Fotografie z akce „Živý řetěz“. Příznivci duchovní praxe Falun Gong v poklidné mditaci na protest proti násilným represím v Číně, Praha 19. července 2019. (Lukáš Kruťa / Epoch Times)
Fotografie z akce „Živý řetěz“. Příznivci duchovní praxe Falun Gong v poklidné mditaci na protest proti násilným represím v Číně, Praha 19. července 2019. (Lukáš Kruťa / Epoch Times)

PRAHA: V pátek 19. července 2019 se ve Sněmovní ulici shromáždilo přibližně sto příznivců meditační praxe Falun Gong z České republiky. Jejich cílem bylo vytvořit lidský řetěz, který symbolicky spojil budovu Senátu s Pražským hradem. Prostřednictvím řetězu chtějí účastníci akce doručit rezoluci Senátu týkající se násilných represí v Číně prezidentovi a požádat ho, aby jednal v souladu s vůlí Senátu a více než 135 tisíci občany ČR, kteří podepsali petici za ukončení pronásledování příznivců Falun Gongu čínským režimem.

Z moderní čínské historie je patrné, že celostátní pronásledování a absolutní zákaz Falun Gongu v Číně vyhlásil generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min 20. července 1999, tedy před dvaceti lety. V průběhu násilných represí bylo zadržováno 450 000 až 1 milion příznivců Falun Gongu ve vězeňském systému laogai, zdokumentováno 87 000 případů mučení a 4 258 obětí na životech, uvádějí stránky Faluninfo.eu.

Akci „Živý řetěz“ vyhlásila Asociace Falun Gong ČR, její předsedkyně Veronika Sunová k ní na místě v rozhovoru s Epoch Times říká. „Jsme tady, abychom upozornili na zločiny proti lidskosti, které páchá čínský režim a uctili památku lidí, které tento režim zavraždil, protože se drželi svého svědomí a víry,“ vysvětluje Sunová.67371419 10156034589382587 5550758279572881408 o
Fotografie z akce „Živý řetěz“. Přibližně stovka příznivců meditační praxe Falun Gong symbolicky spojila Senát s Pražským hradem, Praha 19. července 2019. (Lukáš Kruťa / Epoch Times)

67170813 10156034590117587 2748595283494436864 o
V živém řetězu byli přítomní také čeští politici - Daniel Herman a Marek Hilšer nebo zástupci lidskoprávních organizací jako Amnesty International a Helsinského výboru. (Lukáš Kruťa / Epoch Times) FOTOGALERIE

Aktivisté v podstatě požadují dodržování základních lidských práv – svobodu slova, svobodu mít vlastní víru, která ostatním neubližuje a svobodu tuto víru pokojně praktikovat.

Někteří čeští politici a lidskoprávní organizace akci podpořili osobní přítomností, jiní zasílali zdravice. Na místě byli přítomni politici Daniel Herman a Marek Hilšer, zástupce Amnesty International a Hlesinského výboru nebo protibetští aktivisté či křesťané.

Poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pořadatelům akce napsal, že „osud členů hnutí Falun Gong názorně ukazuje, jak krutě se čínský komunistický režim chová ke všem, kteří jakýmkoli způsobem narušují jeho hegemonii a představu o jediném správném a povoleném chování, jednání a smýšlení“.

Bělobrádek také zmínil případy věznění, mučení, poprav a násilného odebírání orgánů vězňům svědomí, které nedávno prošetřoval mezinárodní tribunál v Londýně. „To jsou tresty pro ty, kteří dávají přednost svému svědomí, hodnotám a přesvědčení před totalitním pokrytectvím, uniformitou a poslušností,“ napsal Bělobrádek. „Hluboce se skláním před všemi, kteří navzdory nelidskému tyranskému režimu odmítají zradit své ideály a víru.“

cina-transplantace-pronasledovani-falun-gong-lidska-parava-belobradek-lndsaglova-adamek-sulovsky
(Zleva) Poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Helena Langšádlová (TOP 09), Miroslav Adámek (ANO), Leopold Sulovský (STAN). (Screenshots / psp.cz a senat.cz)

Reakce českých politiků na situaci v Číně


„Dlouhodobě s obavami sleduji dění v Číně zejména v oblasti lidských práv. Nemohu souhlasit ani s pronásledováním, ani mučením Ujgurů, následovníků Falun Gongu, křesťanů a dalších skupin,“ uvedla poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09), která je také podepsána pod nedávným návrhem novely transplantačního zákona, která reaguje na případy zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím. Viz mezinárodní tribunál v Londýně…

„Násilné odebírání orgánů vězňům je dle mého názoru zločinem proti lidskosti a zásadně ho odsuzuji,“ uvedla Langšádlová ve zdravici zaslané k akci „Živý řetěz“.

