(fotokredit: David Kraus)
(fotokredit: David Kraus)
Současné společenské dění inspirovalo písničkáře Tomáše Kluse k napsání nové skladby Chátrám, kterou v červenci vydává společně s výpravným videoklipem. Text písně vypráví o pomyslném Domě, jehož obyvatelé spolu stále častěji zapomínají mluvit, a který „chátrá“.

Klip, v němž se objeví některé významné momenty z novodobé české historie, vznikl tvůrčí spoluprací režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a zpěváka Tomáše Kluse s produkční podporou filmové a televizní společnosti Total Help Art.

Natáčelo se v prostředí historické budovy karlínské Invalidovny a u hory Říp.


 


„Píseň Chátrám vznikla pod dojmem z demonstrací, kterých jsem se účastnil, a ze kterých mám dobrý pocit především z toho důvodu, jací lidé se na nich potkávají,“ popisuje Tomáš Klus svou inspiraci při psaní skladby.

„Sousedské vztahy v tom našem Domě nejsou tak zlé, jak se může zdát na internetu a v internetových diskusích. Spousta lidí je ohleduplných a zajímá se o dění na domovních schůzích, které jsou teď svolávány masově,“ říká Klus. „Když jsem z jedné takové dorazil do našeho domova, tak jsem si sednul ve zkušebně a píseň napsal.“

„Myslím si, že je opravdu potřeba, abychom se o náš Dům začali starat nejenom tím, že budeme opravovat opadané omítky, ale především bychom si měli ujasnit, jak má Dům vypadat a co má lidem, co okolo něj chodí, říct,“ odtušuje metaforicky Klus. „A otevřít dialog ve všech jeho patrech. Zdá se mi, že jsme jako Češi trošku zapomněli na svoji úlohu, kterou jako Česká republika a jako srdce Evropy máme.“

tomas klus chatram
(fotokredit: David Kraus)


Karlínská Invalidovna jako metaforický „Dům“, Říp zůstal Řípem

Temná zákoutí a rozlehlé chodby kulturní památky Invalidovna, která se nachází v Praze-Karlíně, upoutaly v minulosti už řadu filmařů a svou roli sehrály také v novém klipu Tomáše Kluse. Staly se místem, které ztvárnilo symbolický Dům, o němž text skladby hovoří. Za každým rohem se tak v náznaku odehrává nějaký významný moment z novodobé české historie.

„Chtěl jsem, aby se obraz Domu, o kterém se v textu mluví, objevil i v klipu, ale když s někým spolupracuji, snažím se, aby měl co nejvíc volnou ruku. Strašně se mi líbí, že spousta drobných detailů vznikla přímo během natáčení, a že nejsou na první zhlédnutí hned patrné,“ říká Tomáš Klus.

A režisér Marek Štifter, který se ještě před vznikem videoklipu podílel na nahrání nové skladby jako zvukový mistr, dodává:

„Žijeme v nejkrásnější zemi na téhle planetě, proto je škoda, abychom se nechali otrávit politikou a médii. To jsme chtěli ukázat i prostřednictvím klipu, že jsme šťastný národ, a že zastávka našich předků na Řípu stála za to.“

Symbolicky v tempu 89 BPM

Nápadů, jak obrazovou podobu singlu pojmout, prý bylo původně více, ale společnou úvahou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáše Kluse vykrystalizovala ta, která se v klipu objevuje.

„Určité realizační limity nás kreativně osvobodily od zbytečných úvah a variant. Věděli jsme, že v Invalidovně můžeme strávit jeden natáčecí den. Snažili jsme se ho tak využít naplno – náš příběh je tedy cesta Domem s pointou pod mytickým Řípem,“ popisuje Marek Štifter.

Singl Chátrám je ke stažení na digitálním servisu Supraphonline a také dalších streamovacích serverech jako iTunes/Apple Music, Spotify, Google Play Music či Deezer.

Zajímavostí nahrávky je, že byla nahrána v tempu 89 BPM – symbolicky k roku 1989 a letošnímu 30. výročí sametové revoluce.


SKLADBA CHÁTRÁM

Hudba a text: Tomáš Klus

Zpěv/kytara: Tomáš Klus

Kytara/zpěv: Jiří Kučerovský

Basová kytara/moog: Jan Lstibůrek

Bicí nástroje: Petr Škoda

tomas klus chatram2
Fotografie z natáčení klipu k písni Chátrám. (fotokredit: David Kraus)