institutem pro cestovní ruch nemáme žádné další schůzky a nemáme v úmyslu je v budoucnu iniciovat,“ uvedl v písemném prohlášení zástupce městských knihoven Alison Kemp.

Důvody pro takový distanc objasňuje například reportáž australské pobočky deníku Epoch Times z přednášky emeritního profesora Colina Mackerrase, sinologa a čestného ředitele Konfuciova institutu.

Přednáška, která se konala na půdě knihovny v Gold Coast, původně označovaná jako „Seminář o čínské kultuře“ trvala 80 minut, z čehož se přednášející věnoval kultuře přibližně 15 minut a zbytek věnoval politickému výkladu toho, jak Čína roste a ti kdo ji kritizují se mýlí.

„Vzestup Číny je pro svět důležitý a měla by být v Austrálii vítána,“ řekl profesor posluchačům a poté kritizoval projevy amerických a australských politiků, kteří upozorňují na rozšiřující se vliv čínského režimu v USA a Austrálii. Prohlásil také, že nově zvolení australští zákonodárci by měli být vůči Číně „více pozitivní“. Více zde…

Australské noviny pod tlakem čínského režimu

Společné vyšetřování Four Corners, The Age, a The Sydney Morning Herald odhalilo v dubnu 2019 nátlak vyvíjený čínským režimem na radu města Sydney, aby přerušila financování čínsko-jazyčného média Vision China Times. Čínští úředníci poslali vedení města během 14 měsíců minimálně 9 varování, aby ukončilo financování média.

Mediální organizace byla údajně vystavena vlnám obtěžování ze strany čínského režimu kvůli publikování obsahu v čínském jazyce, který je kritický vůči Komunistické straně Číny. Čínští inzerenti byli nuceni stáhnout své reklamy z Vision China Times poté, co obdrželi hrozby od čínských úředníků a zpravodajských agentur.

Maree Ma, manažerka Vision China Times, uvedla, že noviny jsou napadány, protože jejich obsah neodpovídá politice Komunistické strany Číny. „Čínský konzulát nemá rád média, nad nimiž nemá žádnou kontrolu,“ komentovala Maree Ma aktivity čínského režimu. Více zde…

Vliv zahraniční špionáže má „bezprecedentní úroveň“

8. dubna 2019 uvedl ředitel australské tajné služby ASIO Duncan Lewis, že zahraniční vliv čínského režimu v Austrálii stále dosahuje „bezprecedentní úrovně“. Reagoval tak na zprávy stanice ABC o politických aktivitách v Austrálii řízených čínským režimem.

„V minulých případech jsem velmi jasně sdělil, že hrozba cizího zásahu a zahraniční špionáže v Austrálii vystoupala na bezprecedentní úroveň,“ řekl 8. dubna 2019 Duncan Lewis. Více zde…

Stručně události v květnu 2019

Kandidát konzervativní strany Lyle Shelton podporuje ustavení Královské komise, která by měla za úkol monitorovat vliv čínského státu v Austrálii. Více…

Australský diplomat, který stál u zrodu kampaně proti Donaldu Trumpovi, měl vazby na Čínu a Clintonovu nadaci. Více…

Čínská propagandistická kampaň vedená po internetu, se před volbami zaměřila na australského premiéra Scotta Morrisona, který navázal na kampaň svého předchůdce Malcolma Turnbulla, jenž se zasadil o vznik zákonů potírajících vliv zahraničních vlád na australskou politiku. Více…