Jared Kushner, poradce amerického prezidenta, odchází z Downing Street 10 v Londýně. 4. červen 2019. (DANIEL LEAL-OLIVAS / AFP / Getty Images)
Jared Kushner, poradce amerického prezidenta, odchází z Downing Street 10 v Londýně. 4. červen 2019. (DANIEL LEAL-OLIVAS / AFP / Getty Images)
Bílý dům v sobotu zveřejnil detaily ekonomického plánu pro Střední východ, ve kterém se uvažuje o nových investicích v hodnotě přes 50 miliard dolarů na období deseti let.

Nový plán s názvem „Peace to Prosperity“ (mírem k prosperitě) si klade za cíl „zplnomocnit palestinský lid“ a zaměřuje se na rozvoj ekonomického potenciálu území a jeho správu. V plánu je vytvořit globální investiční fond, který pozvedne ekonomiky Palestiny a sousedních arabských států. Počítá se i s 5 miliardovou podporou dopravního koridoru, jenž by měl propojit Západní břeh s Gazou.

Plán má představit příští týden na mezinárodní konferenci v Bahrajnu Jared Kushner, senior poradce Bílého domu. Na základě rozhovorů s americkými úředníky a detailů plánu agentura Reuters informovala, že plán zahrnuje 179 projektů z oblastí infrastruktury a obchodu.

„Palestinský lid je už příliš dlouhou dobu uvězněný v neefektivních strukturách minulosti,“ prohlásil Kushner. „Plán ‚Peace to Prosperity‘ je nosnou kostrou pro jasnější a vzkvétající budoucnost palestinského lidu a regionu a je vizí toho, čeho lze dosáhnout za mírových podmínek.“

Ambiciózní ekonomický plán je výsledkem dvouletého úsilí Kushnera a jeho asistentů. Jeho realizace je založena na podmínce, že se dosáhne politického řešení dlouhodobých problémů v regionu.

Tisková kancelář Bílého domu označila plán za „dosud nejobsáhlejší mezinárodní snahu pro palestinský lid“. Měl by pomoci zdvojnásobit palestinský hrubý domácí produkt, vytvořit pro Palestinu přes milion pracovních příležitostí a snížit stupeň chudoby v zemi o 50 %.

Více než polovina z celkových 50 miliard dolarů by měla být určena pro ekonomicky slabé oblasti Palestiny a zbytek rozpočtu by se měl rozdělit mezi Egypt, Libanon a Jordán. Některé z projektů cílí i na egyptský Sinajský poloostrov, kde by mohly investice prospět Palestincům žijícím v pásmu Gazy.

Dle rozhovoru Kushnera pro Reuters Trupmova administrativa doufá, že většinu z návrhu podpoří bohaté země Golfského zálivu, evropské a asijské národy a také soukromí investoři.

„Naše představa je taková, že chceme, aby se lidé na plánu shodli, a poté budeme diskutovat o tom, kdo má o kterou oblast potenciálně zájem,“ řekl Kushner.

Kushner také řekl, že někteří palestinští podnikatelé potvrdili svou účast na konferenci, ale odmítl je jmenovat.

Amerikou vedená konference se bude konat v bahrajnském hlavním městě Manáma 25. a 26. června. Zúčastní se jí i několik arabských států z Golfského zálivu včetně Saudské Arábie. Kushner zde uvede první část mírového plánu a jak zdůraznil, nečeká, že hned na místě padnou finanční přísliby.

Americký prezident Trump ve svém stanovisku týkajícím se dohody, která by přinesla mír mezi Izraelci a Palestinci prohlásil, že „udělá vše co může, aby jim pomohl dosáhnout cíle“.

Kushner řekl pro Reuters, že jeho přístup má za cíl ukázat Palestincům ekonomické pobídky a jejich potenciál pro prosperující budoucnost v případě, že se vrátí k vyjednávacímu stolu a uzavřou mír.

Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S