Paula White-Cainová je pastorka a duchovní poradkyně prezidenta Donalda Trumpa. (S laskavým svolením duchovního úřadu Pauly White)
Paula White-Cainová je pastorka a duchovní poradkyně prezidenta Donalda Trumpa. (S laskavým svolením duchovního úřadu Pauly White)
Paula White-Cainová působí jako pastorka již 34 let a od roku 2001 se stala i poradkyní Donalda Trumpa ve věcech víry. Deník Epoch Times měl příležitost pohovořit si s ní o její práci a jejím vztahu s prezidentem.

Začalo to před 18 lety, kdy White-Cainová obdržela od Trumpa telefonát. Řekl jí, že sledoval její kázání na křesťanské televizi a začal si téměř doslovně opakovat tři její kázání, uvádí farářka.

Trump ji pozval do své kanceláře, kde se setkala s ním a s jeho rodinou a postupem času se s nimi spřátelila.

Nalezení víry


Jako dítě ji potkala nepřízeň osudu, která ovlivnila její budoucí duchovní cestu. Když jí bylo pět, její otec spáchal sebevraždu, a od svých šesti do 13 let musela snášet sexuální i fyzické týrání. Popisuje to ve svých pamětech s názvem „Něco většího“ (Something Greater), která mají vyjít letos v říjnu.

V 18 letech byla na vysoké škole velmi pilnou studentkou, jelikož, jak sama říká, měla pocit, že si musí něco dokazovat. „Měla jsem spoustu traumat, hodně bolesti, ale měla jsem také touhu a potřebu lásky a přijetí,“ vysvětluje White-Cainová.

Paula-White-Cain-GettyImages-632207374-600x400
Pastorka Paula White-Cainová předčítá modlitbu při inauguraci Donalda Trumpa coby 45. prezidenta v americkém Kapitolu ve Washingtonu, 20. ledna 2017. (Joe Raedle / Getty Images)

Na duchovní cestu se dostala díky strýci jedné své kamarádky. Řekl jí, že má odpovědi na její otázky a řešení její bolesti a problémů. Muž otevřel bibli a začal s ní mluvit o evangeliu. Zpočátku byla ostražitá, ale jak se bavili dál, postupně se začala otevírat.

„Začal mi vysvětlovat evangelium, spásu, že Bůh má plán pro můj život, a že mě miluje svojí věčnou láskou,“ vzpomíná White-Cainová pro Epoch Times. Jak se začala ponořovat do Bible, začala nacházet smysl svého života, říká.

Zamyšlení nad prezidentstvím


V roce 2011 začal Trump zvažovat prezidentskou kandidaturu. „Viděl směr, kterým se Amerika ubírá, a opravdu věřil, že byl povolán, aby učinil změnu k lepšímu.“

V roce 2011 proběhlo v Trump Tower několik modlitebních setkání. V jednom okamžiku, uvádí White-Cainová, ji Trump zavolal a požádal ji, aby svolala k modlitbě pastory.

Následujícího dne se jí Trump zeptal, co cítí, že Bůh říká. Řekla mu, že by mohl být pro národ velkou službou, ale načasování není úplně dobré. Trump souhlasil a požádal ji, aby se ohledně této věci dál modlila.

White-Cainová a další pastoři se v následujících letech při skupinových modlitbách modlili a kladli Trumpovi těžké otázky, jako například co si myslí o potratu.

Během tohoto celého procesu ho dobře poznali. „Určitě zahlédli muže, kterého znám… Trump nikdy neříká: ,Chci váš hlas‘ nebo ,Dejte mi vaši podporu.‘ Buduje vztahy, naslouchá. Je to jeden z nejfenomenálnějších posluchačů, brilantní myslitel. Dobře ví, co lidé mají na srdci, a věděl, jaké jsou obavy věřících.“

V roce 2015 Trump dospěl k názoru, že nastal ten správný čas ucházet se o nejvyšší úřad v zemi. Když byl zvolen, White-Cainová se modlila, aby se prezidentovi Trumpovi dostalo moudrosti a aby vedl národ se soudností a naplnil vůli Boží.

„Opravdu věří v Ameriku a chce ji znovu povznést (podle motta Make America Great Again). Rozhodně tím osobně mohl ztratit úplně všechno nic a nic nezískat,“ říká pastorka.

