20. července tomu bude přesně 50 let, co poprvé stanula lidská noha na povrchu Měsíce. Jde o jeden z největších milníků lidské historie a vědy. Okolo šesti set milionů televizních diváků po celém světě nešlo celou noc spát. Jak by mohli usnout, když měli možnost sledovat přenos z prvního přistání lidí na jiném kosmickém tělese? Událost byla přenášena dokonce i do socialistických zemí.
Na jeden den se svět sjednotil a bez dechu sledoval „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“, jak událost nazval Neil Armstrong. Tomuto kroku nescházela ani fotodokumentace - objektivy ZEISS doprovázely objevitele na misích do vesmíru a umožnily tak vidět i nám na Zemi obrazy, které spatřili astronauti na vlastní oči.
V průběhu jednotlivých přistání na Měsíci a misí, které k němu vedly, hrála fotografie klíčovou roli. Jen pro samotnou přípravu mise Apollo bylo použito více než 100 000 fotografií. Během projektu Apollo mezi lety 1962 a 1972 pak bylo fotografií pořízeno celých 33 000. Tyto snímky rezonují generacemi až po dnešek, a to jak jedinečností svého obsahu, tak i výjimečnou obrazovou kvalitou.
Společnost ZEISS provedla důkladný výzkum a vytvořila celkem osm modelů objektivů, které byly použity v programu Apollo. Za velkým množstvím významné práce stojí Dr. Erhard Glatzel se svým týmem, který tvořili Johannes Berger a Günther Lange.
Více než 500 milionů lidí z celého světa pozorovalo 20. července 1969 první lidské kroky po povrchu Měsíce a všichni byli ohromeni fotografiemi, které astronauti přinesli zpět na Zemi.
Zdroj: TZ www.guideline.cz, Michal Večeřa
Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
Čtěte také: Přistání na Měsíci - čtyřicet let poté