„Pro mě je samozřejmě nepřijatelné, že ve světě dochází k podobným věcem a kategoricky odsuzuji podobné násilí,“ reagoval na výsledky mezinárodního tribunálu senátor Miroslav Adámek (ANO). „Do budoucna doufám, že budou tyto nehumánní praktiky Čínské lidové republiky proti vlastnímu obyvatelstvu častěji reflektovány v rámci česko-čínských vztahů a jednání.“

„Situaci v Číně považuji za jednoznačné zločiny proti lidskosti, které je třeba celosvětově odsoudit,“ uvedl k výslednému rozsudku tribunálu senátor Leopold Sulovský (STAN).

seznamy-obeti-pronasledovani-falun-gong
Stránky Minghui.org sledující průběh represí v Číně nedávno zveřejnily seznam obětí represí. (Screenshot / Minghui.org)

Zveřejnily seznamy obětí on-line


Stránky Minghui.org dlouhodobě informují o průběhu represí v Číně, nedávno zveřejnily článek, obsahující seznam konkrétních jmen a životopisů praktikujících Falun Gongu, kteří zemřeli v důsledku dvaceti let dlouhého pronásledování čínským režimem.

Seznamy jsou publikovány v čínštině. Některé záznamy obsahují fotografie zesnulých, jiné ne. Některé případy obsahují detailní popis zatčení a průběhu věznění i svědectví o příčinách úmrtí či oficiální zprávy.

Senátor Hilšer připravuje výstavu o masakru z roku 1989


Senátor Marek Hilšer se podle jeho slov snaží o větší informovanost veřejnosti o represivní a násilné povaze čínského režimu. Jednou z jeho aktivit je pořádání výstavy nazvané „Masakr na náměstí Nebeského klidu 1989“, která bude zdarma přístupná veřejnosti ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR od 22. července do 31. srpna 2019.

Senátor Hilšer výstavě poskytl záštitu. Jejím hlavním pořadatelem je Sinopsis, který je společným projektem Ústavu Dálného východu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia z.ú.

Výstava, která připomíná krvavé potlačení demonstrací na pekingském náměstí ze 4. června 1989, slibuje více než 40 unikátních fotografií, které během protestů na náměstí Tchien-an-men pořídili zahraniční novináři a agentury.

Kvůli masivní cenzuře takové fotografie v Číně na veřejnosti neuvidíte. Masakr na Tchien-an-men je jedním z nejcenzurovanějších témat v čínských státem kontrolovaných médiích a na čínském internetu.

Výstava bude dále putovat do Ostravy, Olomouce a Plzně. 17. listopadu se má podle plánu pořadatelů vrátit zpět do Prahy. V minulosti byla výstava k vidění na pražské Kampě od 4. června 2019 pod záštitou primátora Prahy Zdeňka Hřiba.

4
(Zleva) Senátor Marek Hilšer, zástupkyně nevládní organizace WOIPFG paní Chaj-jen Wang, bývalá vězeňkyně svědomí Jü-mei Liou žijící v azylu ve Finsku, spisovatel a publicista Ethan Gutmann, předsedkyně Českého helsinského výboru Lucie Rybová, 19. listopadu 2018 v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce, Senát PČR. (Lukáš Kruťa / Epoch Times ČR)

Poslankyně Richterová se ptá premiéra


„Obracím se na vás, pane premiére, protože (Čína) je významná země, kde dochází k masivnímu porušování lidských práv,“ obrátila se na premiéra Babiše poslankyně Olga Richterová (Piráti) 11. července 2019 během zasedání Poslanecké sněmovny.

20180927-Falun-Gong-Protest-Chinese-Ambassy-Prague
Protest před čínským velvyslanectvím v Praze ve čtvrtek 27. září 2018. Na místě promluvili také poslanci Olga Richterová a František Kopřiva (Piráti). (Kamil Rakyta / Epoch Times) 

Richterová také citovala rezoluci Senátu, která „vyzývá vaši vládu, pane premiére, aby jednala s Čínou, co se týče zastavení pronásledování občanů Číny na základě jejich víry nebo etnické příslušnosti. A vyzývá také k propuštění těch, kteří jsou vězněni na základě svého politického přesvědčení a víry nebo etnické příslušnosti, z vězení a z tzv. převýchovných pracovních táborů.“

„A potom ještě dochází k věci, kvůli které je tato interpelace vysoce aktuální,“ uvedla Richterová. „Dochází k násilnému odebírání orgánů vězňům svědomí. V pondělí 17. června tohoto roku padl konečný rozsudek londýnského soudního tribunálu, jemuž předsedal soudce, který v minulosti vedl žalobu proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi v rámci Mezinárodního soudního tribunálu, a tam bylo jasně řečeno, že si členové tribunálu jsou jisti, že v Číně dochází k nucenému odebírání orgánů vězňům svědomí, a to po významné časové období. Je to dlouhodobá záležitost a se značným počtem obětí.

Této věci se také týká pirátský návrh zákona o transplantacích, k němuž vaše vláda, pane premiére, vyslovila nesouhlasné stanovisko. Proto se ptám: Jaké kroky podniknete ve vztahu k zahraniční politice s Čínou?“


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.