„Viděl, kam Amerika spěje a opravdu věřil, že je povolán, aby to změnil k lepšímu. Pracuje zdarma, každý den bojuje, protože skutečně věří v hodnotu toho, na čem byla naše ústava založena… chápe, že je zodpovědný Bohu stejně jako americkému lidu a těm, kterým slouží,“ popisuje prezidenta farářka.

Víra a politika


Víra je již dlouho součástí prezidentova života. „Je to něco, co bylo součástí jeho života již od útlého dětství, hluboko zakořeněné, předali mu to jeho rodiče a nakonec se to stalo jeho vlastní cestou,“ sdílí White-Cainová.

White-Cainová říká, že prezidentova víra hraje roli v jeho politickém rozhodování, příkladem je jeho nesouhlas s potraty. „Vidíte, že je to pravděpodobně jeden z našich prezidentů, co nejvíc brojí za život,“ myslí si White-Cainová a uvádí další příklady včetně jeho plánu zastavit financování pro plánované rodičovství a rozšíření politiky „Mexico City”, která má přiškrtit financování organizacím, které poskytují nebo podporují potraty.

Dalším příkladem je, jak víra utvářela názory prezidenta na reformu vězeňského systému a dostání „druhé šance“, zejména pokud jde o zákon „First Step Act“. Během jedné modlitební schůzky se Trump White-Cainové a dalších pastorů údajně zeptal, zda podle nich mohou být někteří těžcí zločinci rehabilitováni.

Jednou z přítomných osob byl profesor a bývalý bankovní lupič, který prezidentovi vysvětlil, jakou roli v jeho osobní transformaci hrála víra.

Co se týče zahraniční politiky, uvádí, že víra Trumpa vedla k tomu, aby uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele, a přesunul tam americké velvyslanectví.

„Naslouchá dobré radě, ale zjevně je to člověk, který se nebojí dělat svá vlastní rozhodnutí, zejména rozhodnutí, ke kterým by se druzí neodvážili,“ míní White-Cainová.

„Rozhodně se nebojí zaujmout tvrdý postoj. Vždycky říkám, že on sám boj nezačne, ale určitě ho dokončí, je-li to nutné,“ popisuje pastorka a dodává: „Prostě nemůžete oddělit víru od svých rozhodnutí,“ vysvětluje.
donald trump
Paula White-Cainová věří, že prezidentova víra ovlivňuje jeho politické cíle. (S laskavým svolením duchovního úřadu Pauly Whitové)

„Rozumí síle modlitby a obrací se k modlitbě pokaždé, když je tu domácí krize, jako je přírodní katastrofa nebo masová vražda nebo když jsme konfrontováni s mezinárodní krizí.“

„Věří, že modlitba může pomoci. Ostatně nabádal náš národ k modlitbě již mnohokrát,“ říká pastorka. Podle ní, i když prezident, tak jak mnoho lidí dneska, nechodí každý týden do kostela, přesto rozmlouvá s Bohem pravidelně.

White-Cainová vnímá svou roli duchovního poradce prezidenta jako poslání od Boha. „Každý den se za něj modlím, několikrát denně,“ sdílí. „Pro mě je mou prioritou modlit se za něj, protože chápu sílu modlitby, a také být pastýřským hlasem.“

Co se týče prezidenta, „modlitba je pro něj životním stylem, což je možná pro lidi trochu šokující… Je to pro něj opravdu důležité. Ale on se jen nemodlí,“ říká pastorka.

„Ať už se jedná o jeho setkání s vojáky ve zdravotnickém centru Walter Reed nebo času, který tráví s těmi, které postihla tragédie, White-Cainová dodává, že prezident je „mimořádně soucitný člověk“, nicméně není to něco, co by dával na odiv.

„Vím, že je to jeho víra, co mu po celý život dávalo obrovskou sílu. Jeho matka ho učila, že všechno je možné a aby to nikdy nevzdával, protože Bůh je na jeho straně. A myslím, že to v něm můžeme pozorovat jako v prezidentovi,“ uzavírá.


originálního článku newyorské pobočky deníku The Epoch Times přeložil a upravil: Michal Cabejšek.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.