Bývalý premiér Tchaj-wanu William Lai Čing-te si užil představení Shen Yun v Kulturním centru města Tainan, večer 28. dubna 2019. (Televize NTD)
Bývalý premiér Tchaj-wanu William Lai Čing-te si užil představení Shen Yun v Kulturním centru města Tainan, večer 28. dubna 2019. (Televize NTD)
Bývalý premiér William Lai Čingov-te řekl, že vidět představení Shen Yun určitě stojí za to poté, co se zúčastnil nádherného večerního vystoupení Shen Yun v Kulturním Centru města Tainan na Tchaj-wanu.

„Shen Yun vytváří každý rok nový program a duchovní úroveň jeho vystoupení je pokaždé velmi vysoká,“ dodal expremiér.

Jelikož v uplynulých letech viděl představení Shen Yun už třikrát, upřímně ho tento rok uvítal ve svém rodném městě.

„Velmi představení vítám a cením si toho, že opět navštívilo Tainan,“ řekl Lai Čing-te.

                                                   Upoutávka na představení


Putování prastarou Čínou


Ve starověké Číně byla duchovní stránka důležitou součástí lidského života. Hodnoty a přesvědčení, jako jsou shovívavost, spravedlnost, slušnost, moudrost a poctivost, byly předávány po staletí. Cílem souboru Shen Yun, který sídlí v New Yorku, je udržet tyto hodnoty naživu i v dnešní době prostřednictvím svých vystoupení.

Vystoupení souboru se také uměleckou formou vyjadřují ke skutečným událostem porušování lidských práv v Číně, jako je pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

Část představení, která se obzvlášť dotkla srdce tchajwanského expremiéra, bylo taneční drama zobrazující právě pronásledování čínského děvčátka za jeho vytrvalou víru ve Falun Gong.

William Lai vyjádřil velký obdiv obětavosti a oddanosti umělců Shen Yun.

„Osobně je velice obdivuji.“

„Proč je Shen Yun tak populární? Kromě špičkové kvality umělců Shen Yun, která přispívá k dokonalému výkonu, je ve skutečnosti nejdůležitější to, že každý z umělců praktikuje Falun Gong. Proto je umělecká a duchovní úroveň Shen Yun tak vysoká,“ míní expremiér.

Falun Gong, také známý jako Falun Dafa, učí principy „pravdivosti, soucitu a tolerance“, které se jeho příznivci snaží praktikovat ve svém každodenním životě, aby se díky tomu stali lepšími lidmi.

„Každý kousek tohoto úžasného programu obsahuje ducha pravdivosti, soucitu a tolerance,“ říká William Lai, který si je vědom toho, že komunistická strana zakázala představení Shen Yun vstoupit na území Číny, čehož upřímně lituje.

„Protože je Čína stále autokratickou zemí, která přijímá vysoce nátlakové prostředky ke kontrole obyvatelstva, obává se nebeské říše, kterou Shen Yun vykresluje,“ řekl Lai. „To je důvod, proč Shen Yun nemůže v Číně vystupovat. Je to ve skutečnosti velká ztráta pro všechny obyvatele Číny.“

„Ve skutečnosti čínský komunistický režim nemusí do vystoupení Shen Yun zasahovat. Pokud by se přišli podívat, určitě by si to vychutnali a obdivovali vysokou úroveň jeho umění,“ poznamenal Lai.

„Čínští lidé by měli představení s významy pravdivosti, soucitu a tolerance vidět. Vedení čínského režimu by to nijak neublížilo. Není tedy nutné, aby čínský komunistický režim Shen Yun potlačoval,“ zopakoval Lai na závěr svého interview s televizí NTD.

S reportáží NTD a Billyho Shyu.

Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost naší doby a od svého založení v roce 2006 přináší reakce diváků o představení.

anglického článku přeložil Martin Konečný

William Lai není první celebritou, která vystoupení Shen Yun navštívila...

divaci-na-predstaveni-shen-yun-performing-arts
(Shora, zleva doprava) Belgická princezna Léa, herec Martin Freeman, princ Jean d'Orléans, bývalý český ministr Michael Kocáb, český mecenáš Karel Janeček, český herec Jan Vlasák, virtuozka Jitka Hosprová, bývalý ministr kultury Daniel Herman, baletní mistr Vlastimil Harapes - na představení Shen Yun. (Epoch Times a NTD)


V roce 2018 přišel na představení se svojí dcerou herec trilogie Hobbit Martin Freeman, který po představení prohlásil, že je „velice ohromen“. „Poznáte, když vidíte dobré výkony,” komentoval úroveň představení Freeman.

V roce 2011 v Sydney viděla představení také oscarová herečka Cate Blanchettová. „Pro nás a děti to byl mimořádný zážitek ... Úroveň dovedností, ale také síla archetypů a příběhů byla překvapující,“ řekla Blanchettová po představení.

A na představení přišli také mnozí další…

Čtěte také:

Belgická princezna o představení Shen Yun: „Z hlediska krásy, estetiky a talentu jde o impozantní záležitost“

Princ Jean D’Orléans: Shen Yun nás zve do světa plného barev, poezie a humoru

Úžasné, naprosto famózní, fantastické! Chválí představení Shen Yun herec Jan Vlasák

Shen Yun působí jako pohlazení po duši, říká baletní mistr Vlastimil Harapes

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Jitka Hosprová – Shen Yun připomíná prastaré hodnoty a principy, které stále existují, jenom na ně zapomínáme

Náměstek pražského primátora poskytl záštitu představení Shen Yun