Pozvání na výstavu o havíření. (Muzeum Vysočiny)
Pozvání na výstavu o havíření. (Muzeum Vysočiny)
Vysočina – Jihlava, bývalé horní město, letos očekává nejvyšší účast na hornickém průvodu. V nastávajícím víkendu se odehraje setkání horních měst a obcí ve velkém počtu účastníků i hostí. Doprovodný program bude tvořit několik hudebních scén, na kterých vystoupí až dvacet kapel v repertoáru několika žánrů. Pořadatelé slibují, že hosté budou nejen poslouchat, ale také zpívat a tančit.

„V pátek 21. června bude tradiční havířský průvod vyrážet po setmění ve světle loučí a luceren,“ uvádí stránky Havířského průvodu. „… Půjde také po nové trase, z náměstí okolo Brány Matky Boží, parkem za kinem Dukla a okolo Gymnázia Jihlava. Slavnostní procesí navíc cestou narazí na obří loutku havíře, která průvod doprovodí až do jihlavského pivovaru, kde bude stát hlavní scéna oslav.“

Cínoví havířci od Muzea Vysočiny


Jihlavské muzeum se v letošním roce aktivně zapojuje do oslav 100. výročí Jihlavského havířského průvodu. Kromě velké výstavy nazvané Jihlavský havířský průvod aneb archeologické muzejní havíření, komentovaných prohlídek, přednášek a podzimní mezinárodní odborné konference Stříbrná Jihlava 2019 potěší své návštěvníky poněkud netradičně. Připravilo sběratelskou edici cínových miniatur postav – havířků z Jihlavského havířského průvodu.

Havířci cínoví
Cínové figurky, první tři ze série sběratelské edice havířků. (Muzeum Vysočiny) 


Sběratelská edice po křídlem Johanna Haupta


Vizuální podoba postav vychází z originálních fotografií jihlavského fotografa a patriota Johanna Haupta, který se stal důležitou osobností při budování této významné jihlavské tradice. Fotografie jsou součástí sbírkového fondu jihlavského muzea a pro potřeby chystané výstavy byly nově kolorovány. Konečná podoba cínových miniatur je dílem Mgr. Pavla Zachovala.

Sběratelskou edici bude tvořit celkem 22 hlavních postav Jihlavského havířského průvodu a k prodeji bude výhradně na pokladně jihlavského muzea. Od pátku 21. června si budou moci zájemci zakoupit první 3 cínové miniatury, které zachycují postavy: Permoníka, Korouhevníka a rokokového Havíře. Cena miniatur je v rozmezí od 189 do 289 Kč.

Havíření banner
 

Oslavy budou pokračovat až do neděle.

Podrobný program najdete zde.

Zdroj: TZ Muzeum Vysočiny

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.