Jak se dovedl Jiří Suchý s životem prát, uvidíme letos na karlovarském festivalu. Snímek, který se částečně natáčel i na zámku v Litni, se nyní chystá na Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů, kde bude uveden ve světové premiéře. Zájemci jej zde mohou zhlédnout ve dnech 4., 5. a 6. července.

J. Suchý c Irena Zlámalová1
 

Snímek: Jiří Suchý - Lehce s životem se prát


Producenti: Cineart TV Prague (Viktor Schwarcz), Česká televize, Arina SK,
Zámek Liteň
S podporou Státního fondu kinematografie a Audiovizuálneho fondu
Režie a scénář: Olga Sommerová
Dramaturgie, kreativní producentka ČT: Alena Müllerová
Dramaturgie: Hana Stibralová
Kamera: Olga Malířová Špátová
Zvuk: Petr Provazník, Daniel Němec
Střih: Blanka Kulová
Vystupují: Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Ondřej Suchý, Jakub Suchý, Tamara Suchá, Vít Suchý, Adam Suchý, Karel Gott, Stanislav Štepka, Irena Zlámalová, Soubor divadla SEMAFOR
Distributor v ČR: CinemArt
Kinopremiéra je naplánována na 25. září v kině Lucerna v Praze a do distribuce vstoupí den poté.


J. Suchý c Irena Zlámalová2
 


Distribuční premiéra: 26. 9. 2019

60 let inspirace a tvorby


Muž mnoha řemesel, herec, spisovatel, režisér, libretista, skladatel, textař, grafik, scénograf a kostýmní výtvarník, a navíc ředitel divadla. A to určitě není ještě všechno. Především legenda české kultury, která ovlivnila několik generací. To je Jiří Suchý, o jehož životní cestě, mnohdy nelehké, natočila dokumentární film Olga Sommerová.

V průběhu šedesáti let uvedl v Semaforu stovku her, napsal texty k 1 400 písním a složil hudbu k 500 songům.

Dodnes mi není jasný, jak vznikne nápad. Mám ctižádost, aby to dobrý, co jsem napsal, mě přežilo…,“ zazní mimo jiné z umělcových úst ve filmu.

O Jiřím Suchém byly už v minulosti natočeny filmy, které se zaměřovaly spíše na konkrétní mezníky jeho divadelní tvorby. Film Jiří Suchý - Lehce s životem se prát se více věnuje umělcovu životu. Hlavním cílem Olgy Sommerové bylo vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl doposud prezentován. Film ho představí v archivních záběrech, ale soustředí se i na jeho současnou tvorbu, a situace z profesního a osobního života.


Co řekla režisérka

Mým cílem bylo vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu.“ popisuje režisérka Olga Sommerová svůj přístup k hrdinovi svého filmu a dodává o své režijní koncepci:

„Jiřího Suchého, legendární a kultovní osobnost české kultury považuju za rodinné stříbro této země. Svým všestranným geniálním talentem ovlivnil v průběhu šedesáti let své tvůrčí dráhy několik generací. Básník Jiří Suchý obohatil svými písňovými a divadelními texty s nevídanou působivostí český jazyk, naše kulturní bohatství.

Jeho dílo je tak mohutné, že pro životopisný portrét jeho osobnosti bylo třeba zvolit přísný a subjektivní výběr jeho tvorby.“

Jiri Suchy plakat res
 


Alena Müllerová, dramaturgyně a kreativní producentka ČT, vzpomíná:

„V létě 2017 po úspěšné premiéře filmu Červená na festivalu v Karlových Varech jsme přemýšlely s režisérkou Olgou Sommerovou, jakou další neobyčejnou ženu by mohla natočit po portrétech Věry Čáslavské, Marty Kubišové a Soni Červené.

A nemohla bys udělat výjimku a natočit tentokrát film o muži?“ zeptala jsem se.

O chlapovi? Do toho se mi moc nechce,“ odvětila Olga.

A co Jiří Suchý?“ Olga se na chvíli zamyslela.

To by asi šlo. A myslíš, že bude souhlasit?“ Vysvětlila jsem jí, že se s ním léta znám, takže ho případně přesvědčím. Poté, co jsem mu sdělila jméno režisérky, jsem ho přemlouvat nemusela. Souhlasil okamžitě.

Vyprávěl mi, jak jel jednou taxíkem a taxikář se na něj zkoumavě díval. „Nejste vy náhodou bratr Jiřího Suchého?“ A Jiří po pravdě odpověděl: „Nejsem.“ Taxikář kroutil hlavou. „Opravdu ne? To je divný.“ Když pak dorazili do cíle, taxikáři se rozbřesklo. „A nejste vy von?“

Stopa Jiřího Suchého v kulturním a společenském životě české země je zcela ojedinělá. Jeho mnohostranný geniální talent a jeho osobnost jsou jedním z majáků české kulturní identity. Je fascinující, že po šedesáti letech jeho profesní dráha nekončí, dál ve vyprodaném Semaforu hraje, zpívá, píše a režíruje další divadelní hry.


Podle zdroje: TZ Barbora Dušková, www.zamekliten.cz


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.